Най-безопасните места на Земята след ядрена война? Карта показва потенциални

...
Най-безопасните места на Земята след ядрена война? Карта показва потенциални
Коментари Харесай

Най-безопасните места на Земята след ядрен взрив: публикуваха карта с убежищата след Трета световна война

Най-безопасните места на Земята след нуклеарна война? Карта демонстрира евентуални убежища при пост-ядрена рецесия.

С повишаването на геополитическото напрежение рискът от нуклеарен спор се трансформира във все по-тревожен въпрос. Неотдавнашно изследване, оповестено в Nature Food, акцентира опустошителните последствия, които една нуклеарна война може да има върху международните доставки на храни, в допълнение към непосредствените опустошения, породени от радиацията, топлината и гърмежите.

Този отчет, основан на симулации на атмосферните и селскостопанските последствия от нуклеарна война, разкрива сурови прогнози: международните хранителни системи могат да бъдат съществено нарушени, което да докара до гладна гибел на 6,7 милиарда души по света.

Световна опасност от апетит и селскостопанска резистентност

В случай на нуклеарна война големи елементи от най-населените райони в света ще бъдат изправени пред тежки последствия. Проучването демонстрира, че страни като Съединени американски щати, Канада, огромна част от Европа и Русия могат да изпитат необятно публикуван апетит, като до 98 % от популацията на Съединени американски щати е застрашено от гладна гибел. Така да вземем за пример към 312,2 млн. души в Съединени американски щати биха могли да умрат от апетит заради разрушаването на селскостопанските системи и срутва на интернационалните търговски мрежи.
От друга страна, някои страни, изключително в Южна Америка, Австралия и някои по-малки райони, биха могли да преживеят по-ефективно последствията от нуклеарен спор. Тези страни са разпознати поради способността им да поддържат популацията си с помощта на мощни селскостопански системи. Държави като Аржентина, Бразилия, Уругвай, Парагвай, Австралия, Исландия и Оман бяха отличени със своята резистентност в региона на селското стопанство. Както е маркирано в изследването, „ потреблението на храна може да поддържа настоящата физическа интензивност в тази страна “, което прави тези страни по-склонни да поддържат популацията си макар международната продоволствена рецесия.

Сценарии за хранителни системи и отглеждане на животни

Проучването моделира три евентуални сюжета за това по какъв начин международните хранителни системи биха могли да реагират на нуклеарна рецесия:

Животновъдството продължава както нормално: Половината от зърното отива за изхранване на хората, а другата половина се употребява за оживелия добитък. В случая с непълен добитък питателните запаси ще останат лимитирани, като е допустимо единствено главно изхранване. През втората година на спора по-голямата част от международното население евентуално ще оцелява с непълен банкет на калории. Тези прогнози допускат, че няма да има интернационална търговия, което в допълнение ще ограничи достъпа до храна за доста страни.

Непосредствени опасности и оцеляване при нуклеарен гърмеж

Освен дълготрайната опасност от апетит, непосредственият риск от нуклеарна офанзива самичък по себе си съставлява сериозна заплаха за човешкия живот. Проучване на Университета в Никозия, Кипър, изследва по какъв начин най-добре да оцелеем по време на нуклеарен гърмеж. Проучването, в което са употребявани симулации на гърмеж с мощ 750 килотона (три пъти повече от бомбата в Нагасаки), стига до заключението, че най-хубавото леговище е постоянна стая, надалеч от порти и прозорци, в идеалния случай ситуирана в ъгъла. Изследването акцентира смисъла на отбраната от ударни талази, които са причина за огромна част от първичните опустошения след нуклеарен гърмеж.

„ Най-доброто място за укриване е в здрава постройка, в края на стаята, надалеч от всевъзможни порти или прозорци, в идеалния случай в ъгъла “, се изяснява в изследването, като се акцентира нуждата от предотвратяване от взривната вълна и мощните ветрове.

Снимка: Х

Ескалация на нуклеарните закани в изискванията на световно напрежение

През последните месеци рискът от нуклеарна ескалация се увеличи от геополитическите събития. Бившият съветски президент Дмитрий Медведев предизвести, че новите, тествани в бойни условия ракети на Русия могат да заобиколят западните отбранителни системи и да ударят европейските столици в границите на няколко минути.

„ Европа се чуди какви вреди може да нанесе системата, в случай че главите са ядрени… Щетите са неприемливи, невероятно е да бъдат свалени със модерни средства, а става дума за минути “, написа Медведев в Telegram.

Това предизвестие идва на фона на смяната в нуклеарната теория на Русия, която в този момент намалява прага за нуклеарен ответен удар.

Исторически видяно, нуклеарният отговор на Русия се задействаше единствено при нуклеарна офанзива на нейна територия. При сегашните условия обаче стандартните оръжия, употребявани против Русия или нейните съдружници, също могат да оправдаят нуклеарен отговор. Тази смяна в политиката следва засилената поддръжка на Запада за Украйна, по-специално даването на ракети с огромен обхват на деяние, способни да поразяват съветска територия.

Потенциални убежища при нуклеарна рецесия

Макар че огромна част от света е изправена пред обилни опасности при положение на нуклеарен спор, някои страни се чака да се оправят по-добре заради географската си изолираност, политическия си неутралитет или стабилната си инфраструктура. Тези страни биха могли да предложат леговище на тези, които попаднат под кръстосания огън на нуклеарна война:

Антарктида:

С отдалеченото си местонахождение и неналичието на стратегическо значение Антарктида е едно от най-безопасните места по време на нуклеарен спор.

Исландия:

Огромната й, незастроена земя може да побере хиляди хора, които търсят леговище в Исландия: Известна със своя неутралитет и мирна позиция, Исландия евентуално ще избегне директен спор. Въпреки това последствията от нуклеарни удари в континентална Европа биха могли да доближат острова.

Нова Зеландия:

Като неутрална страна с планински терен Нова Зеландия би могла да предложи отбрана от инвазия. Въпреки поддръжката, която оказва на Украйна по финансови и правни въпроси, е малко евентуално Нова Зеландия да стане обект на нахлуване заради неутралната си външна политика.

Швейцария:

Швейцария, със своя дълготраен неутралитет и обширни укрития за нуклеарни боклуци, може да даде несъмнено леговище. Географската ѝ изолация и неналичието на присъединяване в спора я вършат по-малко евентуална цел за нуклеарни удари.

Гренландия:

Гренландия, която е благосъстоятелност на Дания, е географски отдалечена и политически неутрална, което я прави безвреден вид по време на световна рецесия.

Южноамерикански страни:

Страните като Аржентина, Чили и Уругвай е по-малко евентуално да се сблъскат с дефицит на храна заради своето селскостопанско обилие, изключително след нуклеарен удар.

По-голямата картина:

Въпреки мрачната вероятност, обрисувана от тези изследвания и симулации, не всички очаквания са изгубени. Тъй като световното напрежение продължава да нараства, доста хора търсят способи да защитят себе си и фамилиите си при положение на нуклеарен спор. Експертите акцентират, че страните със мощни селскостопански системи, неутрална външна политика и географска изолираност могат да се трансфорат в основни убежища. Освен това в отговор на ескалиращата нуклеарна опасност организациите за изключителни обстановки като FEMA издадоха насоки, които да оказват помощ на хората да оцелеят при нуклеарна офанзива. Тези насоки се концентрират върху бързото намиране на заслон, оставането на закрито и информирането посредством надеждни източници.

 

Източник – The Economic Times/Превод:SafeNews

Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР