След падането на Асад Сирия вероятно ще се раздели на три отделни области
Най-вероятният сюжет след рухването на режима на Асад е Сирия да се раздели на три обособени области. Това изясни в предаването " Денят стартира " доцент Мира Майер - специалист по въпросите на Близкия изток.
" Дали ще бъдат федеративна, конфедеративна или някаква друга организация, не мога да кажа. Има заплаха да стане втора Либия ", акцентира доцент Мира Майер.
" управляваше към 65% от територията на остарялата Сирия, която той наследи от татко си. Други 25% от тази територия - на североизток се ръководят от сирийските кюрди. Те резервираха някакъв тип неутралитет с през това време, т.е. те не се отделиха от Сирия, само че бяха самостоятелни и се ръководят по друг метод. Остава някакъв % от тези територии и това е провинцията Идлиб. Тя събра 3 милиона сирийци, които са разселени от разнообразни места на страната. Това беше царството на Хаят Тахрир ал Шам ", споделя още тя.
Тази формация стартира в началото като джихадистка, с цел да бъде определяна през днешния ден като прагматичен ислямизъм. Лидерът ръководи с някакво краткотрайно държавно управление, което се оказва извънредно сполучливо. От 27 ноември държанието на групировката е на една добре проведена войска. Те сами са си произвели дронове. Дронове с изключение на в Алепо обаче не бяха употребявани нито в Хама, нито в Хомс, нито в Дамаск. Според резолюцията, за която пледират сирийските имигранти в чужбина, би трябвало да имаме един временен интервал сред 6 и 18 месеца, в които всичките тези елементи, в това число бастионът на, който не е пипнат и това е крайбрежието на Средиземно море - Латакия и Туртус, където са съветските бази, би трябвало да се обособят, добави доцент Майер.
Според нея след края на ръководството на династията Асад най-големият печеливш е сирийският народ.
" Най-големият печеливш от рухването на режима на Асад съгласно мен е сирийския народ, който има опция да отхвърли едно тоталитарно ръководство. Погледнато районно, най-големият печеливш несъмнено е Ердоган. Не мисля, че това му е паднало от небето. Мисля, че това е една много режисирана история, за която може би занапред ще научаваме някои неща. Безспорно той взема решение два доста съществени казуса на Турция с този ход. Единият е отношението му със сирийските кюрди. От доста години той желае една 30-километрова буферна зона, която да попречи на терористите от ПКК да бягат в планините при сирийските кюрди ", изясни доцент Майер,
" Другият проблем, който взема решение, е със сирийските бежанци. Над 3 милиона сирийски бежанци живеят в Турция, от тях се счита, че над 55% са подготвени да се върнат в Сирия в този момент. това са сирийци най-вече от Алепо, сунитско изповедание, които ще раздвижат търговията, турски компании ще влязат, ще вземат участие емирствата, както и Саудитска Арабия с вложения, само че Турция е на терена. Турция ще ръководи стопански какво ще става в огромните градове ", добави тя.
Доц. Майер е безапелационна, че най-големият губещ е Иран, който към този момент не е хегемон в района.
" Иран е огромният губещ. Ислямската република от 35 години внася безпокойство в този район. Насилствено безпокойство - с въоръжени отряди, с пари, по всевъзможен метод се намесва на всички места, където може в прилежащите страни - Ирак, Сирия, Ливан, двете територии на Палестинската автономност, хутите. Единственият им сигурен съдружник сега - това е Ирак. Иран към този момент не е хегемон ", уточни още Майер.
" Ако би трябвало да обобщя с две думи какво се случи, ще изтъквам Шимон Перес, който по различен мотив е споделил - запознайте се с новия Близък изток. Асад не съумя да се върне в редиците на Арабския свят. Израелското предложение беше да се понижат глобите против Сирия, в случай че Асад затвори границите на Сирия за оръжието на Иран. По принцип той правеше много плахи старания да се върне в редиците на Арабския свят, което означаваше да се откъсне от Иран. Той беше наясно, че войски на терен никой няма да му даде с изключение на иранците. Той е изискан от Иран в продължение на доста години. В продължение на доста години съм питала от какво се устоя Сирия след началото на гражданската война през 2011 година Оказа се, че Сирия е най-големият производител на каптагон - дрога, а преносът на опиати се е осъществявал и през Йордания. Така или другояче Асад не можа да откри път към никого, тъй като той се отнесе зле със личния си народ и безусловно не се разбра и с останалата част от арабския свят ", означи тя.