Народните представители от Временната комисия Nexo изслушаха Бойко Атанасов, председател

...
Народните представители от Временната комисия Nexo изслушаха Бойко Атанасов, председател
Коментари Харесай

КФН: Имаме 6 сигнала от чужди граждани за фирми, свързани с Nexo


Народните представители от Временната комисия Nexo изслушаха Бойко Атанасов, ръководител на КФН и Борис Михайлов, изпълнителен шеф на Национална агенция за приходите.

От чуването им стана ясно, че компанията Nexo няма лиценз и не предлага услугите си в страната ни . При инспекциите на компанията не са установени финансирания на партии , само че също така сега Национална агенция за приходите ревизира физически и юридически лица от компанията Ен Ди Ес ЕООД.

Председателят на КФН Бойко Атанасов изясни, че след направената инспекция се е оказало, че " всички сдружения Nexo нямат лиценз и в никакъв случай не са имали лиценз в КФН , не са вписани в регистрите и в никакъв случай не са били вписвани в регистрите. Освен това те не участват и в листата на разпознатите капиталови медиатори, които имат право да реализират активност на територията на страната посредством даване на услуги и действия.

" КФН прави контрол на даването и търговията с финансови принадлежности. Към сегашния миг крипто активите не са приети за финансов инструмент, както на европейско равнище, по този начин и на равнище Република България . Все още не са избрани способените органи, които ще надзирават търговията с крипто активи ", акцентира той.

 Бойко Атанасов ръководител на КФН

Атанасов заяви, че през последните три години са получени 6 сигнала за компании свързани с компанията Nexo . " Три от тях са препратени за подготвеност и възможни инспекции на Българска народна банка, а един от тях е изпратен към Национална агенция за приходите ", посочи той. Атанасов акцентира, че Национална следствена служба са изискали всички сигнали, които са постъпили в КФН и те са им били предоставени. Председателят на КФН разкри, че сигналите са напълно от задгранични жители . " При инспекция на платформата Nexo се вижда, че те се занимават с действия свързани с криптовалути.

Атанасов разяснява и дали КФН има информация и данни за това дали Nexo са финансирали партии и политици: " Ние следим това, което се случва на финансовия пазар, няма установени финансирания на партии и на избрани лица. Не сме установили сходна активност, било то посредством финансови принадлежности - акции, облигации и други ", безапелационен е ръководителят на КФН.

Изпълнителният шеф на Национална агенция за приходите Борис Михайлов посочи, че " по отношение на Nexo, има доста компании - Nexo AG; Nexo Service в Естония, не е изключено да има и още Нексота, само че нито едно не е записано в България. В страната е работило сдружението Ен Ди Ес ЕООД и в него работят 571 чиновници. " На компанията сме създали сме 14 инспекции и 4 проверки . В целия интервал от време, в което са правени инспекциите и проверките, при нас не се е открила противозаконна активност и нямаме никакви данни за тероризъм и ОПГ, няма установени финансирания на партии ", изясни той.

 Бойко Атанасов ръководител на КФН БГНЕС

Михайлов разяснява и какви ограничения са подхванати откакто от прокуратурата сa разкрили притеснителни данни за компанията Nexo. " З апочнахме инспекция на голям брой юридически и физически лица след брифинга на прокуратурата по случая Nexo ", посочи той. Изпълнителният шеф на Национална агенция за приходите уточни, че инспекцията лишава повече време, като срокът е 3 месеца. Той изрази подозрение, че може да се открият някакви нарушавания след инспекциите. " По скоро евентуално ще установим разлика в заявените приходи и това, което имат ", предвижда Михайлов. Той акцентира, че в страната и в Европейски Съюз няма регулации за действия, свързани с криптовалути.

По думите му Сметаната палата алармира в случай че има някакви нарушавания по отношение на даренията към политическите партии и едвам тогава Национална агенция за приходите може да предприеме дейности. Изпълнителният шеф на Национална агенция за приходите разяснява и дали през годините облагите на компанията, която сега ревизират е оказала някакви отрицателни последствия върху бюджета.

" Към момента Ен Ди Ес ЕООД няма никакви отговорности към бюджета. Печалбата 2018 година 11 316,18 лева, а през 2021г. е 4 300 419, 58 лева . ", разкри той.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР