Народното събрание ще изслуша вътрешния министър Даниел Митов. Изслушването е

...
Народното събрание ще изслуша вътрешния министър Даниел Митов. Изслушването е
Коментари Харесай

Министър Митов обяснява протестите пред депутатите

Народното събрание ще изслуша вътрешния министър Даниел Митов. Изслушването е планувано за четвъртък. То е във връзка организацията на защитата на митинга в София.

Инициативата е на ПП-ДБ. Всички депутати в пленарна зала утвърдиха предлагането. Министър Митов ще даде пояснения за планирането и организирането на защитата. Става дума за митинга, извършен в понеделник вечерта в центъра на София.

Министърът ще дава отговор и на въпроси. Те касаят навлизането на провокатори. Сред тях са били и представители на футболни агитки по време на демонстрацията. Ивайло Мирчев от ПП-ДБ упорства за оставка на Даниел Митов.

По време на митинга се стигна до конфликти с полицията. Имаше приложимост на сълзотворен газ. Нанесени са вреди по полицейски коли и офиси на политически партии. Сред тях са ГЕРБ и Движение за права и свободи. Президентът Румен Радев прикани за преустановяване на насилието. Той изиска оставка на държавното управление.

Протестите са против проектобюджета за 2026 година Бюджетът планува нарастване на заплатите в обществения бранш. Планирано е и повишение на налозите. Протестиращите упорстват за бистрота и завършек на корупцията.

Демонстрацията в София имаше две лица. Мирна проява с доста младежи и фамилии до 20:00 ч. След това се появиха групи с качулки и маски, които сътвориха вълнения. Полицията е упрекната от мирни протестиращи в приложимост на палки. Световни медии като френския „ Монд “ отразяват митингите. Те акцентират недоволството против корупцията и бюджетните ограничения.

След митингите държавното управление даде обещание да не приема противоречиви точки от проектобюджета. Сред тях е увеличението на обществените осигуровки. Протести се организират и във Велико Търново и други градове. Там също има претенции за оставка и промени в бюджета.

ПП-ДБ упорстват за сериозно разглеждане на организацията на защитата. Президентът Радев поддържа протестиращите. Той приканва за оставка на кабинета. Правителството е обект на рецензии за корупция. Те дават обещание промени в бюджетните оферти.

Източник: paragraph.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР