Не е за първи път да чуваме за това строителство.

...
Не е за първи път да чуваме за това строителство.
Коментари Харесай

Коцев за незаконния комплекс край Варна: Подадени са сигнали към ДАНС и Районна прокуратура и там всичко приключва

Не е за първи път да чуваме за това строителство. Добре знаем, че там се прави някаква активност. Строителният надзор на общината е ходил и е съставял редица актове както на регион " Приморски “, по този начин и на огромна община. Това сподели пред NOVA NEWS кметът на Варна. 

Той коментира скандала с противозаконното строителство в региона на парк " Златни пясъци “, където съгласно институциите са построени десетки противозаконни постройки. По думите му казусът не е нов за локалната власт, а инспекциите по проблема текат от години.

Той посочи, че в интервала от средата на 2024 година доникъде на 2025 година са осъществени три инспекции, само че по думите му началото на проблема датира още от 2020 година. Кметът акцентира, че още през 2023 година, по времето на предходната администрация, разнообразни институции са открили нередности на място.

" Проверките стартират още през 2023 година, когато Държавното горско стопанство дружно с Регионална инспекция за опазване на околната среда и други институции вършат инспекции и откриват доста нарушавания. Тези протоколи обаче излизат чак в този момент “, сподели той.

Според Коцев основен миг в тази ситуация са издадените удостоверения за толерантност на част от постройките. По думите му през 2023 година са издадени три удостоверения, които обгръщат общо 21 постройки.

Пламен Абровски: Още през 2023 година общината трябваше да почисти " противозаконния град " край Варна. Може да го направи и в този момент

" Това значи, че някой е отишъл и е открил, че тези здания са по-стари от 2001 година. Но инспекцията, която направихме, демонстрира тъкмо противоположното - постройките наподобяват нови, новопостроени. Има налични фотоси от последните години, на които се вижда по какъв начин там се строи “, уточни кметът.

Той изясни, че удостоверенията за толерантност се издават от основния проектант на региона, само че съгласно него в схемата са взели участие и други институции. " След издаването на тези търпимости стартира напълно ново строителство. Тези постройки получават съвременен тип и това към този момент е чисто строителство, което наложително би трябвало да мине през режим за позволение за градеж “, съобщи Коцев.

Кметът сложи въпроси и за метода, по който постройките са били нанесени в кадастъра. " Как са нанесени тези здания в кадастъра и по какъв метод? Без строителни бумаги това няма по какъв начин да стане “, сподели той.

По думите му по случая е имало и дейности на прокуратурата, само че след това следствието е " забило “. " Зная, че има досъдебно произвеждане в Окръжна прокуратура, след което е трансферирано към Районна прокуратура и оттова просто нищо повече не се случва “, разяснява кметът.

Той разкри още, че през 2025 година общината е изпратила цялата налична документи до ДАНС. " От март или април 2025 година изпращах всички документи до ДАНС. Никакви реакции от тях няма. Всички видяхме какво се случи - шефът на сдружението беше екстрадиран, а 10 дни по-късно заповедта на ДАНС падна “, съобщи Коцев.

На въпрос дали персонално познава притежателя на сдружението, свързвано със градежите, кметът беше безапелационен: " Никога не съм го виждал онлайн и никаква връзка не е минавала сред нас, даже и през медиатори “.

Коцев призна, че евентуално е можело противозаконното строителство да бъде спряно по-рано, само че акцентира, че по случая са работили голям брой институции. " Аз съм със съзнанието, че там се правят верните неща, тъй като не мога да си показва по какъв начин толкоз доста институции могат взаимно да протектират и да поставят чадър на нещо такова “, сподели той.

Акция на полицията и общината разкри противозаконен град край Варна

Според него строителният надзор на Община Варна е единствената институция, подхванала действителни дейности против противозаконното строителство. " Дали това е задоволително или не - сега тече подробна инспекция в Община Варна и всички забъркани в тези преписки ще понесат съответните ограничения “, съобщи кметът.

Коцев отбрани работата на администрацията, като акцентира сложността на случая и местоположението на градежите. " Става дума за строителство в горска зона, до която няма елементарен достъп. Това не е място, което човек може да види инцидентно. Аз мога да сезирам строителния надзор единствено когато има сигнали и когато знам, че там се случва нещо “, сподели кметът на Варна.

" В момента, в който аз започнах да работя края на 2024 и 2025 година и започнаха инспекциите, аз върших постоянни оперативки, на които ми беше докладвано, че се издават констативни актове за нелегално строителство “, съобщи още Коцев.

Той посочи, че процедурите по връчване и обжалване на актовете са административно времеемки. " Те би трябвало да бъдат връчени на съответния извършител, той по-късно може да апелира. Така че аз проследявах този развой доникъде на 2025 година “, сподели кметът.

По думите му общината е работила в условия на лимитирани пълномощия и съгласуваност с други институции. " С тогавашната държавна власт явно нямаше по какъв начин да създадем повече от това да свършим единствено в нашата персонална компетентност като община - да създадем съответните актове и протоколи “, съобщи Коцев.

Той разяснява и въпросите за възможна политическа или институционална отговорност към забавянето. " Аз не желая да върша директна връзка, не мога да потвърдя причинно-следствени връзки. Но логиката е насочваща към това, което се случи в средата на 2025 година “, уточни той, визирайки политическата динамичност към случая.

Коцев беше запитан и за вложителя, обвързван със строителството. " Не съм виждал този човек онлайн и никаква връзка не е минавала сред нас, даже и през медиатори “, съобщи той.

По отношение на забавянето на дейностите от страна на общинската администрация кметът призна за проблеми в процеса. " Мога да кажа, че тук има някакво закъснение при нас, не мога да го отрека. Не съм удовлетворен от нашите дейности “, сподели Коцев. Той добави, че към този момент се правят вътрешни инспекции и дисциплинарни производства. " Половината община безусловно е впрегната да разлежда документи и да откри дали има закъснение и дали то може да бъде съзнателно “, съобщи кметът.

Коцев акцентира, че са назначени две паралелни инспекции - административна и експертна, които да открият пропуски и отговорности. " В момента текат тези инспекции и всички, които са забъркани, евентуално ще бъдат осъдени, в случай че се откри безучастие “, сподели той.

" Незаконният град “ край Варна: Имало ли е безучастие макар сигналите?

На въпрос кой има пълномощия да подрежда премахването на противозаконни здания, кметът беше безапелационен: " Да, това е решение в ръцете на локалната власт “. Той посочи, че към този момент се приготвят актове за част от постройките. " За 11 здания вървят сега подготовката на документите, които ще бъдат връчени в идващите дни “, съобщи Коцев.

По думите му процесът се усложнява в допълнение поради смяна в собствеността. " Там има продажби и към този момент има нови притежатели, тъй че би трябвало да уведомим тях “, сподели той.

Кметът повдигна и съществени въпроси за последващите покупко-продажби с парцели в региона. " Има издадени нотариални актове, които са въз основата на удостоверения за толерантност, които се оказва, че са с погрешно наличие “, съобщи Коцев.

Той добави, че това слага под подозрение цялата верига от покупко-продажби. " Как се вписват в кадастъра, по какъв начин се основават нотариални актове - това са въпроси, на които би трябвало да отговорят доста институции “, сподели кметът.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР