Настъпи светлият християнски празник Рождество Христово! Екипът на ДНЕС+ пожелава

...
Настъпи светлият християнски празник Рождество Христово! Екипът на ДНЕС+ пожелава
Коментари Харесай

Честито Рождество Христово!

Настъпи светлият християнски празник Рождество Христово!
Екипът на ДНЕС+ пожелава на своите читатели доста здраве, вяра и религия!

Воля и разсъдък за положителни каузи, с цел да осъществим със смисъл и наслада дните си като персони и като народ!

Празникът, именуван у нас още Коледа или Божич, възвестява рождението на Сина Божи Иисус Христос.

Според Евангелието на Лука, малко преди раждането на Иисус, майка му Мария и брачният партньор й - дърводелецът Йосиф, отиват от Назарет във Витлеем (провинция Юдея), където е роден Йосиф.

Преди това римският император Октавиан Август е издал заповед за броене на популацията в империята, като всеки е трябвало да се запише там, откъдето е родът му. Мария и Йосиф не намерили място в странноприемницата и били принудени да се подслонят в пещера отвън града, където пастирите затваряли овцете си. Там, в яслата, се родил Иисус.



В мига на Рождеството в небето пламнала невероятна светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наоколо пастири, че на света е пристигнал Спасителят. Витлеемските пастири били и първите хора, които се поклонили на Бога-Син. Младенеца Исус почитат и трима източни мъдреци, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда.

С Рождеството си Христос донася парченце от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата епоха.

В българската традиция празникът Рождество Христово е продължение на Бъдни вечер - последния ден от великите пости, който стартира от среднощ с обичая коледуване. В него вземат участие коледари - ергени, годеници и по-млади, скоро женени мъже. Те са облечени празнично, с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят " шарени тояги ".



Коледа се отбелязва на 25 декември и като формален празник с решение на 9-ото Народно заседание от 28 март 1990 година

Според множеството историци първото празнуване на Рождество Христово се е състояло в Рим през 336 година сл.Хр.

Названието " Коледа " произлиза от латинската дума calendae - " първият ден от месеца ". Други разновидности на тази дума са: Колада, Кол`дна, Кол`нда. На старобългарски названието е Кол`да - Коленда. До IV в. в календара на православната черква няма празник, отдаден на рождеството на Христос. Празнува се възкресението и възвръщането му в небето и неговото кръщение.

Разделянето на двата празника става едвам в IV-V в. под въздействие на античните езически вярвания. Именно в дните сред 17 и 23 декември представителите на остарялата религия в Рим чествали господ Сатурн, а на 25 декември римляните славели слънцето и успеха му над тъмнината.



През 20 в. българите прибавят към коледната обредност още един детайл, привнесен от Западна Европа - сияещата елха. Христос идва на земята, с цел да освети хората и тяхното царство. С идването си той донася парченце от светостта на небесния мир - красивото, отрупано с плод Райско дърво. Затова елхата се отрупва с фигурки на ангелчета, Дядо Коледа, гирлянди, топчици, свещички, символизиращи Христовата същина (светлината, знанието, чистотата, истината)

Днес имен ден честват Христо, Христинa, Ицо, Kристинa, Kристиaн, Kристиaнa, Райко, Радко, Радослав, Радостин, Божан, Божана, Божин, Божил, Радомир и производните на тези имена.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР