Наложи се председателят на Народното събрание Никола Минчев да обяви

...
Наложи се председателят на Народното събрание Никола Минчев да обяви
Коментари Харесай

Почти се стигна до бой в парламента

Наложи се ръководителят на Народното събрание Никола Минчев да разгласи отмора поради вълнения в пленарната зала. Депутати от ГЕРБ-СДС блокираха трибуната, до момента в който ръководителят на парламентарната група на " Българска социалистическа партия за България " Георги Свиленски произнасяше декларация от името на групата.

Заседанието стартира с декларация от ПГ на ГЕРБ-СДС, по-късно своя позиция прочетоха и от " Продължаваме Промяната ". Поводът беше карцерът на някогашния министър председател и водач на ГЕРБ Бойко Борисов.

Снощи беше осъществено нападение против българската народна власт, съобщи заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов. " След като водачът на най-голямата опозиционна партия и довчерашен министър-председател може да бъде обект на безвластие, какво остава за останалите жители, които не желаят да одобряват празното фукане, непрекъснатото лъготене на държавното управление, нарушения консенсус за финансова и макроикономическа непоклатимост, провала с европейското финансиране, далаверите в енергетиката, феодализацията на институциите и общото чувство, че никой не носи отговорност за ръководството? Това са единствено дребна част от вредите, нанесени от държавното управление, без то да има явен проект и стратегия за ръководство. Страх ме е да си помисля какво щеше да бъде, в случай че болшинството имаше кохерентна идеология и систематичен метод. В навечерието на интервенция „ Барбароса “ Хитлер декларира: " Трябва единствено да ритнем вратата и цялата прогнила конструкция ще се срути. "  Вероятно Путин си е мислил същото в навечерието на нашествието в Украйна. Вместо това, обаче се случи същото като във Втората международна война - структурата, вместо да се срине, се стегна от удара и сега надвива. Подозирам, че и вашето държавно управление си е споделило същото за ГЕРБ в навечерието на удара по Борисов, само че и този път историята ще се повтори и те ще видят, че вместо да ни срине, този потаен удар ще стигне и активизира опозицията както в никакъв случай преди. Призоваваме за митинг всички български жители, които имат вяра в демократичните правила и в това, че българското общество би трябвало да бъде единно и сплотено във времена на провокации. От през днешния ден всеки ден парламентарната група на ГЕРБ с всички законови средства ще работи за предизвикателство на предварителни парламентарни избори, които са последната опция за нормализиране на политическата обстановка и излаз от задънената улица, в която актуалното ръководство вкара в България. Бог да пази България! ", уточни Митов.

Няма никой над закона, сподели ръководителят на ПГ на " Продължаваме Промяната " Андрей Гюров от трибуната. Това провокира бурна реакция в залата. От ръководещата коалиция ръкопляскаха, а от ГЕРБ-СДС тропаха по банките и скандираха " Оставка ". 

" Ние, депутатите от " Продължаваме Промяната ", се обръщаме към българското общество. Скъпи съграждани - правда, ред и действителна битка с корупцията, поради това стотици хиляди българи излизаха на митинги, поради това ние оставихме специалности, фамилии, досегашния си живот. Разбираме, че българското общество приема ареста на господин Борисов като невиждан. Това са естествени следствени дейности, за разлика от арестуването на дами, оковаването им в белезници и държането им на улицата, на тротоара, часове наред пред камери. Това е принуда. " Дали има осъществени закононарушения? Отговорът е в ръцете на следствените органи, само че фактът, че до момента не сме били очевидци на дейности по множеството обществени кавги, демонстрира преднамерена бездейност. До момента не сме видели непозволени дейности от страна на Министерство на вътрешните работи, чакаме, че полицията има задоволително учредения и информация, че е събрала нужните доказателства, с цел да поддържа дейностите си. Имаме обаче своите опасения по отношение на прокуратурата. Българското общество дълго време виждаше, че в нашата страна на политиците не се търсеше отговорност. Време е да приключим прехода и България да стане естествена европейска страна ", се споделяше в декларацията на Политическа партия.

" Хората, които 12 години правиха нападение върху българската народна власт, през днешния ден ни дават уроци по народна власт. Хора, които 12 години упражняваха насилието като форма за ръководство, днес споделят, че е нарушен консенсусът за ненасилие ", стартира декларацията си Свиленски от Българска социалистическа партия.  В отговор от ГЕРБ продължиха да скандират " Оставка ".  Те излязоха на трибуната и се скупчиха около депутата от Българска социалистическа партия. Стигна се до боричкане и замяна на реплики. За да не се стигне и до по-сериозна физическа разпра, ръководителят на Народното събрание Никола Минчев напусна президиума и слезе при говорещия Георги Свиленски в опит да потуши напрежението.

" Вие нямаше ли 9 часа да сте пред Министерския съвет да ги викате тези неща ", сподели Минчев на скандиращите депутати, по-късно разгласи отмора. След почивката от ГЕРБ не се върнаха в залата.  Те се причислиха към митинга на активисти и симпатизанти на ГЕРБ пред Министерския съвет. Бившите ръководещи желаеха оставки и заговориха за тирания.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР