„Нашата национална упоритост въпреки всички трудности даде резултат“, написа кабинетът на министър-председателя Абий Ахмед в X, известен преди като Twitter.
Синият Нил извира в Етиопия и тече около 900 мили през страната. Това е един от двата големи притока на известната река Нил.
Очаква се, че язовирът ще може да генерира повече от 6000 мегавата, а Етиопия го вижда като централно място в опитите си да стане най-голямата сила в Африка износител.
Египет и Судан обаче смятат проекта за сериозна заплаха за техните жизненоважни водни запаси.
Трите страни са били в продължителни преговори за проекта.
Прочетете повече в Sky News:
Два танкера се сблъскват в Суецкия канал, прекъсвайки трафик
Вътре в бежански лагери, докато хиляди бягат от Судан
В знак на потенциален пробив през юли египетският президент Абдел Фатах ал Сиси и неговият етиопски колега се споразумяха за планове за финализиране на споразумение между трите страни относно пълненето на язовира и правилата за експлоатацията му.
Но в неделя египетското външно министерство каза, че стъпката на Етиопия „поставя тежест върху хода на възобновените преговори, следващият кръг от които... е надяваме се да станем свидетели на осезаем и истински пробив."
Изображение: Египет, с проходите на Нил, някога е обмислял военни действия за язовира нагоре по реката в ЕтиопияСпорът за язовира продължава повече от десетилетие.
През 2013 г. египетски политици бяха уловени от камерата да обсъждат дали да разрушат язовира, което според тях може да застраши съществуването на Египет.
Тогава съветникът по външната политика на президента Мохамед Морси Есам Ал Хадад го нарече „въпрос на живот за Египет“.