Над половината учители в Берлин отчитат сериозен проблем с насилието в училище
Насилието и тормозът са се трансформирали в част от всекидневието в доста учебни заведения в Берлин, съобщи ДПА, базирайки се на изследване, показано от сенатора по образованието на немската столица Катарина Гюнтер-Вюнш.
Данните от показания през днешния ден „ Берлински барометър на споровете и насилието “ демонстрират, че 38 % от учителите и педагогическите експерти възприемат насилието сред учениците като сериозен проблем, а 18 % го дефинират като доста сериозен.
Констатациите подхождат и на свидетелствата на самите възпитаници. Според проучването деянията на принуждение варират от обиди до удари, ритници и побои.
Особено показателни са отговорите на учениците от девети клас, които са били запитани за прекарванията си през актуалната или миналата образователна година.
Близо две трети от интервюираните (63 процента) оповестяват, че са били обиждани, а съвсем половината (49 процента) споделят, че са били осмивани или унижавани от свои съученици. Около една четвърт декларират, че са били изключвани от групата или подлагани на тормоз (26 процента), както и че са били удряни, ритани или блъскани (25 процента). Около 4 % показват, че са били жертва на побой.
„ Когато повече от половината учители възприемат насилието и споровете в своите учебни заведения като сериозен или доста сериозен проблем, не става дума за изолирани случаи “, уточни Гюнтер-Вюнш.
По думите ѝ обезпокоителен е и фактът, че четирима от всеки петима учители считат, че способността на учениците да понасят отчаяние и да управляват импулсите си е намаляла, а споровете ескалират по-бързо.
Данните от показания през днешния ден „ Берлински барометър на споровете и насилието “ демонстрират, че 38 % от учителите и педагогическите експерти възприемат насилието сред учениците като сериозен проблем, а 18 % го дефинират като доста сериозен.
Констатациите подхождат и на свидетелствата на самите възпитаници. Според проучването деянията на принуждение варират от обиди до удари, ритници и побои.
Особено показателни са отговорите на учениците от девети клас, които са били запитани за прекарванията си през актуалната или миналата образователна година.
Близо две трети от интервюираните (63 процента) оповестяват, че са били обиждани, а съвсем половината (49 процента) споделят, че са били осмивани или унижавани от свои съученици. Около една четвърт декларират, че са били изключвани от групата или подлагани на тормоз (26 процента), както и че са били удряни, ритани или блъскани (25 процента). Около 4 % показват, че са били жертва на побой.
„ Когато повече от половината учители възприемат насилието и споровете в своите учебни заведения като сериозен или доста сериозен проблем, не става дума за изолирани случаи “, уточни Гюнтер-Вюнш.
По думите ѝ обезпокоителен е и фактът, че четирима от всеки петима учители считат, че способността на учениците да понасят отчаяние и да управляват импулсите си е намаляла, а споровете ескалират по-бързо.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




