Наказателно производство за общостопанско престъпление и престъпление по служба, приключило

...
Наказателно производство за общостопанско престъпление и престъпление по служба, приключило
Коментари Харесай

21 години е най-продължителното наказателно производство у нас

Наказателно произвеждане за общостопанско закононарушение и закононарушение по работа, завършило 21 години, 1 месец и 23 дни след образуването му, е най-продължителното произвеждане, открито от Инспектората към Висш съдебен съвет при инспекция на 125 заявки от жители за забавени каузи, осъществена в интервала 1 април – 30 юни 2018 година Това оповестиха от пресцентъра на Висш съдебен съвет.

72 от заявките за нарушение на правото на разглеждане и решение на делата в рационален период по глава Трета „ а” от Закона за правосъдната власт (ЗСВ) са основателни – 35 са по наказателни каузи, 37 са по цивилен, търговски и административни каузи.

Наказателното произвеждане за общостопанско закононарушение в изключително огромни размери, представляващо изключително тежък случай (чл. 219, алинея 4 вр. алинея 2 вр. алинея 1 във вр. с член 26 от Наказателния кодекс) и за изключително тежък случай на закононарушение по работа (чл. 282, алинея 3 вр. алинея 2 вр. алинея 1 от НК) е почнало през ноември 1996 година и е завършило през януари 2018 година - с дефинитивно решение Върховният касационен съд е оставил в действие решението на Софийския апелативен съд, което удостоверява напълно постановената от Софийския градски съд присъда. С нея деветимата подсъдими са били приети за невиновни по повдигнатите им обвинявания и са били оправдани. Трима от тях са подали заявки по глава Трета „ а” от Закон за съдебната власт за обезщетяване нарушаването на правото им на разглеждане и решение на делото в рационален период.

Досъдебната фаза на производството е траяла 6 години и 2 месеца. Наблюдаващите прокурори 7 пъти са прибирали делото за в допълнение следствие след получено от проверяващите органи заключително мнение за предаване на обвинените на съд. Освен това 2 пъти делото е връщано от съда на прокуратурата за премахване на позволени основни нарушавания на процесуалните правила. Тези връщания, както и периодите от по няколко месеца, които са били нужни на проверяващите, с цел да изпълнят дадените от прокуратурата инструкции, са имали за последица доста закъснение на производството.

Основните забавяния в наказателното произвеждане обаче са позволени в правосъдната му фаза, траяла общо 14 години, 6 месеца и 22 дни.

Разглеждането на делото от първоинстанционния съд – Софийски градски съд, е траяло 9 години, 11 месеца и 25 дни. По делото са планувани 44 правосъдни съвещания, първото от които 3 месеца и 4 дни след образуването му, без да има документално позволение от ръководителя на съда според член 247 б, алинея 2 Наказателно-процесуален кодекс (отм.). 10 от правосъдните съвещания са насрочвани в продължителни интервали от време, 4-5 месеца. Ход на делото е даден в 17 правосъдни съвещания.

Делото е отлагано неведнъж по разнообразни аргументи - отсъствие на подсъдими, отсъствие на очевидци, неявяване на един от правосъдните заседатели заради справедлива причина - заболяване. Съдът е предприемал съответни и своевременни дисциплиниращи ограничения по отношение на неявилите се без уважителни аргументи лица, с цел да избегне нови отлагания по делото - налагал е санкции, постановявал е наложително довеждане, обявявал е за общодържавно търсене обвиняем и очевидец, налагал е по-тежки ограничения за неотклонение по отношение на подсъдимите - „ парична гаранция” и „ задържане под стража”.

Забавяния са открити и при разглеждане на наказателното произвеждане от въззивния съд – Софийски апелативен съд. Постановеното по делото решение е анулирано от Върховния касационен съд и делото е върнато за ново разглеждане от различен състав на въззивния съд, последица от което е забавянето на производството с 9 месеца. Освен това е открито закъснение с 6 месеца при администриране на подадения против решението на въззивния съд касационен митинг – подаден е през юни 2014 година, а делото е изпратено на Върховния касационен съд през ноември 2014 година

Отчетът на Инспектората към Висш съдебен съвет за откритите нарушавания на правото на разглеждане и решение на делата в рационален период по глава Трета „ а” от Закон за съдебната власт (нарушение на член 6 от Конвенцията за отбрана правата на индивида и главните свободи) за интервала 1 април – 30 юни 2018 година може да се прочете на интернет страницата на ИВСС - http://www.inspectoratvss.bg/bg/page/16.

По информация от Министерството на правораздаването за този интервал са подписани 66 съглашения, по които общата изплатена сума за компенсации е 171 500 лева Максималният размер на компенсацията, очакван в Закон за съдебната власт, е 10 000 лева.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР