Настоящият състав на Висшия съдебен състав не следва да избира

...
Настоящият състав на Висшия съдебен състав не следва да избира
Коментари Харесай

Съюзът на съдиите апелира този ВСС да не избира главен прокурор и председател на ВАС

Настоящият състав на Висшия правосъден състав не следва да избира идващите ръководител на Върховния административен съд (ВАС) и основен прокурор. Изтеклият мандат на сегашния Висш съдебен съвет изисква членовете му да се въздържат от взимане на решения, които конституционно са обвързани с откритите мандати на съответните органи. Това показва Съюзът на съдиите в България (ССБ), представен от правния портал Lex.bg.

В своя позиция те акцентират, че смисълът на другата дълготрайност на мандатите на Висш съдебен съвет - 5 години, и на ръководителите на висшите съдилища и на основния прокурор - 7 години, обуславя и недопустимост на обстановки, при които еднакъв състав на съвета избира повече от веднъж поредно някой от тримата огромни.

ССБ акцентира, че в наредбите на член 130а от Конституцията ясно са разграничени пълномощията на Пленума на Висш съдебен съвет да прави оферти до президента на републиката за назначение и освобождение на ръководителите на Върховен касационен съд и Върховен административен съд и основния прокурор от останалите пълномощия на съвета и неговите колегии за обезпечаване на настоящата активност на органите на правосъдната власт. Това произтича и от независимите функционалности, които също на конституционно равнище са предоставени на ръководителите на двете висши съдилища и на основния прокурор, като последният за периода от своя седемгодишен мандат има решаваща роля за установяване на насоките на активността на прокуратурата и пълномощието да упражнява контрол за правда и методическо управление за активността на всички прокурори, разясняват от ССБ.
 Съдийската гилдия на Висш съдебен съвет открива процедурата по желание на началник на Върховен административен съд на 17 октомври
Съдийската гилдия на Висш съдебен съвет открива процедурата по желание на началник на Върховен административен съд на 17 октомври

Мандатът на сегашният ръководител на Върховен административен съд Георги Чолаков изтича на 22 ноември.

Съюзът на съдиите отбелязва, че решението на Конституционния съд за това, че членовете на Инспектората към Висш съдебен съвет би трябвало да продължат да извършват функционалностите си и след края на мандата им - до избора на нови, няма директно и директно деяние във връзка с Висш съдебен съвет. В позицията си прибавят, че двата органа имат напълно разнообразни пълномощия и някои от тези на Висш съдебен съвет не следва да се упражняват при изминал мандат.

В несъгласие със самата процедура на Висш съдебен съвет е позоваването и на откритите в Закон за съдебната власт периоди за разкриване на съответните процедури, считат от организацията. В Закон за съдебната власт са открити и периоди за ритмично и срочно осъществяване на състезания за назначение и повишение на съдии, прокурори и следователи, които редовно не са спазвани от този състав на Висш съдебен съвет, акцентират от ССБ.

Според ССБ този състав на съвета е с " потвърдена процедура на болшинството от членовете на сегашния правосъден за несъобразяване с предоставената им функционалност за инспекция дали съответните претенденти отговорят на условията за заемане на най-висшите професионални длъжности в правосъдната власт.
 Предложиха Борислав Сарафов за основен прокурор
Предложиха Борислав Сарафов за основен прокурор

Зад него застанаха трима членовете на прокурорската гилдия на Висш съдебен съвет - Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР