Най-накрая! След дълго чакане – чудото е факт! НАСА оповести официално

...
Най-накрая! След дълго чакане – чудото е факт!
НАСА оповести официално
Коментари Харесай

Отворена е нова страница в човешката история! “Вояджър 1” е първият космически апарат, навлязъл в междузвездното пространство!

Най-накрая! След дълго очакване – чудото е реалност!

НАСА оповести публично (този път сигурно, без колебание), че автоматизираната междупланетна станция “Вояджър 1 ” към този момент не се намира в рамките на Слънчевата система, а е в междузвездното пространство. Така “Вояджър 1 ” се трансформира в първата същинска междузвездна задача, подхваната от човечеството!!!

Историята на галактическите “Вояджър ”-и е доста забавна. “Вояджър 1 ” и “Вояджър 2 ” са изстреляни през 1977 година, като по-късно и двата посещават планетите Юпитер и Сатурн. “Вояджър 2 ” съумява да прелети по-късно и край Уран и Нептун. Независимо че са минали цели 36 години от изстрелването, през днешния ден и двете автоматизирани междупланетни станции са в работоспособно положение и споделят със Земята. Това е необикновено достижение за човечеството!

 Voyager

Тази илюстрация демонстрира пътя на автоматизираните междупланетни станции “Вояджър 1 ” и “Вояджър 2 ”, излизайки от Слънчевата система!!! Image credit: NASA

От дълго време се очакваше някой от “Вояджър ”-ите след дълго странствуване да излезе от Слънчевата система и да навлезе в междузвездното пространство. Но по кое време щеше да стане това – никой не се наемаше да каже. Противно на общоприетото разбиране, Слънчевата система не свършва там, където свършват планетите. Краят на Слънчевата система се дефинира там, където йонизираните частички, изхвърлени от нашето Слънце, отслабват въздействието си и там към този момент има характерна плазма, която е присъща за междузвездното пространство. Междузвездната плазма, за разлика от плазмата със Слънчев генезис, е по-плътна.

Днес знаем сигурно, че “Вояджър 1 ” се намира тъкмо там – напълно на изхода от Слънчевата система, където има някои резултати от нашето Слънце – само че към този момент отвън самата нея, в междузвездното пространство.

“Днес ние разполагаме с нови, основни данни, заради които имаме вяра, че това е историческият скок на човечеството в междузвездното пространство ”, оповестява Ед Стоун от Калифорнийския софтуерен институт, Пасадина. “Екипът на “Вояджър ” имаше потребност от време да проучва наблюденията и да вникне в смисъла им. Но най-сетне можем да дадем отговор на въпроса, който сме си го задавали – Там ли сме към този момент? Да, там сме! ”

Учените считат, че точният миг на навлизането на “Вояджър 1 ” в междузвездното пространство е бил през август 2012 година.

Много хора са си мечтаели да доживеят времето на първите междузвездни галактически кораби. Докато “Вояджър 1 ” към този момент съставлява тъкмо това – междузвезден галактически уред, към момента сме надалеч от момента, когато човечеството в действителност ще е в положение да посещава други звезди. Разстоянието сред тях е голямо – толкоз голямо, че се мери в светлинни години – времето, за което светлината минава дистанцията от едно място до друго. Скоростта на светлината е 299 792 458 метра в секунда – а най-близката звезда до нас – Проксима Центавър – е на разстояние 4.24 светлинни години! Сами можете да сметнете дистанцията в километри – прекомерно е огромно с цел да бъде изминато в обозримо бъдеще даже и от най-бързите модерни галактически апарати.

“Вояджър 1 ” ще дойде в покрайнината на друга звезда от съзвездието Малка Мечка чак през година 40 272 след Христа – невероятно е да бъде в работоспособно положение тогава.

Засега ръководителите на плана се надяват да поддържат “Вояджър 1 ” в работоспособно положение най-малко до 2020 година. През 2025 година, в случай че “Вояджър 1 ” към момента работи, ще бъдат изключени всички научни принадлежности, с цел да се пести електрическа енергия, само че ръководителите на плана ще са в положение да получават към момента инженерни данни. Счита се, че “Вояджър 1 ” ще може да работи по този начин най-късно до 2035 година.

По информация от: НАСА, Universetoday

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР