Не гледам животните заради субсидиите. Аз ги гледам, както съм

...
Не гледам животните заради субсидиите. Аз ги гледам, както съм
Коментари Харесай

Животновъдът Захари Колев: Не ми трябват европари, като дръпнеш чертата - само нерви и ядове

" Не виждам животните поради дотациите. Аз ги виждам, както съм ги гледал преди дотациите – 26 години без почивен ден. " Това споделя 47-годишният Захарин Колев, който се занимава с отглеждане на животни още от началото на 90-те години. През годините животновъдите в региона или отпътували по реда си, или се отказали от този занаят в търсене на друга вероятност. Първо е отглеждал крави, сега Колев се грижи за 200 овце. „ Малко да гледаш - не се връзва. Много като гледаш - не можеш да надделееш “, споделя за работата си.
Заетите в бранша Захарин дели на животновъди и предприемачи:

„ Новите бизнесмени… Прави някакъв обор. На него му е пределно ясно, че от това няма да печели. Вкарва животните, оттова – дотациите. Чух, че елитните крави, които идват от Германия, от Дания - по 600 лв. на крава. Нашите, елементарните тук – 200-250… “

Съпругата на Захарин Дарина преди години кандидатствала по европрограми, получила банков заем и вложила в кравеферма. След този опит Захарин Колев пресметнал изгодите и загубите:

„ Ако има планове за милиони, нещо може да остане, само че такива дребни – 100-200 хиляди лв. – всичко си плащаш. Аз го виждам по Дарина – кандидатства по три стратегии: за 60 хиляди инвестиция получи 48 000, лишиха я от майчинство, страната не е дала един лев за детето ми. Кел изгода, че е кандидатствала по тези стратегии. Като си заплати два пъти по 9 хиляди лихвите на банките, по 7 хиляди на консултанта, застраховките… И най-после като дръпнеш чертата – единствено нерви и кахъри. Като видях защо става въпрос – нито европейски пари ми трябват, нито нищо. Каквото мога, карам. “

От полагащите се дотации на декар земя и глава добитък за всяка овца животновъдът взима по 10 стотинки дневно. От него взимат останалите по веригата. Изкупната цена на агнешкото месо е 4,50 - 5 лв. на кг. Докато стигне до магазина скача три пъти и кг се продава за 14 лв.. Така най-потърпевшите отново са производителите, гневи се животновъдът. Според него проблемите на заетите в бранша могат елементарно да се решат, в случай че се трансформират наредбите и разпоредбите и институциите си правят работата.

Още по тематиката чуйте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР