Народни представители от Възраждане внесоха законопроект за изменение и допълнение

...
Народни представители от Възраждане внесоха законопроект за изменение и допълнение
Коментари Харесай

Ивайло Папов: Започваме промени за по-адекватно заплащане и условия на живот на хората с увреждания

Народни представители от „ Възраждане " внесоха законопроект за изменение и допълнение на Закона за персоналната помощ, което е единствено първа стъпка към осъществяване на съответна политика към хората с увреждания.

С сегашния закон от политическата организация се пробват да поправят дългогодишна неправда, при която хора с увреждания с над 90% ТЕЛК остават без асистентска помощ, до момента в който излезе решение на ТЕЛК комисията за потребността от такава. В законопроекта е заложено също по този начин обезпечаване на персонален помощник през почивните и празнични дни, с цел да не остават без грижи, както се случва сега, както и облекчение административната тежест и ограничение възможноста за злоупотреби и домашно принуждение.

„ В общественото ни законодателство има прекалено много пропуски - законите са правени ту с една мисъл за развиване, ту с друга, политиките са сменяни „ парче " през последните три десетилетия. Законът за персоналната помощ не прави изключение. В срещите ми с хора, които употребяват обществените услуги, както и след диалози с техните фамилии, у нас се зароди концепция да стартираме промени и да създадем по-адекватна политиката на България по отношение на хората с увреждания. Разбира се, тази битка занапред стартира. ", сподели пред жители националният представител Ивайло Папов, който е и един от вносителите на законопроекта.

В отчет на Националния статистически институт се споделя, че съвсем половината от хората със мощни ограничавания (43,3%) живеят в риск от беднотия спрямо 19.9% от хората без ограничавания. Бедността и общественото изключване попречват хората да живеят почтено и да вземат участие интензивно в обществения живот. Очевидно е, че с получаваните от страната 387,30 лева на месец виталните потребности на лицата с тежки и множествени увреждания няма по какъв начин да бъдат посрещнати. Тоест, хората с над 90% увреждане получават „ обществена пенсия за неработоспособност ", чийто размер е закрепен под линията на беднотия, което по „ легален " метод ги оставя изцяло безпомощни по повод обезпечаване на непознатата помощ, когато в фамилията бедността и нищетата са всекидневие. Социалната пенсия за неработоспособност е непълен приход за хората, които не са работоспособни и в никакъв случай не са работили точно, тъй като са тотално подвластни от помощта на фамилията си, в това число при приема на вода и храна.

Необходимите средства за обезпечаване на възнаграждението на асистентите до 6 месеца до излизане на новото ТЕЛК решение за лицата-ползватели ще са до 7 000 000 лв. спомагателни, са пресметнали от „ Възраждане ".

Около 80 000 000 лв. пък са нужни за обезпечаване на възнагражденията за втори персонален помощник. Тези средства ще бъдат заплатени от бюджета на общините.

Паралелно с предложенията за промени в ЗЛП в поддръжка на най-уязвимите жители с тежки и голям брой увреждания, би трябвало да се подхващат дейности и с цел да се разграничи ясно експертната оценка за тип и степен на увреждане от оценката за продуктивност на освидетелстваното лице. Груба неточност е оценката за тип и степен на увреждане да се отъждествява с оценката на трайно понижената продуктивност.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР