Не можеш да правиш политика, докато мразиш политиката България е в

...
Не можеш да правиш политика, докато мразиш политиката
България е в
Коментари Харесай

Първан Симеонов: Слави Трифонов ще повлече всички надолу

Не можеш да правиш политика, до момента в който мразиш политиката

България е в патова обстановка с паритет на гласовете " за " смяната и тези " за " статуквото

Мая Манолова е с най-големи шансове да осъществя третия мандат

- Изгорени ли са мостовете сред партиите на митинга? Кое срина доверието сред тях - политиките или постовете?

- И двете. Най-вече - хората към Слави Трифонов не са подготвени за тази задача. Ако преди 10 години, когато беше в зенита си, Слави беше кандидатствал за политиката, може би щеше да увлече след себе си доста по-кадърни хора. Сега има някои положителни, само че аварийна пейка на Има Такъв Народ е къса. А и не можеш да правиш политика, презирайки политиката. Като не можеш да правиш взаимни отстъпки, къде си тръгнал?

Има Такъв Народ презират тая система и стигат до такава степен, че тя им го връща тъпкано.

Основен текст

- Г-н Симеонов, не беше ли непотребен този цирк с кабинета на Има Такъв Народ?

- Партиите на митинга се скараха - това стана. Хората на Слави осъзнаха, че при либералите в България има и много лицемери, а либералите, основно в лицето на Демократична България, осъзнаха, че Слави е несговорлив, за разлика от Борисов първоначално.

И още една сериозна причина за всичко това - българското общество не е желало в последната година фрапантна смяна в страната.

Ако искаше, щеше да одобри огромна част от фрапантните предложение и кандидатури, партиите на митинга нямаше да имат време да се карат, а щяха да се возят на вълната на всеобщото предпочитание за фрапантна смяна.

Но не е по този начин. Българите желаят смяна, само че не желаят революции в страната и скок в незнайното.

И в този момент ясно се вижда, че

този, който предлага революции, рестарт на страната и скок в незнайното, събира по-скоро песимизъм.

Въодушевление събира примерно президентът Радев, който разгласи смяна и някаква сигурност в лицето на служебния кабинет.

- Докъде стигнаха Има Такъв Народ във взривяване на политическата система?

- Все още няма непоправими последствия. Непоправимо би било, в случай че тръгнем да си преустройваме цялата страна поради тая рецесия. Да не вземат да се появяват гласове, че парламентаризмът е привършен, че би трябвало да променим формата на ръководство.

Нека всички такива запалянковци да си дадат сметка имаме ли капацитет за грамадно преустрояване. Тоя низ от несгоди, които ни се случват, е тъкмо резултат от желанието за големи преустройства. България има потребност от естествена ротация във властта, не от революции и рестарти. Нищо от това нямаше да ни се случи, в случай че не бяхме си задали свръхамбиции, за които няма социална поръчка.

Сега сме в патова обстановка, в която има и мощни настроения за смяна, и мощно статукво. Това постанова взаимни отстъпки, а не извиване на ръце. И като не можеш да разчетеш знаците на обществото, раждаш смях.

- Вторият мандат е жертван. Има ли шансове обаче третият да предложи допустим кабинет?

- Не знам дали Българска социалистическа партия, или ИБГНИ ще вземат третия мандат. Ако се мисли съществено в посока кабинет, би трябвало мандатът да се даде на по-неутрална, по-центристка партия, каквато в тази ситуация е тази на Манолова.

След като изтървахме питомното, ще гоним дивото. А имаше питомно, имаше подготвен първообраз на кабинет. От Слави Трифонов се очакваше да припознае част от служебния кабинет и гъвкаво да го впише в новия. Вместо това някои от министрите бяха оплюти.

У нас, в случай че решиш да оплюеш някого, няма проблем - в случай че е умел, за какво не е чист, в случай че е чист, за какво не е умел. Видяхме и двете. Слави предложи неопитни бизнес лица, само че се видя, че те не могат да реагират напрегнат.

Опитните пък не могат да победят - нито Татяна Дончева, нито Мая Манолова, нито Атанас Атанасов биха могли да вземат гласовете, които взе Слави Трифонов.

Живеем в последствията на митинга, който се срутва под тежестта на личната си красива рекламация

Протестът заложи такива високи морални летви, които никой не може да надскочи. Засили се някой да скочи моралната летва и незабавно го упрекват, че е предал идеята.

Да, могат да се пробват няколко партии да създадат вид на кабинет. Не е изключена и поддръжка в екзотична форма с кворума - овакантяване на залата от страна на другите партии. Но това ще бъде измъчено и е доста противоречиво дали партиите имат интерес от това. Държавата обаче има.

И сме изправени пред доста неприятна алтернатива - партийната или държавната логичност. Демократична България да вземем за пример на нови избори биха могли да имат по-добър резултат. И са пред алтернатива - да вървят ли на нови избори, което е добре за партията, или да се мъчат да сформират държавно управление, което е ползата на страната.

- Служебният кабинет ли ще се окаже разковничето?

- Сега всички погледи ще се извърнат към президента Радев. Да, служебният кабинет е допустим, той е добър първообраз. Може да се мисли нещо на тази база като избавително държавно управление до идната пролет да вземем за пример, и тогава да вършим избори.

Но към този момент по-вероятният вид са нови избори. Но не изключвам и опитите да се сформира някакво държавно управление.

- При нови избори кой е по-добрият вид - две в едно или парламентарни през октомври и президентски през ноември?

- Не знам чисто софтуерно дали са вероятни избори две в едно от позиция на машините. Никой не знае дали те ще устоят двоен избор.

Няма почтени в тая обстановка.

Това, което Слави Трифонов прави, ще повлече всички надолу. Може би Демократична България ще излезе с малко по-малък минус, допустимо е президентът да резервира позициите си, само че цялата протестна общественост в общи линии страда от това. Няма да са малко хората, които ще си кажат: какво постановяваше в последната година да си причиним това - три пъти парламентарни избори? А

някои ще си кажат: Дали не е по-добре да се върнат Борисов и ГЕРБ?

- Какъв по-различен 47-и парламент ще изберем?

- Нищо изключително по-различно няма да стане. Вероятно Слави Трифонов ще спихне, ГЕРБ може да се окажат на върха, което ще сътвори още по-патова обстановка. Демократична България може да качи, могат да стигнат да вземем за пример до второ място. Може в Народното събрание да влязат някакви радикали. В националистическото пространство има разновидности за групиране, прегрупиране, те си научиха към този момент уроците. ИБГНИ може да изпаднат, само че те най-малко тоя път минимум се излагаха, за разлика от предходния парламент, когато прекалено много говореха. Тоя път се държат рационално.

Всичко това се случва поради доста популизъм, доста агитация, доста двуличие, доста доверчивост. Ние извънредно наивно повярвахме, че нашата страна е чудовищно зле и ще би трябвало да я рестартираме. С кого ще я рестартираме? Та в България към този момент не се раждат задоволително хора.

И за какво да сме чудовищно зле? Да, зле сме, само че не там, където ни го описват, а в отчайващата здравна система, която е комерсиално насочена, в тежката демографска обстановка, в обществените неравенства, в крещящата беднотия.

Скептичен съм към концепцията, че в този момент ще оправим правосъдната система, като махнем една фигура. Това са хората на България, от кое място ще си внесем по-добри? И второ - предшествениците на сегашните реформатори на правосъдната система обясняваха преди години, че правосъдната система би трябвало да е безусловно самостоятелна. Сега пък излиза, че тя е станала безотчетна.

Свидетели сме на блуждаене и фетишизация на проблеми.

Показаха ни едни кюлчета в едно шкафче и си казахме: край! Разбира се, че махаме Борисов, само че е време да действаме по позитивния проект. И като не можем да градим, стигаме до нови избори.

- Докога ще вървим на избори?

- Всичко може, макар че е неуместно. Но това е демокрацията. Притеснява ме, че някой може да каже:

Аман от тази народна власт,

дайте нещо друго, повече персонална власт! И ще стане доста занимателно - от един персонален модел на ръководство, какъвто беше този на Борисов, някой да се размечтае за различен персонален режим.

- И Има Такъв Народ, и Българска социалистическа партия поддържаха господин Радев за втори мандат. Той ли ще се окаже огромният печеливш от обстановката?

- Не мисля. Той е огромният печеливш сега. Поведението на Слави Трифонов може да повлече и президента надолу. Не имам вяра той да загуби президентските избори, само че Слави го сложи в доста неуместна позиция. Да не приказваме, че в този момент не е ясно дали една поддръжка от Трифонов към този момент не е мечешка услуга.

- Какъв е огромният риск сега?

- Големият риск е делегитимиране на демокрацията и парламентаризма. В такива тегави обстановки, когато накарат хората за следващ път да гласоподават за нещо, което им се коства безсмислено, като нищо могат да посегнат да гласоподават към наказателни варианти.

Ще разберем по сложния метод, че не трябва да вършим една и съща неточност 15 пъти. Хиляда пъти избирахме някой да махне предходния, някой да изхвърли боклука. Ето ги тежките последствия от това предоверяване и вложение на свръхнадежди в някой избавител. Надявам се - след тази обеца на ухото, към този момент доста мъчно ще се гласоподава за някакви спасители, месии.

Дано в този момент някой да не размени концепцията за персона избавител с концепцията за промяна избавител, да изиска смени в конституцията, монархия да вземем за пример.

Визитка

Първан Симеонов е приключил Езикова гимназия „ Ромен Ролан “, публицистика и политология в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “. Изследовател в региона на политическите партии, докторант по политология в СУ „ Св. Климент Охридски “. Изпълнителен шеф е на „ Галъп интернешънъл болкан “. Част от мрежата на Института по социология „ Иван Хаджийски “ и на клуба „ Конрад Аденауер “.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР