Националните отбори на Литва и България играят при резултат 1:1

...

НА ЖИВО: Литва 1:1 България, Петков изравни, домакините с 10 души

Националните тимове на Литва и България играят при резултат 1:1 в мач от третия кръг на квалификациите за Евро 2024 в Група „ G “. Домакините откри в 15-ата минута, когато се разписа  Едвинас Гирдвайнис , само че Марин Петков изравни в 27-ата минута. В 17-ата минута пък Юстас Ласицкас беше изпъден с пряк червен картон.

Футболистите на селекционера Младен Крастаич заемат последното място във краткотрайното класиране, откакто в първите си два мача записаха две провали – от Черна гора и Унгария. От своя страна литовците се намират в нежелана обстановка. До този миг те изиграха единствено един мач, като записаха загуба от Сърбия. При триумф на България през днешния ден, „ трикольорите ” ще се отлепят от дъното.

В стартовия състав, определен от сръбския експерт, личат имената на вратаря Иван Дюлгеров и крайния бранител Патрик-Габриел Галчев, които вършат дебют с националната фланелка.

След няколко дни България приема Сърбия, чийто отбор все още оглавява класирането в нашата група.

Отборът на Литва и има едвам една победа в последната година – триумф над Сан Марино в контрола. През 2022-а година отборът изпадна от Лига С на Лига на нациите, като събра единствено точка от шестте мача. Отборът даже няма маркиран гол във към този момент пет следващи срещи.

Интересно е, че последната победа за Литва в публична среща е точно против България. Това се случи с 3:1 на 9 октомври 2021 година в квалификации за Световно състезание. Преди това пък „ лъвовете “ завоюваха минимално с 1:0 в София. Тази победа бе и единствената за Литва в последните два квалификационни цикъла.

Първите минути от срещата бяха динамични и пред двете порти, като още в третата минута домакините имаха добър късмет да открият резултата. Дебютантът на вратата на България - Иван Дюлгеров, сбърка и подари топката на Елигиус Янкаускас, който подаде към капитана Фодор Черних, който опита нещо приблизително сред удар и подаване отляво, само че неопределено. Впоследствие офанзивата на Литва продължи, само че бранител на „ лъвовете “ го блокира в корнер.

Минута по-късно Ивайло Чочев опита да изведе Мартин Минчев в празно пространство в половината на Литва, само че бранител на домакините изпревари нашия нападател.

Постепенно литовците се настаниха по-трайно в половината на " лъвовете " и закономерно откриха резултата в 15-ата минута след още една неточност в българската отбрана. Десният краен защитник Патрик-Габриел Галчев сгреши в подаването към Иван Дюлгеров и топката излезе в ъглов удар. Тогава Гвидас Гинейтис центрира от ъглов удар в наказателното поле, където Едвинас Гирдвайнис бе оставен непокрит и, въпреки че не насочи най-силния удар от въздуха, откри долния ляв ъгъл на Дюлгеров и благодарение на страничния стълб  топката попадна във вратата - 1:0.

Само две минути след гола обаче нещата се обърнаха на 180 градуса за домакините, които останаха с човек по-малко. Тогава Юстас Ласицкас беше финален в отбрана и препъна Кирил Десподов пред наказателното си поле, което ознамаваше пряк червен картон за полузащитника, който остави своите с човек по-малко рано-рано.

В 19-ата минута точно Десподов стреля от директния свободен удар, само че над вратата на Едвинас Гертмонас.

Три минути по-късно Чочев откри чудесно топката след центриране в наказателното поле и стреля със странична ножица, само че на сантиметри от дясната греда на Гертмонас. В последна сметка обаче беше отсъдена и засада на родния халф.

LIVE  | ЛИТВА – БЪЛГАРИЯ  1:1

1:0  Едвинас Гирдвайнис 15'

1:1 Марин Петков 27'

Червен картон:  Юстас Ласицкас (Литва) 17'