Нашата цел е до края на годината да бъде разработена

...
Нашата цел е до края на годината да бъде разработена
Коментари Харесай

Теменужка Петкова: Проектът АЕЦ "Белене" може да бъде реализиран до 7-8 години


Нашата цел е до края на годината да бъде създадена процедурата по желание на стратегически вложител за АЕЦ "Белена" и да бъде даден старт на тази процедура. Ако се тръгне в посока реализация на плана, той може да бъде осъществен до 7-8 години. Това сподели енергийният министър Теменужка Петкова пред Българска национална телевизия.

След импортираното през вчерашния ден предложение за плана АЕЦ "Белене" най-работещият сюжет е реализация на активите, счита Теменужка Петкова.

Това е по този начин, тъй като отиваме към разновидността, заложен още при започване на плана АЕЦ "Белене". Имаме диверсифициране на пазарния риск, реализацията на плана е единственият метод да възстановим всички осъществени досега разноски, да подсигуряваме енергийната си сигурност в дълготраен аспект, изясни енергийният министър.

Петкова разказа и другите разновидности, които не са задоволително положителни за страната ни.

Единият е да не се подхваща нищо във връзка с оборудването, което притежаваме и активите, които притежаваме, близо 3 милиарда лв. са парите на българските данъкоплатци, които са вложени в този план през годините, изясни Петкова. Ако този вид се осъществя и се върви по линията, че са дадени едни пари и няма потребност да се дават спомагателни, това би бил най-негативният вид, разяснява още тя.

В вероятност се вижда, че ще има потребност от нови базови мощности освен в България, само че и в целия район. Ако ние не използваме това съоръжение и активите, които притежаваме на площадката на АЕЦ "Белене" и всички лицензионни документи по отношение на този план, това значи, че ние ще пропуснем една опция с разрешаване на въпроса с енергийната ни сигурност, съобщи Петкова.

Този вид ще значи, че БЕХ и НЕК би трябвало да отпишат всички тези активи и разноски, които до този миг са осъществени за "Белене", което значи, че ще има доста сериозен риск за декапитализацията на НЕК, което ще докара до декапитализация на консолидиран база в границите на Българския енергиен холдинг. Това значи извънредно отрицателни финансови последствия за целия енергиен бранш, изясни енергийният министър.

Другият сюжет е да се продаде оборудването на трето лице, като тук е значима позицията на сътрудниците ни, които са конструктори и производители на оборудването. Това са сътрудниците от "Росатом".

Анализът демонстрира, че този вид е съвсем неосъществим, в случай че се реализира, оборудването ще се продаде на доста ниска цена, още веднъж загуба ще последва. Пак има риск от декапитализация на БЕХ, съобщи Петкова. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР