Народните представители ще получават заплатите си само по банков път,

...
Народните представители ще получават заплатите си само по банков път,
Коментари Харесай

НС реши: Депутатите ще получават заплатите си само по банков път |

Народните представители ще получават заплатите си единствено по банков път, реши Народното събрание. Депутатите одобриха предлагането на ръководителя на групата на " Продължаваме промяната " Андрей Гюров със 131 гласа " за ", 0 " срещу " и 29 " въздържал се ". Против бяха депутатите от Движение за права и свободи и " Възраждане ".

Допълнителните 2/3 към заплатата за други разноски и за сътрудници ще продължат да се получават по банков път, само че единствено след решение на парламентарната група. 

Очаквано напрежение в залата провокира точката, предвиждаща изплащането на възнагражденията. В сряда комисията, която би трябвало да създаде правилника, не поддържа това предложение. Казусът стана по-популярен с изявлението на депутата на Демократична България.

Настимир Ананиев от Политическа партия, който е и ръководител на краткотрайната комисия, съобщи, че парите по банков път са доказателство за прозрачността. Любомир Каримански пък го репликира, че банковото разплащане не значи бистрота и напомни за банковата загадка. 

" Винаги сме заставали зад това възнагражденията да се заплащат по банков път, само че с цел да бъдем коректни - не знам дали господин Ананиев е държал " Публични финанси ", само че тъй като преподавам обществени финанси в УНСС, бих му писал доста слаба оценка ", коментира депутатът от Има Такъв Народ.

Христо Гаджев от ГЕРБ също се включи в разногласието и разяснява, че евентуално Настимир Ананиев си мечтае за торби с пари.

" Не знам за торби, само че за сакове чухме ", отвърна го Ананиев, припомняйки проблема с

След два дни разногласия в пленарната зала и общо 10-часов спор депутатите най-накрая одобриха правилника да активността на Народно събрание . Приемането на правилника в предния парламент се забави и той беше обнародван в Държавен вестник при започване на август. Постоянните комисии бяха образувани още по-късно и това беше повода за рецензиите към 46-ото Народно събрание, който изслушваше министри стремително и обсъждаше правилника, до момента в който законотворчеството се забавяше.

.

Още преди началото на дебата от Българска социалистическа партия желаеха удължение на съвещанието до приемане на правилника. Вчера поради процедурни хватки предлагането на Филип Попов за удължение на деня не беше даже гласувано и през днешния ден, с цел да се избегне това, депутатът от Българска социалистическа партия изиска по-дълго съвещание още при започване на пленарния ден.

Другите разногласия в залата

Първият спор през днешния ден породи поради предлагането на Ива Митева от Има Такъв Народ за смяна на изискванията за осъществяване на съвещанията на парламентарните комисии. Тя предлага те да се състоят даже и когато не участват повече от половината от членовете ѝ. В такива случаи само не може да се гласоподават оферти. С тази смяна някогашният ръководител на Народно събрание пробва да приключи практиката за блокиране на съвещанията на комисиите поради липса на кворум.

Предложението ѝ беше посрещнато с рецензии депутатите от ГЕРБ-СДС, които видяха опция значими решения да се прокарват небрежно. Митева отхвърли тази теза с аргумента, че в предлагането ѝ е заложено гласоподаване единствено при наличието на повече от половината от членовете на комисията.

Промяната беше подкрепена в зала.

Друг спор породи към предлагането на Екатерина Захариева от ГЕРБ за публичното разискване на законопроектите преди първо четене, което беше посрещнато с рецензии от Ива Митева, която съобщи, че с тази корекция ненужно би се удължил законотворческият развой. Митева попита какво ще се случи, в случай че законопроектът бъде неодобрен от обществото - ще се върне ли в залата и дали въобще ще се гласоподава.

Депутатът от Има Такъв Народ бе безапелационна, че публичното разискване в комисия преди четеното в зала е задоволително. Росица Кирова от ГЕРБ също се включи в дебата и съобщи, че за качествените закони е належащо дълго разискване. Тя разяснява, че не има вяра в обещанията за смяна. Зам.-председателят на Народно събрание се усъмни още, че с това предложение законите ще се пишат на коляно и одобряват небрежно. 

Все отново предлагането не се одобри.

ГЕРБ и Движение за права и свободи блокират приемането на правилника

След това разискването на другите оферти продължи, само че по-голямата част от депутати от ГЕРБ-СДС излязоха от залата. Кворумът падна и това наложи даването на 30-минутна отмора. След края ѝ те се върнаха, само че още веднъж не участваха в гласуването. По-голямата част от ПГ на Движение за права и свободи също не участваше в гласуването.

Радомир Чолаков от ГЕРБ се оплака, че до 15 часа са признати единствено три оферти на опозицията - на Христо Гаджев, Елена Гунчева ( " Възраждане " ) и на Хамид Хамид. Към този миг доста дребна част от ПГ на ГЕРБ-СДС беше в залата (10 от 59), само че те не участваха в гласуванията. 

Поведението на депутатите от Движение за права и свободи беше сходно. Следобед в залата бяха 15 депутати от общо 34.

Малко преди 17 часа и след следващата отмора кворумът беше на границата. В зала бяха 121 депутати, тъкмо колкото е належащо, с цел да продължи вотът.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР