АТА: Обектите на културното наследство на Албания са посетени от над 424 000 души в периода януари – май
Над 424 000 души са посетили институциите и обектите на културното завещание на Албания през първите пет месеца на 2026 година, което акцентира възходящата прелест на бранша измежду локалните и задгранични туристи, сподели през днешния ден министърът на туризма, културата и спорта Бленди Гонджа, представен от организация АТА.
Той дефинира културата като един от забележителните образци за триумф на Албания, акцентирайки устойчивия напредък на броя на посетителите и приходите, генерирани от културното завещание на страната.
Между януари и май институциите и центровете за културно завещание на Албания са посрещнали 424 082 гости, в това число албански и задгранични туристи. Националните музеи са посетени от 143 086 души, археологическите паркове са привлекли 188 437, а замъците и културните монументи регистрират 91 559 гости.
Броят на посетителите се е нараснал с 95,7% в съпоставяне със същия интервал на 2023 година, като по публични данни приходите, генерирани от обектите на културното завещание, са се нараснали със 147,4%.
В съпоставяне със същия интервал на предходната година броят на посетителите се е нараснал с 9,9%, а приходите са нарастнали със 7,3%.
„ Нашето завещание е повече от история - то е източник на сила и национална горделивост, магнит, привличащ все по-голям брой гости от Албания и от цялостен свят “, сподели Гонджа.
Числата акцентират възходящата роля на културния туризъм в туристическия бранш на Албания, като управляващите не престават напъните си за разпространение и запазване на историческите и археологическите полезности на страната, отбелязва АТА.
(Новина, определена от албанската организация АТА за издание от Българска телеграфна агенция според контракта за съдействие сред агенциите)
Той дефинира културата като един от забележителните образци за триумф на Албания, акцентирайки устойчивия напредък на броя на посетителите и приходите, генерирани от културното завещание на страната.
Между януари и май институциите и центровете за културно завещание на Албания са посрещнали 424 082 гости, в това число албански и задгранични туристи. Националните музеи са посетени от 143 086 души, археологическите паркове са привлекли 188 437, а замъците и културните монументи регистрират 91 559 гости.
Броят на посетителите се е нараснал с 95,7% в съпоставяне със същия интервал на 2023 година, като по публични данни приходите, генерирани от обектите на културното завещание, са се нараснали със 147,4%.
В съпоставяне със същия интервал на предходната година броят на посетителите се е нараснал с 9,9%, а приходите са нарастнали със 7,3%.
„ Нашето завещание е повече от история - то е източник на сила и национална горделивост, магнит, привличащ все по-голям брой гости от Албания и от цялостен свят “, сподели Гонджа.
Числата акцентират възходящата роля на културния туризъм в туристическия бранш на Албания, като управляващите не престават напъните си за разпространение и запазване на историческите и археологическите полезности на страната, отбелязва АТА.
(Новина, определена от албанската организация АТА за издание от Българска телеграфна агенция според контракта за съдействие сред агенциите)
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




