Националният исторически музей показва оригиналния екземпляр на Рибен буквар
Националният исторически музей демонстрира истинския образец на " Рибен буквар " на доктор Петър Берон, във връзка 200 години от издаването му.
Една от най-значимите книги на Българското Възраждане “Рибният буквар ” e издадена през 1824 година в град Брашов (Австрия, дн. в Румъния). Тя трансформира напълно посоката на новобългарското обучение, сподели пред Радио София доктор Ива Стоянова - организатор отдел " История на България през Възраждането 18-19 в. " в НИМ.
„ Името „ Рибен буквар е обещано още през Възраждането. Това не е тъкмо буквар, по-скоро е учебник, който дава начална просветеност на децата във всички сфери на светските науки тогава. Има енциклопедичен темперамент. Децата получават всички нужни знания, с цел да могат да добият една основа, която да ги приготви за действителния живот “ изясни доктор Стоянова.
В изданието са събрани знания за българския език, физиката и аритметиката, има молебствия, нравствени поуки, положителни препоръки, басни и 12 илюстрации на животни. На последната страница от илюстрациите са изобразени кит и делфин, заради което е наименуван „ Рибен “, сподели доктор Ива Стоянова.
Тя добави, че " Рибния буквар " към този момент е изложен в Националния исторически музей.
„ Ние сме се пробвали да представим този буквар по нов метод, който да е наличен най-много за младите гости, а също по този начин и за всеки един клиент, в това число и чужденци, които не са готови. Така че с изключение на истинския образец, към него посредством фотоси сме показали всички раздели, които включва буквара, като сме посочили началната страница на всеки раздел и с къси описания сме разказали какво съдържа. Освен това на едно пано сме разказали за личността на доктор Петър Берон “, посочи доктор Ива Стоянова.
Тя добави, че за най-малките фенове на музея е завършен интерактивен ъгъл с игрови задания, посредством които децата ще научат забавни обстоятелства за буквара и образователното дело през Възраждането.
Източник БНР