Националният отбор на Франция пречупи в гладиаторска битка Литва с

...

Феноменални Де Коло и Фурние изстреляха Франция към четвъртфиналите

Националният тим на Франция пречупи в гладиаторска борба Литва с краен резултат 78:75 (26:14, 24:26, 15:14, 13:21) и се класира за четвъртфиналите на Мондиал 2019 в Китай. Момчетата на Венсан Коле удържаха мощния взлом на литовците с помощта на късни кошове на Еван Фурние и Нандо Де Коло. Тази победа публично ги класира за четвъртфиналите на шампионата, до момента в който Литва биват отстранени от идната фаза.

A lot of players and coaches have been complaining about officiating in the world cup.
Another huge mistake made by refs in final seconds of Lithuania-France gamepic.twitter.com/tF1S3Wp2xR
— Sportando (@Sportando) September 7, 2019
Мачът стартира във вихрено движение за тима на Франция, а Еван Фурние записа 9 точки още през първата четвърт. Литовците не можеха да преминат през положителната отбрана на “петлите”, като позволиха доста неточности и отнесоха няколко чадъра. Франция продължи да играе добре, завършвайки частта с 12 точки актив - 26:14.

Серия от 8:2 при започване на втората четвърт за литовците ги приближи на 6 точки от Франция, като си пролича стабилизиране в офанзивното им показване. Фурние продължи да трови нервите на балтийците, а точковият му актив в края на частта доближи до 16. Двубоят стана доста физически, което разреши на литовците да вкарат 12 от 26-те си точки през втората четвърт от наказателната линия. Тройка на Фурние качи разликата до 10 точки в интерес на Франция, а до края на частта нямаше особени промени - 50:40 на полувреме.

#Lithuania furious about this missed goaltending call on Gobert as they lose to #France 78-75

(this is NOT legal in #FIBA)#FIBAWorldCup2019 pic.twitter.com/aVxxFRDUIW
— Fastbreak Breakfast (@fastbreakbreak) September 7, 2019
Третата четвърт стартира с три поредни тройки на Батюм, Мбайе и Албиси, които направиха разликата 17 точки - 59:42. Литовците още веднъж разчитаха на наказателната линия и съумяха да понижат изоставането си до 9 точки, само че панер на Фурние върна разликата в двуцифрени размери - 65:54 в края на третата четвърт.

Двата тима оставиха най-хубавото за финала. Феноменална серия от 14:3 при започване на четвъртата част върна Литва в борбата. Тройка на Лекавициус обърна резултата и изведе литовците с точка напред - 69:68 с 4:06 до края на мача. Фурние върна задатъка за Франция, само че тройка на Мачиулис още веднъж даде две точки актив на Литва - 72:70 при 3:10 минути до края. Това не тормози Нандо Де Коло, който осъществя сполучлива пукотевица от линията за три точки и даде нов задатък за французите - 73:72. Пропуски от наказателната линия на Руди Гобер разрешиха на Йонас Валанчунас да забие и да изравни резултата със 75 секунди, оставащи на таблото - 74:74. Успешна пукотевица на Еван Фурние направи резултата 76:74, а доста значим пропуск на Валанчунас от наказателната линия разреши на Де Коло да наниже нови две точки, правейки резултата 78:75 с едвам 15 оставащи секунди от мача. Йонас Мачиулис имаше шанса да изравни резултата със пукотевица от тройката, само че я пропусна и успеха отиде за Франция.

Еван Фурние бе най-резултатен за французите с 24 точки, а другият воин за тима, Нандо Де Коло, приключи с 21 точки от пейката. Никола Батюм се разписа с 12 точки.

За Литва Йонас Валанчунас вкара 18 точки и взе 8 битки, Мантас Калниетис осъществя 12 точки, а Лукас Лекавициус и Мариус Григонис се разписаха с по 10 точки.

Двата тима имат по още един мач от група “L” в понеделник - Литва среща Доминиканска република от 11:00 часа, а Франция се изправя против Австралия от 15:00.

ФРАНЦИЯ - ЛИТВА 78:75 (26:14, 24:26, 15:14, 13:21)
ФРАНЦИЯ: Франк Нтиликина, Еван Фурние 24, Никола Батюм 12, Амат Мбайе 3, Руди Гобер 9 (Нандо Де Коло 21, Венсан Поарие 6, Андрю Албиси 3, Матиас Лесор, Аксел Тупан) Селекционер: ВЕНСАН КОЛЕ
ЛИТВА: Мантас Калниетис 12, Мариус Григонис 10, Йонас Мачиулис 5, Домантас Сабонис 7, Йонас Валанчунас 18 (Паулиус Янкунас 5, Лукас Лекавициус 10, Едгарас Улановас 8, Реналдас Сейбутис, Миндаугас Кузминскас, Арнас Буткевициус) Селекционер: ДАЙНИУС АДОМАЙТИС СТАТИСТИКА ОТ МАЧА!