България ще подкрепи НАТО с учения на собствен батальон
Народното заседание стартира съвещанието си за чуване на премиера Кирил Петков, министъра на защитата Стефан Янев и външния министър Теодора Генчовска.
В залата участват и ръководителите на разследващите служби - Венелин Венев (Военно разузнаване), Пламен Тончев (ДАНС), Антоан Гечев (ДАР). Поканени бяха още зам.-външният министър Ирена Димитрова и началникът на защитата Емил Евтимов.
Можете да наблюдавате директното предаване в откритата му част тук:
17:38 - Няма военна заплаха, в която да се постанова включването на български военнослужещи
Разполагането на войски на българска територия ще е разполагане на български войски, сподели Стефан Янев. Не вършим нищо повече с изключение на да крепим салдото, тъй че да преобладават дипломатическите старания, с цел да не се стигне до спор.
Янев съобщи с безапелационна позиция, че нито един български боец няма да вземе присъединяване в какъвто и да било тип интервенция на територията на Украйна, без тези решения да бъдат взети в Народното събрание или Министерски съвет.
В този миг такова деяние не се планува, сподели Янев.
17:33 ч. Унгария също е предложила да взе участие единствено със лични войски в подсилването на потенциала на НАТО
Това стана ясно от отговора на Стефан Янев на въпроса от ГЕРБ за това за какво България подценява модела на създаване на силите, в които се чака да има " рамкова страна " (една от огромните военни сили в НАТО) наред с " държава-домакин " (каквато би била България).
17:18 - Костадин Костадинов счита за " ескалация на нервността " дебата за конфликта
Според ръководителя на " Възраждане " скупчването на над 100 000 бойци на съветска територия по границата с Украйна е " общоприетоо обучение ", каквото НАТО е правил в Прибалтийските републики през 2021.
Костадинов разгласи, че тематиката с Русия се употребила единствено за вътрешнополитическия спор и упрекна Съединени американски щати за " безпределно гротескните измерения " на напрежението поради риска от боен спор. Костадинов сложи въпроса на Кирил Петков дали счита Русия за опасност за националната сигурност на България.
17:15 ч. Съветът по сигурността към Министерски съвет към този момент ще има по-активна роля
На въпрос на Атанас Атанасов дали Съветът по сигурността е добре окомплектован, с цел да може да проучва и дава информация за рецесията непрекъснато, Кирил Петков удостовери, че институцията ще има все по-силна роля при вземането на решения по тематиките за защитата и националната сигурност.
Петков разгласи, че към този момент има нов секретар към съвета, само че не уточни името му - той би трябвало да е консултант към политическия му кабинет.
Петков изрази високи оценки за работата на всички служби за сигурност, които са докладвали по проблема с Украйна и Русия.
17:10 ч. - " Българските семейства и бизнес ще имат опция " при последици от спора върху бранш " Енергетика "
Въпросът за вредите, които възможен боен спор сред Украйна и Русия може да аргументи на стопанската система и енергетиката, беше подложен първо от Движение за права и свободи. Кирил Петков съобщи, че има явен разбор на тези тематики, само че изиска тези въпроси да бъдат разисквани в закритата част на съвещанието. Главните проблеми са в областта на енергетиката.
" Имаме ясни проекти какво би трябвало да се направи, тъй че да защитим българското насление и да няма директни резултати при наложени наказания, изключително в областта на газа ", сподели Петков.
На втори въпрос на " ИТН " за тактиката за справяне с възможни последствия за енергетиката Петков удостовери, че се работи по тях дружно с министъра на енергетиката Александър Николов.
" Уверявам ви, че българските семейства и бизнес ще имат опция в подобен сюжет ", сподели той.
16:45 ч. Даниел Митов: Министрите на защитата и външните работи знаят какво приказват, само че от изявлението на Кирил Петков не разбрах съвсем нищо ново
Депутатът от ГЕРБ разкритикува Петков за това, че не е надградил позицията си по спора от това, което е декларирал пред Народното събрание преди седмица, и изиска той да направи личен анализ на геополитическия конфликт НАТО Русия и какви са задачите, които Русия преследва в тази борба.
Петков отговори, че позицията му е " консистентна " и че в случай че бъде извикан за трети път в Народното събрание по тази тематика, ще я удостовери.
" Геополитическата тактика на България е градивната взаимна тактика на НАТО. За да имаме по-добър резултат, ние би трябвало да приказваме с един глас. Единственият метод да кажем дали сме потребител на сигурност или не, би трябвало да е основан на това какви благоприятни условия имаме. Когато решавате за Бюджет 2022, би трябвало да решите, че вложенията в българската защита са добре вложени пари ", сподели той.
16:30 ч. - Теодора Генчовска, Министерство на външните работи: Руските оферти, които нарушават интернационалния ред, няма да бъдат обект на полемики
" Опитите Русия да реалокира фокуса върху спора в Украйна свидетелстват за селективен тесногръд метод на съветската страна във връзка с евроатлантическата сигурност. Русия се стреми да внесе разделяне измежду съдружниците, като ги третира в разнообразни категории и подкопава правилото на сплотеност на сигурността, с цел да се върне към сферите на въздействие от времето на Студената война, сподели външният министър Теодора Генчовска на съвещанието в Народното събрание.
" Руските оферти, които нарушават интернационалния ред, няма да бъдат обект на полемики. Предстои да забележим до каква степен Русия има съществено желание да се ангажира с градивен разговор. Очаква се през днешния ден Съединени американски щати да показват своите писмени оферти за полемики пред Русия и съгласуването им със страните членки на НАТО ", сподели още тя.
" На фона на съветските нападателни дейности извънредно значимо е единството на съдружниците, както и отбраната на фундаменталните правила и полезности на европейската сигурност. Към момента няма стъпки от съветска страна в посока на деескалация - в противен случай, последните им дейности покачват риска от съветска военна намеса. Тези развития ясно посочват съществени опасности за източния фланг на НАТО ", сподели Теодора Генчовска.
16:20 ч. - Български батальон ще бъде разпределен за осъществяване на задачата за подсилване на източния фланг на НАТО
България ще предложи на командването на НАТО разпределянето на български батальон, който да извършва задания за подсилване на източния фланг на съюза.
Батальонът ще остане на мястото, на което се намира и в този момент, само че ще усили темпът на подготовка и учения за разнообразни типове сюжети. Командната верига ще става през национални информационни канали.
" Ние не предвиждаме ескалация, проекти за отбрана на националната територия, нито предвиждаме този контингент да излезе отвън България, с цел да извършва задания ", сподели министърът на защитата Стефан Янев.
Той разказа това решение като " най-хубавата алтернатива ". " Дилемата, пред която бяхме сложени, беше политическото решение. Дали да кажем: НАТО да пристигна да ни пази, което означава, че ще продължаваме да не развиваме личните си военни качества, както благородно не са развивани през последните 12 години на ГЕРБ. Или да обърнем словореда и да кажем - ще създадем такава бойна група, само че тя ще е българска ", сподели той.
" Тренировката, подготовката, провеждането на учения ще става с въоръжени сили на други страни - несъмнено доста по-малки формирования спрямо батальон, при които да се употребява механизма за предаване на практики и опит, каквито заради липса на основни качества в българската войска не може да бъдат тренирани ", сподели Янев.
16:05 ч. - Ескалацията е действителна, гледаме на нея като на съществено предизвикателство пред българското държавно управление и следим ежечасно развиването в този спор.
Това сподели министър председателят Кирил Петков при ревюто си в пленарна зала.
" Позицията на българското държавно управление е доста ясна и изчистена. От самото начало декларирахме, че ще сме градивен съдружник в НАТО и член на Европейски Съюз. България е и ще бъде виновен съдружник с предвидима позиция и никой не би трябвало да се упражнява по тази тематика ", сподели той.
" Нашата тактика за пръв път има концепцията да не сме потребители на сигурност, а да сме градивни сътрудник и да сложим българската войска като приоритет. За страдание през годините се откриват ясни дефицити в оборудването и вложенията в българската войска ", сподели още Петков. " Ще използваме рецесията, с цел да влагаме в местата, където има най-голяма потребност ".
Тази тактика напълно се координира и сме уведомили нашите съдружници, че могат да разчитат и че ще приказваме с един глас, както в НАТО, по този начин и в Европейски Съюз, разгласи още министър-председателят.
16:00 - " ГЕРБ ще поддържа военно наличие на НАТО в България, в случай че държавното управление има смелостта да предложи такова "
Бившият външен министър и народен представител от ГЕРБ Даниел Митов прикани кабинета да изясни позицията си по рецесията с Русия, Украйна и НАТО.
" Готови ли сме да защитим тези полезности, или ще бъдем единствено потребители на сигурност, а в спешни моменти ще се снишаваме? ", попита той.
Митов упрекна Министерски съвет, че е разгласил три обособени заявления по проблема, като в трите " за НАТО се приказва като за отделена от българската защита конструкция ", а съюзническите сили се показват като " непознато наличие ".
ГЕРБ ще поддържа военно наличие на НАТО, в случай че държавното управление има смелостта да предложи такова, сподели още Митов.
15:45: В началото на съвещанието породи спор сред ГЕРБ, Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия и ръководителя на Народното събрание Никола Минчев за процедурата по чуване на всички извикани лица. ГЕРБ и Движение за права и свободи желаеха всеки от членовете на Министерски съвет да създадат ревю, след което съвещанието да премине в закрита част и на него да се изслушат представителите на службите за сигурност. Разминаване сред Александър Ненков и Йордан Цонев имаше единствено по това дали въпросите на депутатите към министрите по-късно да бъдат в открита или закрита част.
Георги Свиленски от Българска социалистическа партия обаче репликира, че в случай че се одобри тяхното предложение, ще се наложи съвещанието да продължи с часове без резултат.
В залата участват и ръководителите на разследващите служби - Венелин Венев (Военно разузнаване), Пламен Тончев (ДАНС), Антоан Гечев (ДАР). Поканени бяха още зам.-външният министър Ирена Димитрова и началникът на защитата Емил Евтимов.
Можете да наблюдавате директното предаване в откритата му част тук:
17:38 - Няма военна заплаха, в която да се постанова включването на български военнослужещи
Разполагането на войски на българска територия ще е разполагане на български войски, сподели Стефан Янев. Не вършим нищо повече с изключение на да крепим салдото, тъй че да преобладават дипломатическите старания, с цел да не се стигне до спор.
Янев съобщи с безапелационна позиция, че нито един български боец няма да вземе присъединяване в какъвто и да било тип интервенция на територията на Украйна, без тези решения да бъдат взети в Народното събрание или Министерски съвет.
В този миг такова деяние не се планува, сподели Янев.
17:33 ч. Унгария също е предложила да взе участие единствено със лични войски в подсилването на потенциала на НАТО
Това стана ясно от отговора на Стефан Янев на въпроса от ГЕРБ за това за какво България подценява модела на създаване на силите, в които се чака да има " рамкова страна " (една от огромните военни сили в НАТО) наред с " държава-домакин " (каквато би била България).
17:18 - Костадин Костадинов счита за " ескалация на нервността " дебата за конфликта
Според ръководителя на " Възраждане " скупчването на над 100 000 бойци на съветска територия по границата с Украйна е " общоприетоо обучение ", каквото НАТО е правил в Прибалтийските републики през 2021.
Костадинов разгласи, че тематиката с Русия се употребила единствено за вътрешнополитическия спор и упрекна Съединени американски щати за " безпределно гротескните измерения " на напрежението поради риска от боен спор. Костадинов сложи въпроса на Кирил Петков дали счита Русия за опасност за националната сигурност на България.
17:15 ч. Съветът по сигурността към Министерски съвет към този момент ще има по-активна роля
На въпрос на Атанас Атанасов дали Съветът по сигурността е добре окомплектован, с цел да може да проучва и дава информация за рецесията непрекъснато, Кирил Петков удостовери, че институцията ще има все по-силна роля при вземането на решения по тематиките за защитата и националната сигурност.
Петков разгласи, че към този момент има нов секретар към съвета, само че не уточни името му - той би трябвало да е консултант към политическия му кабинет.
Петков изрази високи оценки за работата на всички служби за сигурност, които са докладвали по проблема с Украйна и Русия.
17:10 ч. - " Българските семейства и бизнес ще имат опция " при последици от спора върху бранш " Енергетика "
Въпросът за вредите, които възможен боен спор сред Украйна и Русия може да аргументи на стопанската система и енергетиката, беше подложен първо от Движение за права и свободи. Кирил Петков съобщи, че има явен разбор на тези тематики, само че изиска тези въпроси да бъдат разисквани в закритата част на съвещанието. Главните проблеми са в областта на енергетиката.
" Имаме ясни проекти какво би трябвало да се направи, тъй че да защитим българското насление и да няма директни резултати при наложени наказания, изключително в областта на газа ", сподели Петков.
На втори въпрос на " ИТН " за тактиката за справяне с възможни последствия за енергетиката Петков удостовери, че се работи по тях дружно с министъра на енергетиката Александър Николов.
" Уверявам ви, че българските семейства и бизнес ще имат опция в подобен сюжет ", сподели той.
16:45 ч. Даниел Митов: Министрите на защитата и външните работи знаят какво приказват, само че от изявлението на Кирил Петков не разбрах съвсем нищо ново
Депутатът от ГЕРБ разкритикува Петков за това, че не е надградил позицията си по спора от това, което е декларирал пред Народното събрание преди седмица, и изиска той да направи личен анализ на геополитическия конфликт НАТО Русия и какви са задачите, които Русия преследва в тази борба.
Петков отговори, че позицията му е " консистентна " и че в случай че бъде извикан за трети път в Народното събрание по тази тематика, ще я удостовери.
" Геополитическата тактика на България е градивната взаимна тактика на НАТО. За да имаме по-добър резултат, ние би трябвало да приказваме с един глас. Единственият метод да кажем дали сме потребител на сигурност или не, би трябвало да е основан на това какви благоприятни условия имаме. Когато решавате за Бюджет 2022, би трябвало да решите, че вложенията в българската защита са добре вложени пари ", сподели той.
16:30 ч. - Теодора Генчовска, Министерство на външните работи: Руските оферти, които нарушават интернационалния ред, няма да бъдат обект на полемики
" Опитите Русия да реалокира фокуса върху спора в Украйна свидетелстват за селективен тесногръд метод на съветската страна във връзка с евроатлантическата сигурност. Русия се стреми да внесе разделяне измежду съдружниците, като ги третира в разнообразни категории и подкопава правилото на сплотеност на сигурността, с цел да се върне към сферите на въздействие от времето на Студената война, сподели външният министър Теодора Генчовска на съвещанието в Народното събрание.
" Руските оферти, които нарушават интернационалния ред, няма да бъдат обект на полемики. Предстои да забележим до каква степен Русия има съществено желание да се ангажира с градивен разговор. Очаква се през днешния ден Съединени американски щати да показват своите писмени оферти за полемики пред Русия и съгласуването им със страните членки на НАТО ", сподели още тя.
" На фона на съветските нападателни дейности извънредно значимо е единството на съдружниците, както и отбраната на фундаменталните правила и полезности на европейската сигурност. Към момента няма стъпки от съветска страна в посока на деескалация - в противен случай, последните им дейности покачват риска от съветска военна намеса. Тези развития ясно посочват съществени опасности за източния фланг на НАТО ", сподели Теодора Генчовска.
16:20 ч. - Български батальон ще бъде разпределен за осъществяване на задачата за подсилване на източния фланг на НАТО
България ще предложи на командването на НАТО разпределянето на български батальон, който да извършва задания за подсилване на източния фланг на съюза.
Батальонът ще остане на мястото, на което се намира и в този момент, само че ще усили темпът на подготовка и учения за разнообразни типове сюжети. Командната верига ще става през национални информационни канали.
" Ние не предвиждаме ескалация, проекти за отбрана на националната територия, нито предвиждаме този контингент да излезе отвън България, с цел да извършва задания ", сподели министърът на защитата Стефан Янев.
Той разказа това решение като " най-хубавата алтернатива ". " Дилемата, пред която бяхме сложени, беше политическото решение. Дали да кажем: НАТО да пристигна да ни пази, което означава, че ще продължаваме да не развиваме личните си военни качества, както благородно не са развивани през последните 12 години на ГЕРБ. Или да обърнем словореда и да кажем - ще създадем такава бойна група, само че тя ще е българска ", сподели той.
" Тренировката, подготовката, провеждането на учения ще става с въоръжени сили на други страни - несъмнено доста по-малки формирования спрямо батальон, при които да се употребява механизма за предаване на практики и опит, каквито заради липса на основни качества в българската войска не може да бъдат тренирани ", сподели Янев.
16:05 ч. - Ескалацията е действителна, гледаме на нея като на съществено предизвикателство пред българското държавно управление и следим ежечасно развиването в този спор.
Това сподели министър председателят Кирил Петков при ревюто си в пленарна зала.
" Позицията на българското държавно управление е доста ясна и изчистена. От самото начало декларирахме, че ще сме градивен съдружник в НАТО и член на Европейски Съюз. България е и ще бъде виновен съдружник с предвидима позиция и никой не би трябвало да се упражнява по тази тематика ", сподели той.
" Нашата тактика за пръв път има концепцията да не сме потребители на сигурност, а да сме градивни сътрудник и да сложим българската войска като приоритет. За страдание през годините се откриват ясни дефицити в оборудването и вложенията в българската войска ", сподели още Петков. " Ще използваме рецесията, с цел да влагаме в местата, където има най-голяма потребност ".
Тази тактика напълно се координира и сме уведомили нашите съдружници, че могат да разчитат и че ще приказваме с един глас, както в НАТО, по този начин и в Европейски Съюз, разгласи още министър-председателят.
16:00 - " ГЕРБ ще поддържа военно наличие на НАТО в България, в случай че държавното управление има смелостта да предложи такова "
Бившият външен министър и народен представител от ГЕРБ Даниел Митов прикани кабинета да изясни позицията си по рецесията с Русия, Украйна и НАТО.
" Готови ли сме да защитим тези полезности, или ще бъдем единствено потребители на сигурност, а в спешни моменти ще се снишаваме? ", попита той.
Митов упрекна Министерски съвет, че е разгласил три обособени заявления по проблема, като в трите " за НАТО се приказва като за отделена от българската защита конструкция ", а съюзническите сили се показват като " непознато наличие ".
ГЕРБ ще поддържа военно наличие на НАТО, в случай че държавното управление има смелостта да предложи такова, сподели още Митов.
15:45: В началото на съвещанието породи спор сред ГЕРБ, Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия и ръководителя на Народното събрание Никола Минчев за процедурата по чуване на всички извикани лица. ГЕРБ и Движение за права и свободи желаеха всеки от членовете на Министерски съвет да създадат ревю, след което съвещанието да премине в закрита част и на него да се изслушат представителите на службите за сигурност. Разминаване сред Александър Ненков и Йордан Цонев имаше единствено по това дали въпросите на депутатите към министрите по-късно да бъдат в открита или закрита част.
Георги Свиленски от Българска социалистическа партия обаче репликира, че в случай че се одобри тяхното предложение, ще се наложи съвещанието да продължи с часове без резултат.
Източник: boulevardbulgaria.bg
КОМЕНТАРИ