Каква е организацията за провеждането на матурите
Над 50 000 зрелостници ще се явят на следващия ден на държавен зрелостен изпит по български език и литература. Матурата включва тест и сформиране на есе или съчинение. За естественото ѝ протичане ще наблюдават 12 000 квестори. Темата на изпита ще бъде изтеглена на следващия ден сутринта в 5:45 ч. в Министерството на образованието.
♦ Изпитът стартира в 8:30 ч., а учениците би трябвало да са заели местата си най-късно в 8:00 ч.
♦ Допускането до постройката се случва с показване на документ за идентичност – персонална карта, паспорт или шофьорска брошура.
♦ Учениците би трябвало носят служебната записка за допускане до изпита.
♦ Те би трябвало да носят в себе си и да пишат с черен химикал.
♦ Електронните устройства би трябвало да са изключени.
Кастрева уточни, че изпитът протича под непрекъснато видеонаблюдение.
Матурата по БЕЛ
♦ Изпитът продължава 4 астрономически часа и съдържа 41 въпроса.
♦ Съдържа материал от 11 и 12 клас.
♦ Разделен е на модули.
♦ Първата част е 60 минути, през които учениците не могат да излизат.
♦ Всеки модул се слага на финала в съответния плик.
Кастрева добави, че изпитният вид се генерира рано сутринта преди началото на матурите от база данни с съвсем 6 милиона комбинации.
Кога ще излязат резултатите
♦ Резултатите от изпита ще бъдат подготвени до 11 юни.
„ Желая триумф на всички зрелостници. Най-важното е да стигнат в точния момент. Иначе те би трябвало да са готови ”, сподели министърът на образованието Красимир Вълчев.
„ Допускането до постройката става с представянето на документ за идентичност, следва учениците да носят служебната си записка. Всички електронни устройства би трябвало да бъдат надалеч от тях. Нямат право да ги употребяват. Но пък имат право да покажат какво знаят и какво могат. Това е време, за което те са се готвили, и имам вяра, че сполучливо ще преодолеят тази последна стъпка в своето приблизително обучение ”, акцентира началникът на РУО – София-град Ваня Кастрева.
Според Асен Александров - шеф на 51 СУ „ Елисавета Багряна ” в София, в никакъв случай от МОН не са изтичали отговорите на матурите. „ Когато има 50 000 възпитаници и 15 000 квестори, е напълно допустимо по някакъв метод час след началото на изпита да излезе някой въпрос. Но по-късно има доста неща, които би трябвало да се случат. Така че шансът е едно към доста малко и не е хубаво да се рискува ”, уточни той в „ Интервюто в Новините на NOVA ”.
По думите му през годините матурите стават все по-различни. Целта била да се оценят житейските умения на учениците, по какъв начин те извличат информация и да се ревизира техният автентичен метод на мислене и изложение. „ Някой с манталитета на зубрач няма да се оправи ”, посочи Александров.
Той обори тезата, че с всяка година учениците знаят по-малко. Неговите упования са резултатите от матурите да са сходни на миналогодишните.
