Народното събрание ще заседава извънредно в петък - 27 октомври

...
Народното събрание ще заседава извънредно в петък - 27 октомври
Коментари Харесай

Народното събрание ще заседава извънредно в петък

Народното заседание ще заседава изключително в петък - 27 октомври от 12:00 часа. Това се показва на интернет страницата на Народното събрание.

Според авансово оповестения дневен ред депутатите ще обсъдят ветото на президента Румен Радев върху измененията в Закона за енергетиката, признат от Народното събрание на 5 октомври 2023 година

В дневния ред е и първото гласоподаване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за запасите от петрол и нефтопродукти. Вносители на законопроекта са депутатите Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Йордан Цонев от Движение за права и свободи.

На изключително съвещание през днешния ден, 25 октомври,депутатите отКомисията по енергетика отхвърлиха ветотона президента, написа Българска телеграфна агенция.

В претекстовете, които бяха прочетени на съвещанието на комисията от секретаря на президента по правни въпроси Крум Зарков, се акцентира, че законът се е отдалечил от задачите на обществената страна, а неговото приемане не е съпроводено с пълноценна оценка на въздействието, макар че се вкарват положения, директно засягащи благосъстоянието на българските жители и устойчивостта на енергийната система.

В претекстовете се показва, че в закона се предлага регламентирането на временен пазарен модел, който ще влезе в действие от юли 2024 година посредством компенсиране на битовите консуматори и ще работи до въвеждането на цялостна либерализация на пазара на дребно, т.е. до края на 2025 година Това допуска компенсирането за битовите консуматори да отпадне с края на преходния модел. Към момента обаче към момента има забележителна разлика в ценовите равнища на контролирания и свободния пазар на електрическа енергия на дребно. Реално уравновесено изменение на контролираните цени до изравняването им с цените на свободния пазар би трябвало да се случи в границите на къс интервал от 18 месеца, което рискува да докара до внезапен скок на цените за крайните битови клиенти към началото на 2026 година, се показва още в претекстовете на президента.

По време на полемиките през днешния ден Драгомир Стойнев от парламентарната група (ПГ) на " Българска социалистическа партия за България " сподели, че претекстовете на президента покриват опасенията на опозицията. Той добави, че от Българска социалистическа партия ще поддържат ветото, само че той няма подозрение, че то ще бъде отхвърлено от ръководещите, " тъй като би трябвало да се показа проект в Европа и да се вземат едни пари ".

Радослав Рибарски от ПГ " Продължаваме Промяната-Демократична България " смята, че ветото не би трябвало да се прегледа в парламентарна зала в петък, а след изборите. Според него, в случай че моделът, който бе прибавен за бизнеса, бъде прибавен за битовите консуматори, ще е сполучлив и няма да се увеличи цената на електрическата енергия за бита. Освен това в предходни интервали е имало случаи, в които цената на свободния пазар е била по-ниска от тази за битовите консуматори.

Йордан Тодоров от ПГ " Възраждане " пресметна, че цените на енергийните фючърси след 2026 година, когато обезщетенията няма да се ползват, са 250 лв. за мегаватчас. Освен това интервалите, в които е имало по-ниски цени на свободния енергиен пазар, са прекомерно къси.

Павела Митова от ПГ на " ИТН " смята, че цялостната политика за либерализация на пазара, която се ползва с тези промени в Закона на енергетиката, опонира на логиката за отбрана на жителите. Тя добави, че с отпадането на ролята на Националната електрическа компания (НЕК) като публичен снабдител доста хора ще станат енергийно небогати. Това ще затрудни и изплащането на обезщетенията.

Председателят на Комисията по енергетика от ПГ на " ГЕРБ-СДС " Делян Добрев съобщи, че схваща претекстовете на президента. Проблемът обаче е, че сега страната ни се намира в обстановка, в която либерализацията на пазара на електрическа сила е пленник на парите по Националния проект за възобновяване и резистентност. " Ако не се одобряват измененията в този законопроект, няма да се вземат парите от Плана. Да, и ние имаме терзания, само че имаме време да ги преодолеем ", разяснява Добрев. Той добави, че либерализацията на пазара на дребно ще се случи от 1 януари 2026 година Въпреки че в тази ситуация събитията притискат депутатите да се одобри това законодателство, което не е съвършено, има време да се " донагласи " моделът, който няма да ощети българските жители, счита той.

В последна сметка с 11 гласа " за ", 3 " срещу " и без " въздържали се " енергийната комисия в Народното събрание отхвърли ветото на президента Румен Радев върху измененията в Закона за енергетиката.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР