Националната пациентска организация работи в партньорство с 13 европейски университети,

...
Националната пациентска организация работи в партньорство с 13 европейски университети,
Коментари Харесай

Дигитален план за хора с рак на червото и гърдата

Националната пациентска организация работи в партньорство с 13 европейски университети, лечебни заведения и проучвателен центрове от 10 страни за възстановяване на грижата за живеещите с рак, в това число за ранно разкриване на рецидив при онкологичните болести

160 пациенти от четири страни, които са минали през лекуване на рак на дебелото черво и рак на гърдата от Латвия, Словения, Белгия и Испания тестват мобилно приложение, основано от европейски консорциум, в който са включени проучвателен центрове, университети, медицински клиники. Единствената пациентска организация в този план, финансиран от европейската научноизследователска стратегия „ Хоризонт 2020 “, е българската Национална пациентска организация, която съветва процеса на осъществяване на клиничното изследване, провеждано в границите на самодейността, както и основаването на самото мобилното приложение. На този стадий мобилното приложението е налично на латвийски, словенски, френски и испански език, само че се възнамерява разширение на достъпността за пациенти от цяла Европа.

Мобилното приложение mHealth, което е основано от плана PERSIST, има за цел да подкрепи наблюдението на пациентите. С помощта на  смарт гривна, mHealth се тества сега от 160 европейци, претърпели рак, като по този метод приложението записва и наблюдава физиологични индикатори като кръвно налягане, сърдечен темп, качество на съня, както и индикатори за физическа интензивност. Пациентите, които употребяват mHealth, от време на време попълнят въпросници, които разпознават техния физиологичен и психичен статус.

mHealth записва гласови и лицеви индикатори, които оказват помощ за установяването на признаци на меланхолия. Това е допустимо с помощта на специфичната иновация на европейския план PERSIST по записването на видеодневник от пациентите. Събраните данни се трансферират в софтуеър, предопределен за клиницисти, които разполагат с необятна гама от данни, позволяваща идентифицирането на проблеми в здравословното и психическото положение на пациента, даже в интервали, в които пациентът не е бил следен от доктор. Така технологията спомага за по-навременно и вярно разчитане на сигналите, които се отнасят до здравето и положението на пациентите, претърпели рак. С помощта на мобилното приложение mHealth пациенти получават настояща информация за своето положение и за нуждата от възстановяване на избрани аспекти от здравословния метод на живот. Събраната информация разрешава да се разпознават сигнали и за други болести, с изключение на рака.

Събирането на данни от мобилното приложение се добавя от кръвно проучване за циркулиращи туморни кафези, което в допълнение подкрепя ранното диагностициране на рецидив. Европейската самодейност PERSIST основава профилиран софтуеър за идентифициране на циркулиращи туморни кафези в кръвта.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР