Намираме се сред четвъртата индустриална революция и технологията се развива

...
Намираме се сред четвъртата индустриална революция и технологията се развива
Коментари Харесай

6 технологични тенденции, за които трябва да сте готови през 2020-а

Намираме се измежду четвъртата индустриална гражданска война и технологията се развива по-бързо от всеки път. Компаниите и хората, които не са в крайник със протичащото се в софтуерния свят, рискуват съществено да изостанат. Разбирането на основните трендове ще разреши на бизнеса и чиновниците да бъдат готови за нововъзникващите благоприятни условия.

Forbes показва 6 от идните значими трендове, за които всеки би трябвало да е квалифициран през 2020 година

Изкуственият разсъдък като услуга

Изкуственият разсъдък (AI) е една от най-трансформиращите софтуерни еволюции на нашето време. Повечето компании стартират да я изследват по отношение на подобряването на потребителско прекарване и усъвършенстването на бизнес интервенциите. Това ще продължи и през 2020 година и хората от ден на ден ще привикват да работят с AI, само че проектирането и внедряването на личните системи свързани с технологията ще остане скъпо за множеството бизнеси.

Поради това огромна част от AI приложенията ще продължат да се вършат посредством снабдители на такива платформи, което ще ни разреши да зареждаме личните си данни и да плащаме за логаритмите или компютърните запаси, които използваме. През 2020 година ще забележим по-широко приемане и възходящ набор от снабдители (като сега главните са Amazon, Гугъл и Microsoft), които евентуално ще стартират да оферират по-пригодени приложения и услуги за съответни или профилирани задания на съответните бизнеси.

5G мрежите

Петото потомство мобилна интернет връзка ще ни обезпечи супер бързи скорости за изтегляне и качване, както и по-стабилни връзки. Докато 5G мобилните мрежи за данни станаха налични за първи път през 2019 година, те бяха към момента скъпи и лимитирани да действат в избрани региони или огромни градове. 2020 година евентуално ще бъде годината, когато 5G в действителност " ще излети " с по-достъпни проекти за данни, както и доста усъвършенствано покритие.

Компаниите би трябвало да вземат поради последствията за бизнеса от съществуването на супер бърз и постоянен достъп до интернет на всички места. Увеличената честотна лента ще разреши на машини, роботи и самостоятелни транспортни средства да събират и трансферират повече данни от всеки път, което ще докара до прогрес в региона на Интернет на нещата (IoT) и интелигентните машини.

Автономните коли

Собственикът на Tesla Илън Мъск споделя, че чака от тази година компанията да сътвори в действителност " изцяло " самостоятелно транспортно средство, а тези с автоматизирано прекъсване и промяна на лентата ще станат все по-често срещани. В допълнение към това, други автомобилни системи, които не са директно свързани с шофирането, като функционалности за сигурност и развлечения ще стават все по-автоматизирани и разчитащи на данни и разбор. Tова естествено няма да засегне единствено колите. Дейностите свързани с товареното и превозването също ще стават все по-автономни.

През 2020 година евентуално ще стартираме да виждаме дебата за самостоятелното шофиране, публикуван отвън софтуерния свят, защото от ден на ден и повече хора ще доближават до концепцията, че въпросът не е " в случай че ", а " по кое време " това ще стане действителност.

Персонализирана и планирана медицина

В момента технологията преобразува опазването на здравето с невероятна скорост. Възможността да се събират данни от устройства като умните часовници ще ни даде опция все по-често да предвиждаме и лекуваме здравословни проблеми при хората, даже преди да изпитат някакви признаци. Когато става въпрос за несъмнено лекуване, ще забележим потреблението на доста по-персонализирани подходи. Лекарите ще могат по-точно да предписват медикаменти и да ползват лекувания, с помощта на данните, които ще сочат кое какъв брой дейно е за дадения пациент. През 2020 година ще станем очевидци на доста нови приложения свързани с прогнозиращото опазване на здравето и въвеждането на по-персонализирани и ефикасни лекувания за обезпечаването на по-добри резултати за обособените пациенти.

Компютърно зрение

В компютърната тема, " зрение " включва системи, които са в положение да разпознават предмети, места, обекти или хора от образни изображения, като тези направени с камера. Това е и опцията, която разрешава на камерата от вашия телефон да разпознае коя част от изображението, която снима, е лице и се употребява да вземем за пример в Гугъл Image Search.

Ще виждаме от ден на ден принадлежности и технологии, оборудвани с компютърно зрение, внедрени за все по-голям брой приложения. Те ще са доста значими за метода, по който самостоятелните коли ще " виждат " и ще се ориентират, когато има рискове. Производствените линии ще употребяват камери с компютърно зрение, с цел да наблюдават за дефектни артикули. Охранителните камери от подобен вид ще могат да ни предизвестяват за всичко извънредно, без да е належащо наблюдаване 24/7.

Компютърното зрение и опцията за различаване на лица е нещо, за което ще се приказва доста през 2020 година Вече видяхме какъв брой потребна е технологията за надзор на достъпа до нашите смарт телефони с опцията Face ID създадена от Apple. Прилагането ѝ ще става все по-често през 2020 година и надлежно ще има и повече диспути по отношение на избрани ограничавания, заради капацитета ѝ да докара до проблеми свързани с поверителността.

Разширена действителност

Разширената действителност (XR) е изчерпателен термин, който обгръща няколко нови технологии, употребявани за основаването на по-завладяващо цифрово преживяване. По-конкретно, тя се отнася до виртуална, добавена и смесена действителност. Виртуалната действителност (VR) дава изцяло цифрово прекарване, където навлизате в компютърно генериран свят, благодарение на специфични очила. Добавената действителност (AR) наслагва цифрови обекти върху действителния свят посредством екрани или екрани на смарт телефони (пример тук са филтрите в Snapchat). Смесената действителност (MR) е уголемение на AR, което значи, че потребителите могат да взаимодействат с цифрови обекти, сложени в действителния свят (помислете си да вземем за пример, че свирите на холографско пиано, което сте сложили в стаята си посредством оборудването за AR).

Тези технологии съществуват от към този момент няколко години, само че значително се концентрират върху света на заниманията. От 2020 година можем да чакаме появяването на от ден на ден бизнеси, които да ги усвоят. Виртуалната и добавената действителност ще стават все по-често срещани за образования и симулации, както и при предлагането на нови способи за взаимоотношение с потребителите. /lifestyle.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР