Не може нито да се купи, нито да се продаде,

...
Не може нито да се купи, нито да се продаде,
Коментари Харесай

Основното чукотско ястие, което няма да можете да опитате

Не може нито да се купи, нито да се продаде, само че всеки локален гражданин знае за него.

Става дума за мантака, китова сланина.

От ядене, наречено „ сало “ (сланина), като предписание не очаквате нещо подвеждащо и неприятно, а на вятъра. Коренното население на Севера има някои доста , че даже да не кажем рискови (от копалхен човек направо ). А салото в Чукотка не е нормално, а китово. И наподобява прекомерно екзотично.
Какво е това?


Legion Media

Китовото сало или мантак (понякога се среща изписването „ мактак “) е обичайно ядене на чукчите и ескимосите, локалните нации в Чукотка. То съставлява нарязана на части китова кожа с мастен пласт. Някои хора могат да го ядат сурово, а някои първо го замразяват, други пък го варят. Най-полярният вид обаче е сланина, маринована в соев сос. Да, родното място на соевия сос е много надалеч от Чукотка, само че в постсъветските години той стартира интензивно да се внася и в следствие се оказва, че соевият сос е доста подобаващ за мантака.

Пушеният мантак обаче рядко се среща, тъй като дърветата в тундрата са с цената на златото.
Защо да се яде мантак? 


Коренните поданици на Чукотка са измежду дребното нации в света, на които им е позволено да ловуват китове. Не за търговски цели, а за храна и единствено избран брой морски животни съгласно квотите.

Работата е там, че животът в този далечен регион е доста недопечен. Има единствено един почти огромен град и това е Анадир (с 15 000 души), два по-малки (Певек и Билибино с население малко над 5000 души) и няколко национални селища, разпръснати по крайбрежията на Чукотско и Берингово море. На стотици километри в близост – единствено тундра и мечки. Има магазини, само че храната се внася едвам няколко пъти в годината, тъй че месото от морски животни е съвсем единственият тип прясно месо, което се предлага в Чукотка. Така исторически са се стекли нещата тук. Разбира се, тук ядат и пилешко, и говеждо месо, само че то идва замразено, а коства три до четири пъти повече, в сравнение с в Централна Русия.



Владимир Астапкович/Sputnik

Според локалните поданици мантакът е доста потребен. На първо място, салото съдържа голямо количество витамини С и D (от неналичието на които страдат всички поданици на северните ширини). Те го ядат прекомерно драговолно и по предписание като лека закуска.
Какъв е мантакът на усет?


Андрей Зима/Sputnik

Всичко зависи от това по какъв начин е подготвен. Разбира се другите хора имат разнообразни показа за гастрономията. Добрият мантак има розов нюанс. Ако салото е пожълтяло, то най-вероятно е остаряло. Мантак в соев сос ще наподобява на чипс с усет на соев сос или сходни снаксове, единствено че меки. Другите разновидности не са за всеки и зависят кой по какъв начин го избира.

„ На мен ми се падна … дали осолена, дали сушена версия. Много твърдо беше, мъчно се режеше “, блогърът Дмитрий Петров. „ Мантакът мъчно се дъвче, надали не скърца и отделя доста мазнини. Освен това е доста нишковиден (поради което и не се дъвче). Признавам, че едвам сдъвках и глътнах дребното си късче и не желаех повече “.  
Защо не може да се купи мантак?


Владимир Астапкович/Sputnik

Когато бригада морски ловци заловен кит, мъжете го колят на брега и го споделят с всички локални поданици. Всеки взима толкоз месо и мантака, колкото му би трябвало. Нищо не трябва да се губи.

Кожата би трябвало незабавно да се нареже на тънки части и да се постави във фризера. В хладилника за него е прекомерно топло и там ще се скапе. Може да се готви в деня, в който се възнамерява да се яде.



Legion Media

И най-важното е, че продажбата на китово месо е неразрешена. Няма да го намерите в нито един магазин или ресторант, макар че това е едно от най-важните и известни локални ястия. Единственият вид да го опитате е, в случай че локални ви почерпят. А за това би трябвало да дойдете на посетители. Добре пристигнали в Чукотка!

създател: АННА СОРОКИНА

източник: bg.rbth.com
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР