Ковидът виновен за рекордните жеги или как вредим, докато спасяваме планетата
НАСА и стратегия " Коперник " записаха странна особеност - намаляването на аерозолите и серните частици във въздуха покачват световните температури Истинска подигравка на ориста е какъв брой доста екомерки нанасят брутални вреди на Земята
Изумителна подигравка на ориста - единствено по този начин може да се опише парадоксът, че до момента в който човечеството се пробва да избави климата на планетата, в действителност може би съществено му вреди.
Тези дни НАСА и европейската стратегия “Коперник ”, която следи изменението на климата, оповестиха една доста непредвидена догадка. Според нея може да се окаже, че замърсяването на въздуха, породено от изгарянето на изкопаеми горива, освен не генерира световното стопляне на планетата, само че евентуално има лек охлаждащ резултат върху Земята.
“Което е противоположното на стоплянето вследствие на парниковите газове ”, означават двете институции, като бързо се застраховат, че в отделянето на замърсителитеняма нищо потребно. Причината е, че тези газове провокират гибелта на 8 млн. души годишно и предизвикват болести като астма, респираторни инфекции, рак на белите дробове, сърдечни проблеми и други
От друга страна обаче НАСА и Европейската стратегия " Коперник " записват необяснима на пръв взор особеност, стартирала с началото на пандемията от COVID-19. Тогава пътуванията със самолети, с кораби и с коли внезапно понижиха и това докара до осезаемо по-чист въздух и небосвод на доста места,включително в Китай. Но за голяма изненада на учените - и до леко стопляне.
Затова откривателите от двете служби вземат решение да се концентрират върху проблема дали новите, по-чисти горива за морския превоз в действителност не са част от аргументите за настоящето извънредно покачване на температурите в океаните, а оттова и на цялата Земя.
Предположението звучи неуместно - намаляването на излъчванията на замърсителите в Европа може би води до по-ниски количества аерозоли в атмосферата, което покачва слънчевата радиация. С уточнението, че това има " евентуално влияние върху интензивността на горещите талази и температурите на повърхностните води, което пък може да усили сушите ".
Цитирано е и допускане на Бен Буут от Метеорологичната работа на Европа, който задава основния въпрос - дали понижените аерозоли в атмосферата, произлизащи от промишлените и корабните излъчвания, не са били " мотор " за необикновената колебливост на климата в Северния Атлантик?
Хипотезата му гласи, че с фрапантното понижаване на отделения серен диоксид се образуват все по-малко облаци над корабните пътища в океаните, а това може да докара до повече слънце и покачване на световните температури до 2050 година
Макар учените към момента да са в развой на проучвания, с цел да ревизират това съмнение, те считат, че са съвсем сигурни в едно - този вид аерозоли имат пряк охлаждащ резултат и посредством филтрирането на слънчевата радиация по собствен метод способстват за световното изстудяване. Затова, в случай че наличието им във въздуха намалее, те могат да ускорят световното стопляне.
В това изненадващо допускане към момента има пробойни за инспекция. Приносът на корабоплаването в " производството " на излъчвания е едвам 3,5% годишно. Но дружно с това от НАСА и " Коперник " установяват два обстоятелството.
Първо, че Европейският съюз фрапантно е понижил своите SO2 от няколко години и в този момент се задъхва от рекордни температури, което поддържа теорията за непредвиденото влияние на серните аерозоли.
Нещо повече, Службата за следене на изменението на климата открива, че слънчевата радиация в цяла Европа е на най-високите си равнища от 1983 година насам
Отделно компютърни модели демонстрират, че тази особеност евентуално забавя циркулацията на водите в Северния Атлантик, а това унищожава ледените шапки на Северния и Южния полюс.
Учените към момента са внимателни с крайните заключения във връзка с тази доктрина и желаят да съберат повече данни за аргументите на промените в климата.
Междувременно към този момент стават известни и някои други най-добронамерени опити на човечеството да избави планетата, които в действителност водят до ненадейно противоположни резултати.
Например упоритостта да се премине към електрически коли, с цел да се понижат излъчванията, изисква акумулатори, а те се вършат с литий, кобалт, никел и манган. Преди няколко години бе открито, че добивът им е гибелен за земята, водата, дивата природа и здравето
Заедно с това непрестанно излизат нови и нови проучвания, че отделените в производството на батериите нездравословни газове са в пъти по-увреждащи атмосферата от въглеродния диоксид.
Един звук боклуци от литиево-йонни акумулатори генерира 2,4 тона въглероден диоксид. За самото пречистване на звук литиев карбонат са нужни 1,9 млн. тона вода, което освен може да изчерпи локални водоизточници, а и да ги замърси.
Междувременно към този момент стават известни и някои други най-добронамерени опити на човечеството да избави планетата, които в действителност водят до ненадейно противоположни резултати.
Например упоритостта да се премине към електрически коли, с цел да се понижат излъчванията, изисква акумулатори, а те се вършат с литий, кобалт, никел и манган. Преди няколко години бе открито, че добивът им е гибелен за земята, водата, дивата природа и здравето
Заедно с това непрестанно излизат нови и нови проучвания, че отделените в производството на батериите нездравословни газове са в пъти по-увреждащи атмосферата от въглеродния диоксид.
Един звук боклуци от литиево-йонни акумулатори генерира 2,4 тона въглероден диоксид. За самото пречистване на звук литиев карбонат са нужни 1,9 млн. тона вода, което освен може да изчерпи локални водоизточници, а и да ги замърси.
Заедно с това тези уреди отделят във въздуха разнообразни хладилни сътрудници и химикали, за които има съмнения, че имат отрицателни резултати върху озоновия пласт.
Дори тук някой да опонира, че производството на ток от възобновима сила пораства с стремглави темпове в интернационален проект, доста учени считат, че тези технологии би трябвало да се усъвършенстват, с цел да са в действителност потребни в битката с климатичните промени.
Примерно производството на слънчеви панели изисква такива софтуерни процеси и материали, които генерират обособяване в атмосферата на еквивалент сред 18 и 180 грама въглероден диоксид на всеки киловатчас. Но те също по този начин въздействат и на способността на
Земята сполучливо да отразява слънчевата
радиация в зоните, където са конфигурирани. Там доста постоянно се виждат промени в климата и микроклимата. Неотдавнашно изследване откри, че гигантските слънчеви паркове в Сахара може би покачват температурата в района с до 1,5 градуса.
Ефектите от вятърните централи също се изследват от учените, тъй като в Съединени американски щати се откри, че оказват влияние на ветровете и турбуленциите в атмосферата, а това може да се отрази на температурите и преваляванията. В Тексас огромно проучване сподели, че огромните вятърни паркове могат да покачат нощните температури с до 0,72 градуса.
На геотермалната сила също доста се разчита, само че скорошни изследвания алармират, че би трябвало да се обърне внимание дали този вид централи не предизвикват слягания в земята. Проучване в Калифорния сочи, че където има такива паркове, там междинната скорост на поглъщане е към 2 см годишно.
За страдание HomoSapiens прогресира точно по този метод - с правене на стотици проби и неточности, до момента в който открие съвършените технологии. Неслучайно всеки ден четем за нови и нови проучвания, които неведнъж ще подобрят новаторските екологични разработки и те ще станат доста по-щадящи за " Малката синя точица ".
И в случай че процесът се ръководи интелигентно в международен проект и се финансират верните планове, един ден - кой знае, може би ще се похвалим фактически с нулев въглероден отпечатък.
Но към този момент очевидно сме към момента в интервала на огромните изненади…
ИНТЕРВЮ
Хипотезата е несигурна, корабите още са на " мръсни " горива
Необходими са най-малко 30-ина години, с цел да се открият сигурно тези промени, споделя проф. Георги Рачев
- Проф. Рачев, прочетохте ли хипотезата на НАСА, че пречистените горива за корабите от 2020 година може би лишават океаните от частиците сяра, които са имали отражателна дарба и са охлаждали водата?
- Учените проучват и гледат напред във времето. Важно е кой по какъв начин пресъздава това известие, тъй като медиите научиха, че кутията на Пандора е отворена и всичко, което визира климата, се чете. Затова могат да се поставят страховити заглавия. Когато става дума за наблюдения от 2-3 години насам, няма по какъв начин да се твърди, че това е събитие. Необходими са най-малко 30-ина години.
В случая има доста въпроси към това изказване, всички кораби ли са минали на висококачествени горива, наклонността е да се употребяват по-щадящи, само че те отново ще са фосилни и не виждам каква ще е тази основна смяна. Това, че някои ще употребяват такива с по-ниско наличие на сяра, е обикновено, подобен е и повикът на Зелената тактика, само че редица съдове не престават да плават със старите горива, с мазут.
Затова си мисля, че би трябвало да минат най-малко 10-15 години, с цел да се съпоставят данните и да приказваме за наклонност
След 30 години можем да приказваме за смяна. НАСА прави допускане, само че като имаме поради хилядите взаимоотношения в климатичната система, доста мъчно може да се дефинира резултатът на едно сходно влияние. Причината е, че парниковият резултат е доста по-голям от отделените аерозоли, дружно с това се следят някои вулканични изригвания, при които изхвърленото вещество нормално води до затъмняването на атмосферата и отразява част от лъчистата слънчева сила.
- Има ли пояснение за това рекордно размразяване на ледниците?
- Около Антарктида има съвсем 2 млн. км лед по-малко спрямо това, което е било преди 15 години. Това от своя страна също понижава способността на Земята да отразява, океанът става по-тъмен и всмуква огромна част от слънчевата сила, което води до стопляне. Това е комплекс и крайното разследване е температурата на земната повърхнина. Тази на въздуха е нещо друго, на атмосферата – напълно друго. Всичко това обаче не ни дава съображение да стигнем до някакво умозаключение.
- Има допускания, че при изригването на вулкана в Тонга в изхвърленото вещество е имало понижено наличие на сяра и това също е понижило отражателната дарба на планетата?
- Зависи от химичния състав на планетното вещество, което излиза на открито, значимо е през какви скали минава, въпреки всичко това е подводно изригване, взе участие и водата. Ето, сега и Етна изригва, само че за нея се знае от 2400 години. Най-важното е да следим какво се случва в по-дълги интервали, примерно 30-ина години и да не приравняваме климата с метеорологията.
- Някои учени считат, че до момента Анатарктида ни е спасявала от световното стопляне, само че в този момент с това рекордно размразяване на ледовете към този момент не може.
- Няма по какъв начин да се спре топлият въздух, той е притежател на влага. В източната част на континента акумулирането на лед се усилва, тъй като настава по-топъл въздух - може да е минус 30 градуса, само че носи влага и тя пада във тип на превалявания. Едновременно с това в Западна Антарктида към Ливингстън и Южна Америка стоплянето е значително. Видях го с очите си, там, където бе ледникът до нашата база, той влизаше непосредствено в океана, а в този момент може да се мине по брега. “Езикът ” му е на 30-40 м от бреговата линия, до момента в който преди този момент бе ледена стена.
Много бързо се топи. От шелфовите ледници, които са заседнали на дъното на океана, се отделят айсберги, ледът става все по-малко. Северният ледовит океан се затопля с главозамайващи темпове, нас ни тормози не че става по-топло, това е натурален развой, да, човечеството взе участие в него, само че не можем да определим с какъв брой, тъй като нямаме минало. Все отново тези процеси се наблюдават от стотина години. За мен рискова е скоростта, с която това става. Винаги съм казвал, че климатът се трансформира постепенно, безгрижно, след стотици, хиляди години, а в този момент той се променя пред очите ни - в границите на един човешки живот. Това е страшното
Знаем, че и преди е било топло, че животът е бил добър, само че в този момент се затоплят най-много полюсите. Антарктида бе непокътната от едно мощно течение, което бе като голямо „ одеало ” над студената вода към континента, само че се оказа, че не е повсеместен изолатор, в този момент там прониква и топъл въздух. Все отново мисля, че на ледения континент ще продължи да има сняг, тъй като през нощта скалите изстиват. Не мога да подсигурявам същото и за Северния полюс, където ледът става все по-малко и океанът поема огромна част от топлината на слънчевите лъчи.
Започне ли да се топи континенталният лед в Гренландия, обстановката става рискова за морското равнище.
- Все отново излизаме от междуледникова ера и в случай че се има вяра на циклите на Миланкович, вървим към стопляне?
- Точно по този начин е. Заедно с това Международната организация за атомна сила преди 10 дни излезе с пресмятане, че тази година е най-големият рандеман на въглища в света изобщо - 8 милиарда и 200 млн. тона. 70% се употребяват от Индия и Китай. В Съединени американски щати и Европейски Съюз вследствие на рестриктивните мерки те са в границите на десетина %, а останалите се разпределят сред Африка и Австралия.
ИНТЕРВЮ
Топенето на леда: Залети градове, а в случай че Гълфстрийм смени посоката, тук-там ще настъпи ледникова епоха
В Буенос Айрес температурата през вчерашния ден бе 31 градуса. Рекорд! Там в този момент е нашият февруари, разказва полярният откривател проф. Христо Пимпирев
- Г-н Пимпирев, тази година има рекордно размразяване на ледовете на Антарктида. Вие можете да разкажете от първо лице за тази особеност. Какво в действителност става там?
- Двете полярни шапки са най-чувствителни към измененията, неслучайно ги назовават “кухнята на времето ”. Антарктида е континентът, който е най-слабо обиден от замърсяването, в действителност там то съвсем отсъства, тъй като няма непрекъснато живеещи хора, няма индустрия, тъй че последствията от изменението на климата най-ярко се усещат.
Сякаш това е една лаборатория за проучване на климатичните промени, освен това не са нужни някакви специфични условия, тъй като това е най-чистото място на планетата.
Надявам се да го запазим. От друга страна, в Антарктида е концентрирано голямо количество ледена маса, континентални ледници, които покриват сушата. Водата е по-топла и ледниците се топят. Дори не изключвам разновидността в един миг да се отвори и Северният морски път през зимата, което ще докара до някои стопански изгоди, тъй като корабите ще минават свободно оттова.
За страдание, това ще има неподходящи последствия.
Ще се увеличи морското равнище, това ще докара до заливане на големи елементи от крайбрежието, а те са измежду най-гъстонаселените региони на планетата. Вероятно ще стартират миграции, ще има промени в културите, в климата. И в случай че стоплянето продължава, в едно недалечно бъдеще у нас ще би трябвало да променим агрокултурите, ще се търсят по-адаптивни към новите условия сортове.
- Има ли пояснение за това бързо размразяване на ледниците?
- Откакто се вършат измервания на Антарктида, това е рекордно оттегляне на ледниците. При това ние сме в зимния сезон, когато би трябвало освен да има по-слабо размразяване, а те даже би трябвало да нарастват. Такова събитие до момента не се е следило. В същото време температурите са рисково високи. Само за съпоставяне: в Буенос Айрес бяха измерени 31 градуса преди дни, което е връх за зимния сезон, тъй като август там е като нашия февруари. Несъмнено това оказва въздействие, като прибавим и Ел Ниньо...
- Какви могат да са последствията от тези аномалии?
- Топенето на ледниците води до изменение на посоките на морските течения. Представете си, в случай че Гълфстрийм смени траекторията и не мине около Швеция и Англия
Там безусловно ще настъпи ледникова ера.
Природните процеси на нашата красива планета са свързани един с различен, всяко нарушение на едни процеси води до промени в цялостната система. Крайно време е да се замислим и най-много огромните замърсители като Китай и Индия да си дадат сметка какво става.
През ноември в Дубай ще се организира Конференцията за климата на най-високо равнище, ще участват държавни ръководители от над 150 страни и нека да вземат безапелационни решения да се съблюдава Парижкото съглашение, което лимитира парниковите газове, с цел да не се покачват световните температури. С просто око се вижда, че всяко лято е по-топло от предходното.
- В момента НАСА, огромни проучвателен институции насочват големи запаси за проучвания на океаните, с цел да разберем тази “черна кутия ” – климата. Вие и екипът ви ще се включите ли в този развой за спасяването на планетата?
- Океаните са извънредно значими, тъй като дават отговор за целия кръговрат в климатичната система, заемат доста по-голяма повърхност от континентите. Неслучайно идващото десетилетие е оповестено за десетилетието на океаните. Ако приемем, че сме морска страна и не сме се затворили в нашето Черно море, което всъщност е едно полуезеро, би трябвало да хвърлим старания в щурма на човечеството към проучването на океаните.
След като към този момент страната разполага с научноизследователски транспортен съд, който може да плава в международния океан, който стига до Антарктида и сполучливо се завръща, можем да сме част от този развой. Крайно време е да се отърсим от нашия провинциализъм,
до момента до Антарктида бяхме стопаджии, към този момент си имаме “кола ”, уповавам се до 5-6 години да имаме нов транспортен съд. Океаните са бъдещето, те освен ще ни хранят и е значимо страната да обърне внимание на всичко това.
Изумителна подигравка на ориста - единствено по този начин може да се опише парадоксът, че до момента в който човечеството се пробва да избави климата на планетата, в действителност може би съществено му вреди.
Тези дни НАСА и европейската стратегия “Коперник ”, която следи изменението на климата, оповестиха една доста непредвидена догадка. Според нея може да се окаже, че замърсяването на въздуха, породено от изгарянето на изкопаеми горива, освен не генерира световното стопляне на планетата, само че евентуално има лек охлаждащ резултат върху Земята.
“Което е противоположното на стоплянето вследствие на парниковите газове ”, означават двете институции, като бързо се застраховат, че в отделянето на замърсителитеняма нищо потребно. Причината е, че тези газове провокират гибелта на 8 млн. души годишно и предизвикват болести като астма, респираторни инфекции, рак на белите дробове, сърдечни проблеми и други
От друга страна обаче НАСА и Европейската стратегия " Коперник " записват необяснима на пръв взор особеност, стартирала с началото на пандемията от COVID-19. Тогава пътуванията със самолети, с кораби и с коли внезапно понижиха и това докара до осезаемо по-чист въздух и небосвод на доста места,включително в Китай. Но за голяма изненада на учените - и до леко стопляне.
Затова откривателите от двете служби вземат решение да се концентрират върху проблема дали новите, по-чисти горива за морския превоз в действителност не са част от аргументите за настоящето извънредно покачване на температурите в океаните, а оттова и на цялата Земя.
Предположението звучи неуместно - намаляването на излъчванията на замърсителите в Европа може би води до по-ниски количества аерозоли в атмосферата, което покачва слънчевата радиация. С уточнението, че това има " евентуално влияние върху интензивността на горещите талази и температурите на повърхностните води, което пък може да усили сушите ".
Цитирано е и допускане на Бен Буут от Метеорологичната работа на Европа, който задава основния въпрос - дали понижените аерозоли в атмосферата, произлизащи от промишлените и корабните излъчвания, не са били " мотор " за необикновената колебливост на климата в Северния Атлантик?
Хипотезата му гласи, че с фрапантното понижаване на отделения серен диоксид се образуват все по-малко облаци над корабните пътища в океаните, а това може да докара до повече слънце и покачване на световните температури до 2050 година
Макар учените към момента да са в развой на проучвания, с цел да ревизират това съмнение, те считат, че са съвсем сигурни в едно - този вид аерозоли имат пряк охлаждащ резултат и посредством филтрирането на слънчевата радиация по собствен метод способстват за световното изстудяване. Затова, в случай че наличието им във въздуха намалее, те могат да ускорят световното стопляне.
В това изненадващо допускане към момента има пробойни за инспекция. Приносът на корабоплаването в " производството " на излъчвания е едвам 3,5% годишно. Но дружно с това от НАСА и " Коперник " установяват два обстоятелството.
Първо, че Европейският съюз фрапантно е понижил своите SO2 от няколко години и в този момент се задъхва от рекордни температури, което поддържа теорията за непредвиденото влияние на серните аерозоли.
Нещо повече, Службата за следене на изменението на климата открива, че слънчевата радиация в цяла Европа е на най-високите си равнища от 1983 година насам
Отделно компютърни модели демонстрират, че тази особеност евентуално забавя циркулацията на водите в Северния Атлантик, а това унищожава ледените шапки на Северния и Южния полюс.
Учените към момента са внимателни с крайните заключения във връзка с тази доктрина и желаят да съберат повече данни за аргументите на промените в климата.
Междувременно към този момент стават известни и някои други най-добронамерени опити на човечеството да избави планетата, които в действителност водят до ненадейно противоположни резултати.
Например упоритостта да се премине към електрически коли, с цел да се понижат излъчванията, изисква акумулатори, а те се вършат с литий, кобалт, никел и манган. Преди няколко години бе открито, че добивът им е гибелен за земята, водата, дивата природа и здравето
Заедно с това непрестанно излизат нови и нови проучвания, че отделените в производството на батериите нездравословни газове са в пъти по-увреждащи атмосферата от въглеродния диоксид.
Един звук боклуци от литиево-йонни акумулатори генерира 2,4 тона въглероден диоксид. За самото пречистване на звук литиев карбонат са нужни 1,9 млн. тона вода, което освен може да изчерпи локални водоизточници, а и да ги замърси.
Междувременно към този момент стават известни и някои други най-добронамерени опити на човечеството да избави планетата, които в действителност водят до ненадейно противоположни резултати.
Например упоритостта да се премине към електрически коли, с цел да се понижат излъчванията, изисква акумулатори, а те се вършат с литий, кобалт, никел и манган. Преди няколко години бе открито, че добивът им е гибелен за земята, водата, дивата природа и здравето
Заедно с това непрестанно излизат нови и нови проучвания, че отделените в производството на батериите нездравословни газове са в пъти по-увреждащи атмосферата от въглеродния диоксид.
Един звук боклуци от литиево-йонни акумулатори генерира 2,4 тона въглероден диоксид. За самото пречистване на звук литиев карбонат са нужни 1,9 млн. тона вода, което освен може да изчерпи локални водоизточници, а и да ги замърси.
Заедно с това тези уреди отделят във въздуха разнообразни хладилни сътрудници и химикали, за които има съмнения, че имат отрицателни резултати върху озоновия пласт.
Дори тук някой да опонира, че производството на ток от възобновима сила пораства с стремглави темпове в интернационален проект, доста учени считат, че тези технологии би трябвало да се усъвършенстват, с цел да са в действителност потребни в битката с климатичните промени.
Примерно производството на слънчеви панели изисква такива софтуерни процеси и материали, които генерират обособяване в атмосферата на еквивалент сред 18 и 180 грама въглероден диоксид на всеки киловатчас. Но те също по този начин въздействат и на способността на
Земята сполучливо да отразява слънчевата
радиация в зоните, където са конфигурирани. Там доста постоянно се виждат промени в климата и микроклимата. Неотдавнашно изследване откри, че гигантските слънчеви паркове в Сахара може би покачват температурата в района с до 1,5 градуса.
Ефектите от вятърните централи също се изследват от учените, тъй като в Съединени американски щати се откри, че оказват влияние на ветровете и турбуленциите в атмосферата, а това може да се отрази на температурите и преваляванията. В Тексас огромно проучване сподели, че огромните вятърни паркове могат да покачат нощните температури с до 0,72 градуса.
На геотермалната сила също доста се разчита, само че скорошни изследвания алармират, че би трябвало да се обърне внимание дали този вид централи не предизвикват слягания в земята. Проучване в Калифорния сочи, че където има такива паркове, там междинната скорост на поглъщане е към 2 см годишно.
За страдание HomoSapiens прогресира точно по този метод - с правене на стотици проби и неточности, до момента в който открие съвършените технологии. Неслучайно всеки ден четем за нови и нови проучвания, които неведнъж ще подобрят новаторските екологични разработки и те ще станат доста по-щадящи за " Малката синя точица ".
И в случай че процесът се ръководи интелигентно в международен проект и се финансират верните планове, един ден - кой знае, може би ще се похвалим фактически с нулев въглероден отпечатък.
Но към този момент очевидно сме към момента в интервала на огромните изненади…
ИНТЕРВЮ
Хипотезата е несигурна, корабите още са на " мръсни " горива
Необходими са най-малко 30-ина години, с цел да се открият сигурно тези промени, споделя проф. Георги Рачев
- Проф. Рачев, прочетохте ли хипотезата на НАСА, че пречистените горива за корабите от 2020 година може би лишават океаните от частиците сяра, които са имали отражателна дарба и са охлаждали водата?
- Учените проучват и гледат напред във времето. Важно е кой по какъв начин пресъздава това известие, тъй като медиите научиха, че кутията на Пандора е отворена и всичко, което визира климата, се чете. Затова могат да се поставят страховити заглавия. Когато става дума за наблюдения от 2-3 години насам, няма по какъв начин да се твърди, че това е събитие. Необходими са най-малко 30-ина години.
В случая има доста въпроси към това изказване, всички кораби ли са минали на висококачествени горива, наклонността е да се употребяват по-щадящи, само че те отново ще са фосилни и не виждам каква ще е тази основна смяна. Това, че някои ще употребяват такива с по-ниско наличие на сяра, е обикновено, подобен е и повикът на Зелената тактика, само че редица съдове не престават да плават със старите горива, с мазут.
Затова си мисля, че би трябвало да минат най-малко 10-15 години, с цел да се съпоставят данните и да приказваме за наклонност
След 30 години можем да приказваме за смяна. НАСА прави допускане, само че като имаме поради хилядите взаимоотношения в климатичната система, доста мъчно може да се дефинира резултатът на едно сходно влияние. Причината е, че парниковият резултат е доста по-голям от отделените аерозоли, дружно с това се следят някои вулканични изригвания, при които изхвърленото вещество нормално води до затъмняването на атмосферата и отразява част от лъчистата слънчева сила.
- Има ли пояснение за това рекордно размразяване на ледниците?
- Около Антарктида има съвсем 2 млн. км лед по-малко спрямо това, което е било преди 15 години. Това от своя страна също понижава способността на Земята да отразява, океанът става по-тъмен и всмуква огромна част от слънчевата сила, което води до стопляне. Това е комплекс и крайното разследване е температурата на земната повърхнина. Тази на въздуха е нещо друго, на атмосферата – напълно друго. Всичко това обаче не ни дава съображение да стигнем до някакво умозаключение.
- Има допускания, че при изригването на вулкана в Тонга в изхвърленото вещество е имало понижено наличие на сяра и това също е понижило отражателната дарба на планетата?
- Зависи от химичния състав на планетното вещество, което излиза на открито, значимо е през какви скали минава, въпреки всичко това е подводно изригване, взе участие и водата. Ето, сега и Етна изригва, само че за нея се знае от 2400 години. Най-важното е да следим какво се случва в по-дълги интервали, примерно 30-ина години и да не приравняваме климата с метеорологията.
- Някои учени считат, че до момента Анатарктида ни е спасявала от световното стопляне, само че в този момент с това рекордно размразяване на ледовете към този момент не може.
- Няма по какъв начин да се спре топлият въздух, той е притежател на влага. В източната част на континента акумулирането на лед се усилва, тъй като настава по-топъл въздух - може да е минус 30 градуса, само че носи влага и тя пада във тип на превалявания. Едновременно с това в Западна Антарктида към Ливингстън и Южна Америка стоплянето е значително. Видях го с очите си, там, където бе ледникът до нашата база, той влизаше непосредствено в океана, а в този момент може да се мине по брега. “Езикът ” му е на 30-40 м от бреговата линия, до момента в който преди този момент бе ледена стена.
Много бързо се топи. От шелфовите ледници, които са заседнали на дъното на океана, се отделят айсберги, ледът става все по-малко. Северният ледовит океан се затопля с главозамайващи темпове, нас ни тормози не че става по-топло, това е натурален развой, да, човечеството взе участие в него, само че не можем да определим с какъв брой, тъй като нямаме минало. Все отново тези процеси се наблюдават от стотина години. За мен рискова е скоростта, с която това става. Винаги съм казвал, че климатът се трансформира постепенно, безгрижно, след стотици, хиляди години, а в този момент той се променя пред очите ни - в границите на един човешки живот. Това е страшното
Знаем, че и преди е било топло, че животът е бил добър, само че в този момент се затоплят най-много полюсите. Антарктида бе непокътната от едно мощно течение, което бе като голямо „ одеало ” над студената вода към континента, само че се оказа, че не е повсеместен изолатор, в този момент там прониква и топъл въздух. Все отново мисля, че на ледения континент ще продължи да има сняг, тъй като през нощта скалите изстиват. Не мога да подсигурявам същото и за Северния полюс, където ледът става все по-малко и океанът поема огромна част от топлината на слънчевите лъчи.
Започне ли да се топи континенталният лед в Гренландия, обстановката става рискова за морското равнище.
- Все отново излизаме от междуледникова ера и в случай че се има вяра на циклите на Миланкович, вървим към стопляне?
- Точно по този начин е. Заедно с това Международната организация за атомна сила преди 10 дни излезе с пресмятане, че тази година е най-големият рандеман на въглища в света изобщо - 8 милиарда и 200 млн. тона. 70% се употребяват от Индия и Китай. В Съединени американски щати и Европейски Съюз вследствие на рестриктивните мерки те са в границите на десетина %, а останалите се разпределят сред Африка и Австралия.
ИНТЕРВЮ
Топенето на леда: Залети градове, а в случай че Гълфстрийм смени посоката, тук-там ще настъпи ледникова епоха
В Буенос Айрес температурата през вчерашния ден бе 31 градуса. Рекорд! Там в този момент е нашият февруари, разказва полярният откривател проф. Христо Пимпирев
- Г-н Пимпирев, тази година има рекордно размразяване на ледовете на Антарктида. Вие можете да разкажете от първо лице за тази особеност. Какво в действителност става там?
- Двете полярни шапки са най-чувствителни към измененията, неслучайно ги назовават “кухнята на времето ”. Антарктида е континентът, който е най-слабо обиден от замърсяването, в действителност там то съвсем отсъства, тъй като няма непрекъснато живеещи хора, няма индустрия, тъй че последствията от изменението на климата най-ярко се усещат.
Сякаш това е една лаборатория за проучване на климатичните промени, освен това не са нужни някакви специфични условия, тъй като това е най-чистото място на планетата.
Надявам се да го запазим. От друга страна, в Антарктида е концентрирано голямо количество ледена маса, континентални ледници, които покриват сушата. Водата е по-топла и ледниците се топят. Дори не изключвам разновидността в един миг да се отвори и Северният морски път през зимата, което ще докара до някои стопански изгоди, тъй като корабите ще минават свободно оттова.
За страдание, това ще има неподходящи последствия.
Ще се увеличи морското равнище, това ще докара до заливане на големи елементи от крайбрежието, а те са измежду най-гъстонаселените региони на планетата. Вероятно ще стартират миграции, ще има промени в културите, в климата. И в случай че стоплянето продължава, в едно недалечно бъдеще у нас ще би трябвало да променим агрокултурите, ще се търсят по-адаптивни към новите условия сортове.
- Има ли пояснение за това бързо размразяване на ледниците?
- Откакто се вършат измервания на Антарктида, това е рекордно оттегляне на ледниците. При това ние сме в зимния сезон, когато би трябвало освен да има по-слабо размразяване, а те даже би трябвало да нарастват. Такова събитие до момента не се е следило. В същото време температурите са рисково високи. Само за съпоставяне: в Буенос Айрес бяха измерени 31 градуса преди дни, което е връх за зимния сезон, тъй като август там е като нашия февруари. Несъмнено това оказва въздействие, като прибавим и Ел Ниньо...
- Какви могат да са последствията от тези аномалии?
- Топенето на ледниците води до изменение на посоките на морските течения. Представете си, в случай че Гълфстрийм смени траекторията и не мине около Швеция и Англия
Там безусловно ще настъпи ледникова ера.
Природните процеси на нашата красива планета са свързани един с различен, всяко нарушение на едни процеси води до промени в цялостната система. Крайно време е да се замислим и най-много огромните замърсители като Китай и Индия да си дадат сметка какво става.
През ноември в Дубай ще се организира Конференцията за климата на най-високо равнище, ще участват държавни ръководители от над 150 страни и нека да вземат безапелационни решения да се съблюдава Парижкото съглашение, което лимитира парниковите газове, с цел да не се покачват световните температури. С просто око се вижда, че всяко лято е по-топло от предходното.
- В момента НАСА, огромни проучвателен институции насочват големи запаси за проучвания на океаните, с цел да разберем тази “черна кутия ” – климата. Вие и екипът ви ще се включите ли в този развой за спасяването на планетата?
- Океаните са извънредно значими, тъй като дават отговор за целия кръговрат в климатичната система, заемат доста по-голяма повърхност от континентите. Неслучайно идващото десетилетие е оповестено за десетилетието на океаните. Ако приемем, че сме морска страна и не сме се затворили в нашето Черно море, което всъщност е едно полуезеро, би трябвало да хвърлим старания в щурма на човечеството към проучването на океаните.
След като към този момент страната разполага с научноизследователски транспортен съд, който може да плава в международния океан, който стига до Антарктида и сполучливо се завръща, можем да сме част от този развой. Крайно време е да се отърсим от нашия провинциализъм,
до момента до Антарктида бяхме стопаджии, към този момент си имаме “кола ”, уповавам се до 5-6 години да имаме нов транспортен съд. Океаните са бъдещето, те освен ще ни хранят и е значимо страната да обърне внимание на всичко това.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ