Не съм убеден, че бързият и лесен достъп до специалист

...
Не съм убеден, че бързият и лесен достъп до специалист
Коментари Харесай

Проф. Дудов: Липсата на скринингови програми за онкологични заболявания у нас е един огромен срам

Не съм уверен, че бързият и елементарен достъп до експерт у нас се прави оценка. Обичайно, в случай че пациентът не е признат незабавно или най-малко в границите на до ден-два, става страхотна препирня, която в допълнение товари сътрудниците, изключително в случай че са няколко пациенти по едно и също време. Ние разбираме, че пациентите са прочувствено натоварени, тъй като е получена или има подозрения за една тежка диагноза, само че и лекарите също са хора.

Това сподели в подкаста на БНР ръководителят на Българското онкологично научно сдружение проф. Асен Дудов.

„ Няма по какъв начин да нахокаш някой, да го навикаш, да го заплашваш, знаете, някои ги и бият, само че значимото е, че българските пациенти получават диагноза и лекуване. За да се избегнат тези обстановки на безпорядък и бягане в търсене на едно или друго решение, би трябвало да има Национални стратегии, които да търсят заболяването рак. Това значи и скрининг, т.е. да има Национални стратегии за здравите хора, да могат те да се пресяват и то за най-честите локализации по единни за страната и Европейски Съюз способи, в избрани центрове, при избрани апарати и експерти, като данните се събират и проучват по избран метод. Тоест това, което у нас го има като няколко разхвърляни стъпки, като да вземем за пример проучването на маркера за простатно характерен антиген за рак на простатата, провеждането на мамографии за рак на гърдата, което не е скрининг, това не е скрининг, а е профилактика. За страдание, ясно и тъкмо би трябвало да се каже, че скринингови стратегии за онкологични болести у нас няма, което е един голям позор. Нашата здравна система е голям дебитор, тъй като имаме опция за скриринг на рак на белия дроб – това е нискодозовият скенер, или компютърна томография, която може в най-ранен етап да хване най-честите локализации, само че единствено в случай че човек непринудено и угрижен за своето здраве самичък потърси това проучване “, сподели още проф. Дудов.

По думите му в най-рисковата група за рак на белия дроб са пушачите и те през една-две години би трябвало да си вършат нискодозово нагледно проучване, като това проучване дава и информация за съществуване на туберкулоза. „ Имаме и 3D мамография за рак на млечната жлеза, което спомага най-рано да се направи диагностика и доста рано да се реализира нетравматично хирургично лекуване, в границите на малко време, като в нашата болница въведохме и нова методика за обезболяване, като по време на интервенцията не се постанова да се подава упойка с тръба, а по специфичен метод се ползват местни обезболяващи процедури, което оказва помощ пациентките да са в схващане, с цел да не бъдат в допълнение обременявани с упойка, а има хора с доста съпътстващи болести – сърдечносъдови, мозъчно-съдови, като по този метод се заобикаля този тип обща анестезия “, сподели проф. Дудов.

Той добави, че НЗОК покрива няколко биомаркери, като един от тях е при рак на гърдата и той се употребява към този момент от над 15 години.

Проф. Дудов беше безапелационен, че най-важното е пациентите да си вършат постоянно профилактичните прегледи, а не да се изоставят. „ Ако имат и най-малкото подозрение за рак, би трябвало да посетят най-близкия Онкологичен център, а не да обикалят десетки разнообразни експерти “, съобщи той.

Подкаста може да чуете 
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР