Най-възрастният хижар в България Вълко Съботинов навърши 80 години, съобщиха

...
Най-възрастният хижар в България Вълко Съботинов навърши 80 години, съобщиха
Коментари Харесай

На 80 години най-възрастният хижар в България прави чай от 40 билки

Най-възрастният хижар в България Вълко Съботинов навърши 80 години, оповестиха от 

Хиляди планинари, идвали в Карловския Балкан, познават Вълко Съботинов - хижарят на хижа „ Васил Левски ” – уютният туристически дом точно на Стара планина. Със своя 60-годишен стаж като хижар и планински избавител той е същинска легенда. Спасил е живота на мнозина при произшествия в суровата планина. Широка душа, сръчни ръце (все нещо майстори), ухилен, гостолюбив и подготвен да помогне. Да посрещне туристите с богатства дума, чай от 40 билки и вкусна храна. А фамозният чай на хижа „ Васил Левски “ от мащерка, риган, мента, кантарион, иглика, еньовче, боровинка и други билки в действителност се прави от неговата половинка Яна Динева, с която са дружно от доста години.

Ако Вълко Съботинов е дългогодишният собственик на хижа „ Васил Левски “, то самата хижа е една от емблемите на Карлово и горделивост на туристите в града. Представата за Карлово е непълна без Балкана. Преди повече от век удобните естествени условия насърчили карловци да развиват туризъм в този край. Тази година на 16 май отбелязахме 122 години от основаването на туристическо сдружение „ Васил Левски “. На 12 юни се навършиха 98 години от откриването на хижа „ Васил Левски “ - първата в Стара планина и третата в България.

Историята на хижа „ Васил Левски ” е впечатляваща. На първите локални туристически деятели изискуем нейното изграждане и популяризирането на Карловския Балкан. Изказваме благодарност и към днешните членове на туристическото сдружение, за поддържането и развиването на планинските домове „ Васил Левски “, „ Балкански рози “, „ Хубавец “ и „ Равнец ”.

През 1997 година стартира построяването на втория етаж на хижа „ Васил Левски ”. С помощта на някогашния шеф на ВМЗ - Сопот Ангел Писков на там бяха доставени огромна перална машина, която работи и в този момент, елемент 30 KW и огромен електрожен 250 кг. Тези уреди бяха доставени с хеликоптер.

По самодейност на Търговско дружество „ Васил Левски “ от 2010 година стартира обновяването и благоустрояването на стопанисваните от него хижи. Тогава, по предложение на инж. Христо Тахчиев, зам.-председател на сдружението, бе проведен първият благотворителен туристически бал, който стана обичаен. В него вземат участие туристи от Карлово и от цяла България, локални предприемачи и другари на планината. Всяка година събраните парични средства се разпределят за ремонт на карловските хижи, като огромна част от тях са за „ Васил Левски “. В този интервал, с дейното присъединяване на Вълко Саботинов, бяха инсталирани сателитен телефон, фотоволтаични панели, построена бе лятна кухня; сменен бе 300 м тръбопровод. Вълко Съботинов построи бунгало към хижата. Осигурени бяха нов парен казан и нов 200-литров бойлер.

Днес планинският дом е измежду най-добре поддържаните в България, с парно отопление, баня и вътрешна тоалетна. А Вълко, с неговата отдаденост и работохолизъм, е съдействал доста за това видоизменение. Както споделят старите туристи: „ Добрият хижар прави хижата ”.

В Балкана хората са дружно и в наслада, и в неволя. Хижарите са измежду първите, които оказват помощ в сериозни обстановки. Пребиваването в Балкана е урок по оцеляване. „ Законите тук са жестоки – би трябвало да се познават и да се съблюдават ”, споделя най-дълголетният хижар в България Вълко Съботинов. Той държи на елементарни правила: „ Тръгвай заран рано, следобяд времето се скапва! Попаднеш ли в неволя, връщай се назад или слизай надолу, до момента в който стигнеш гора! При мраз не спирай, колкото и да си изтощен – другояче иде бялата гибел! Самообладание, добра екипировка, добра физическа подготовка са наложителни условия, с цел да е прелестен престоят в планината ”.

На 20 ноември, точно на неговия рожден ден, най-дългогодишният хижар в България и собственик на хижа „ Васил Левски “ Вълко Саботинов получи поздравленията и признанието на карловските туристи. За неговия принос в хижарското и хижестроителското дело и дългогодишната му всеотдайна работа и гостолюбие в услуга на туристите той бе почетен с орден „ За особени заслуги ” и получи приветствен адрес от управлението на БТС.

Роден през 1944 година в работническо семейство, Вълко от дребен е притеглен от хубостта и суровата природа на Карловския Балкан. Това го насочва към курсовете по алпинизъм, които приключва сполучливо през 1962 година Само на 21 години, от 1965 година, към този момент е хижар на хижа „ Козя стена “ и е неин собственик цели 10 години до 1975. През този интервал той усъвършенства материалната база и способства за нейното развиване. „ Козя стена “ и до момента е неговата първа обич в Балкана.

През 1966 година Вълко постъпва в Планинската избавителна работа в Карлово и взе участие в голям брой избавителни интервенции. Още в тези години се сприятелява със популярния карловец - алпиниста Христо Проданов.

На 1 юни 1974 година се сбъдва неговата детска фантазия да стане хижар на „ Васил Левски “. През 1981 година е командирован за две години на х. „ Козя стена “, с цел да продължи подобренията по нея.

Вълко е член е на Търговско дружество „ Васил Левски “ – Карлово от далечната 1962 година А дружно с Янка Динева от 1996 година до през днешния ден сполучливо стопанисват х. „ Васил Левски “.

Ангел РУНТАШКИ – секретар на Търговско дружество „ Васил Левски ” - Карлово
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР