Комисията по правилника реши: Тестове за алкохол и наркотици за депутатите
Народните представители да са длъжни да създадат здравно кръвно проучване за приложимост на алкохол и наркотични субстанции при започване на всяка парламентарна сесия , одобри Временната комисия за разработване на план на устав на Народното събрание.
Освен това , такова кръвно проучване ще се прави по предписание на ръководителя на Народното събрание или по самодейност на една трета от народните представители , когато от държанието на депутата може да се направи обосновано съмнение, че е използвал алкохол или наркотично вещество. Предложението ще се приема с болшинство от повече от половината от присъстващите народни представители, съобщи Дарикнюз.бг.
Тези текстове в плана на устав на 51-вото Народно заседание бяха препоръчани от Павела Митова и Александър Рашев от " ИТН " и признати от краткотрайната комисия с 10 гласа " за ", 0 " срещу " и 3 " въздържал се ".
Предвижда се здравното проучване да се прави в профилирана лаборатория по преценка на ръководителя на Народното събрание. Резултатите ще се показват по длъжностен път на ръководителя на Народното събрание, който ще ги оповестява на последващото съвещание на народните представители.
Предвижда се, в случай че депутат откаже да даде проба, ръководителят на Народното събрание да го отстранява от едно съвещание. Ако тестът е позитивна, националният представител ще бъде отстраняван от три пленарни съвещания , изясни Павела Митова.
При вандалски прояви в пленарната зала наказването също ще е изпъждане за до три съвещания, одобри краткотрайната комисия.
Относно наложителните кръвни проучвания за алкохол и опиати, ръководителят на краткотрайната комисия за плана на устав Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС) разяснява пред публицисти, че в комисията съвсем всички парламентарни групи са подкрепили това предложение, както и глобите, които са свързани с него. Ще забележим пленарната зала какво ще реши, добави той. Гаджев допусна, че планът на устав на Народното събрание ще влезе за разглеждане в пленарната зала в сряда.
Временната комисия одобри още, че Народното събрание може да реши пленарното съвещание да е при закрити врата , когато „ са налице други основателни аргументи или друга информация, обвързвана със отбрана на персоналния живот, запазване на комерсиална, индустриална, изобретателска, данъчна загадка, както и други случаи, чието обществено разгласяване би уязвило защитими ползи “. Досега имаше закрити съвещания, когато значими държавни ползи постановат това или се разискват класифицирани документи.
По предложение на ГЕРБ-СДС беше признато, че народните представители, които са преподаватели във висши учебни заведения, резервират заеманата от тях служба и могат да продължат да упражняват преподавателската си активност или да употребяват неплатен отпуск до края на пълномощията им по съглашение със съответното висше учебно заведение. Народният представител не може да получава друго заплащане по трудово правно отношение , с изключение на възнаграждението , което получава за заеманата служба във висше учебно заведение.
В плана на устав на 51-вото Народно заседание беше записано също, че по време на чувания не могат да се вършат заявления от парламентарни групи.