Проф. Момеков: Да се грижим за здравето като поддръжка на автомобил
Над 60% от смъртните случаи в България са от сърдечно-съдови болести. Страната ни е преди всичко в Европейския съюз по смъртност от тези заболявания, а в това време милиони българи живеят с високо кръвно налягане - без да го управляват дейно. Оказва се, че казусът постоянно не е в неналичието на лекуване, а в това, че пациентите не го следват. Пред bTV председателят на Българско научно сдружение по фармация проф. Георги Момеков съобщи, че главният проблем не е в достъпа до здравна помощ, а в това, че пациентите не съблюдават предписаното лекуване .
" Човек относително елементарно може да се снабди с рецепта за медикаменти, които доста понижават риска. Проблемът е, че тези медикаменти би трябвало да се одобряват ", изясни той. По думите му, с цел да има резултат лечението, тя би трябвало да се следва по този начин, както е била прилагана в клиничните изследвания.
" Ако лекарството стои на шкафа, резултат няма. Непридържането към лечението на процедура е равно на нелекуване ", сподели той. Една от тревожните трендове е, че доста хора стопират медикаментите си при липса на признаци или по лична преценка, предизвести проф. Момеков.
Повишен риск от инфаркт: Над 2 млн. души у нас страдат от високо кръвно
Смъртността от сърдечно-съдови болести е по-висока от онкологичната
" Хората имат странната концепция, че хипертонията би трябвало да се лекува единствено когато има признаци. А аз съм имал кръвно 190 без никакви недоволства ", посочи той. И добави, че когато кръвното не се управлява, рискът от инсулт или инфаркт нараства експоненциално.
Проф. Георги Момеков съобщи още, че българите би трябвало да възприемат грижата за здравето като поддръжка на автомобил - постоянни прегледи, навременни ограничения. Редовните проучвания и профилактични прегледи могат да предотвратят тежки затруднения, поучава експертът.
" Човек относително елементарно може да се снабди с рецепта за медикаменти, които доста понижават риска. Проблемът е, че тези медикаменти би трябвало да се одобряват ", изясни той. По думите му, с цел да има резултат лечението, тя би трябвало да се следва по този начин, както е била прилагана в клиничните изследвания.
" Ако лекарството стои на шкафа, резултат няма. Непридържането към лечението на процедура е равно на нелекуване ", сподели той. Една от тревожните трендове е, че доста хора стопират медикаментите си при липса на признаци или по лична преценка, предизвести проф. Момеков.
Повишен риск от инфаркт: Над 2 млн. души у нас страдат от високо кръвно
Смъртността от сърдечно-съдови болести е по-висока от онкологичната
" Хората имат странната концепция, че хипертонията би трябвало да се лекува единствено когато има признаци. А аз съм имал кръвно 190 без никакви недоволства ", посочи той. И добави, че когато кръвното не се управлява, рискът от инсулт или инфаркт нараства експоненциално.
Проф. Георги Момеков съобщи още, че българите би трябвало да възприемат грижата за здравето като поддръжка на автомобил - постоянни прегледи, навременни ограничения. Редовните проучвания и профилактични прегледи могат да предотвратят тежки затруднения, поучава експертът.
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




