Националният отбор на България бе разделен от секунди да запише

...

Това е пътят за България! Трикольорите коренно променени при Илиан Илиев

Националният тим на България бе разграничен от секунди да запише победа против най-силния тим в групата ни – Унгария. „ Маджарите “ стигнаха до 2:2 след попадение надълбоко в добавеното време, откакто Алекс Петков си наниза безразсъден автогол, носейки точката на госитте, която ги класира напред към групите на UEFA EURO 2024.

Последната ни победа пристигна на 16-и ноември 2022-а година при посещение на Кипър в другарска среща пред таман една година.

Двубоят бе предвещан от батални подиуми с полицейски чиновници и български жители, като нямаше фенове по трибуните в центъра на София.

Иначе, Мартин Адам откри резултата за „ маджарите “ в деветата минута на срещата след пас на Доминик Собослай. Спас Делев изравни резултата в 24-ата минута, а малко по-късно Валентин Антов остави България с 10 индивида след недомислен фал в средата на терена. В 38-ата пък полският рефер извади червен картон и на Илия Груев, само че след дълго ревизиране на ВАР съдията анулира решението си и Груев остана на терена.

През второто полувреме бранителят на Борнемут – Милош Керкес, беше изпъден след недодялан фал против Алекс Петков и паритетът измежду играчите беше подравнен. Така се стигна до 78-ата минута, когато Кирил Десподов собственоръчно си създаде дузпа и играчът на ПАОК се разписа за повторно. В добавеното време на срещата обаче Петков си прати топката в родната врата за крайното 2:2.

Срещата бе предвещана от батални подиуми из централните софийски ултраси след извънредно съществено стълкновения сред органи на реда, жандармеристи и различен тип охрани с български жители.

В първата минута капитанът на Унгария - Доминик Собослай, получи пай пас при заобиколен свободен удар от Адам Наги и опита удар от съществено разстояние, но много неопределено. Унгарците продължиха с високата си преса по отношение на нашия състав, който се беше прибрал в личната си половина в началните минути от дуела.

В третата пък " маджарите " комбинираха бързо отляво, а Калъм Стайлс стреля от доста дребен ъгъл и прати топката настрана от вратата на Наумов. Натискът на унгарците продължи със същия ритъм, а Атила Салай достави центриране отляво към Мартин Адам, а брадатият №9 на противника стреля с глава, но неопределено.

В десетата минута на срещата Унгария поведе в резултата. Това се случи, откакто гостите получиха фал отдясно, а зад топката застана Доминик Собослай. Суперзвездата на Ливърпул центрира мощно пред вратаря Наумов, където Адам с глава от близко простреля стража на " лъвовете " - 1:0 за Унгария.

След 20 минути игра пристигна първата опция за родния народен отбор. Филип Кръстев извеед отлчино Кирил Десподов след неточност при изнасянето от унгарците, но някогашният футболист на Лудогорец се засуети доста съществено и защитник на унгарците изтласка родния капитан.

България съумя да изравни резултата в 24-ата минута на мача. Тогава Филип Кръстев проби през центъра и видя вдясно Кирил Десподов. Този път родният капитан работи по-добре и подаде по земя към Спас Делев. Нападателят финтира Собослай и стреля, след което с рикошет топката влетя в унгарската врата - 1:1.

Девет минути преди края на първото полувреме Валентин Антов направи нарушаване в средата на терена против Мартин Адам и това беше задоволително на полския рефер да изгони бранителя на " трикольорите ". Само две по-късно родните футболисти сбъркаха извънредно досадно при изнасянето на топката, а Ендре Ботка открадна пред наказателното поле на Наумов. Илия Груев работи уверено и фаулира играча на Унгария, който се строполи на терена, а Груев беше изпъден с пряк червен картон.

След съвсем 3 минути преразглеждане реферът от Полша видя ВАР и даде жълт картон на Ботка за симулация и анулира червени картон на футболиста на Лийдс Юнайтед. Илиан Илиев направи промяна от насилствен темперамент след аления картон на Антов. В игра влезе Живко Атанасов и той зае мястото на Ивайло Чочев.

В шестминутното добавено време на първото полувреме Собослай даде диагонален пас в наказателното ни поле към Лоиг Него. Тъмнокожият футболист опита да смъкна с глава към Адам, само че Наумов внимаваше и улови. Малко по-късно още веднъж Него беше потърсен и той стреля от придвижване с десния крайник, но неопределено след паса на Адам Наги.

Минутка след подновяването на играта Собослай опита нов удар отдалеко, а след рикошет Наумов избави. В 52-ата пък Собослай стреля доста остро от свободен удар, а топката профуча плашещо близо край левия непряк дирек на Наумов. Две по-късно Атила Салай се пусна отляво иизвади топката към Стайлс, който засече от въздуха, само че неопределено.

В 58-ата минута крайният защитник на Борнемут - Милош Керкес, получи втори жълт картон, откакто посегна доста неприятно с бутонките напред към Алекс Петков и реферът от Полша разумно го изгони от терена. Десет по-късно Собослай мина през Виктор Попов и още веднъж насочи удар с десния крайник, само че и този беше неакуратен.

При ответното нахлуване Кирил Десподов потегли на спринт отдясно и даде към Спас Делев. Той овладя с гърди с тил към вратата и стреля със задна ножица неопределено, вемсто да върне към Мартин Минчев. В 77-ата минута " трикольорите " получиха право да изпълнят дузпа. Това стана, откакто Десподов пусна топката сред краката на Адам Наги, а Атила Салай го препъна и реферът отсъди дузпа за нашите. Зад топката застана точно фаулираният ни футболист, който с десния крайник поведе в " лъвовете " напред в резултата - 2:1.

Осем преди края на постоянното време Собослай насочи тежък изстрел от свободен удар, само че Даниел Наумов този път реагира добре, за разлика от предния мач сред двата отбора, играл се в Будапеща.

LIVE / България - Унгария 2:1

0:1 Адам (10), 1:1 Делев (24), 2:1 Десподов (78-дузпа)

България: 1. Даниел Наумов, 2. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 9. Спас Делев, 11. Кирил Десподов /к/, 14. Антон Недялков, 18. Ивайло Чочев, 20. Филип Кръстев, 21. Мартин Минчев

Селекционер: Илиан Илиев

Унгария: 1. Денеш Дибуш, 2. Адам Ланг, 4. Атила Салай, 7. Лоик Него, 8. Адам Наги, 9. Мартин Адам, 10. Доминик Собослай /к/, 11. Милош Керкес, 17. Калъм Стайлс, 21. Ендре Ботка, 23. Кевин Шобот

Селекционер: Марко Роси