Можем ли наистина да се дрогираме, ако шмъркаме шоколад?
Не, почакайте - заглавието звучи смешно, само че тематиката е напълно сериозна и се отнася до особените качества на шоколада и тяхното въздействие върху човешкия мозък, написа IFL Science.
Шоколадът подтиква производството в мозъка на ендорфини, така наречен „ хормони на щастието ”, и по този начин служи като ефикасен антидепресант. А поради високото наличие на серотонин в него, шоколадът подтиква и половото наслаждение. Достигайки до мозъка, серотонинът провокира чувство, сравнимо с това, което изпитва човек под лъчите на топло слънце.
Ефектът, който създава шоколадът върху мозъка е сходен на този на опиума. До това умозаключение са достигнали учени, откакто създали изумително съпоставяне сред дебелите хора и пристрастените към дрога. В проучването, естествена субстанция от мозъка, наречена енкефалин – ендорфин с сходни на опиума качества се покачил, откакто на плъхове бил даван шоколад.
Когато учените употребявали дрога, с цел да подтикват частта от мозъка, в която се образува съединението, те видяли, че плъховете ядат два пъти повече шоколад. В мозъка, енкефалинът се свързва с рецептори, чувствителни на опиати за понижаване на болката и снабдяване на наслаждение.
За да " работи " шмъркането, шоколадът би трябвало да е чист, т.е. да не е подправен с мляко или захар. Това значи, че единствено необработеното какао ще създаде въпросния ефект; слагането на късчета строшен бонбон няма да докара до нищо друго, с изключение на до задръстване на ноздрите. При всички положения, най-безопасният метод да се употребява сладкото наслаждение си остава през устата.