Над 30 млади лекари от цялата страна завършиха обучителния курс

...
Над 30 млади лекари от цялата страна завършиха обучителния курс
Коментари Харесай

МУ-Плевен е домакин на XVIII Национален Конгрес по хирургия с международно участие

Над 30 млади лекари от цялата страна приключиха обучителния курс по роботизирана хирургия, който се организира в МУ-Плевен от водещи хирурзи от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.



На 6 октомври 2022 година в Телекомуникационния ендоскопски център при започване на XVIII Национален Конгрес по хирургия с интернационално присъединяване, младите експерти слушаха с голям интерес лекциите на американските хирурзи проф. Ричард Сатава, проф. Филип Шадук, проф. Джон Морисън, проф. Джей Редан и проф. Ян Ходгдон.



След това се включиха в практическо образование на роботизирани системи, на симулатори и на живи тъкани в пробната операционна зала. Проф. Филип Шадук и проф. Добромир Димитров връчиха на младите си сътрудници документи за сполучливо приключен курс по роботизирана хирургия.



По този мотив в зала „ Хипократ “ на Ректората в МУ-Плевен се организира конференция за показване на гост-лекторите и тематиките на XVIII-я Национален конгрес по хирургия с присъединяване на: проф. доктор Димитър Стойков, ръководител на Българското хиругическо дружество; проф. доктор Добромир Димитров, ректор на МУ-Плевен; акад. доктор Григор Горчев, почетен ректор на МУ-Плевен; проф. Славчо Томов, шеф на Научноизследователския институт и проф. Филип Шадук от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.



Ректорът на МУ-Плевен проф. Добромир Димитров изясни на гостите, че в границите на конгреса към този момент е почнал на практика курс за млади лекари, който съдържа теоретична и практическа част, а участниците в него са разграничени на три тима и ще могат да оперират жива тъкан на роботизирани системи и на лапароскопски тренажори.



„ Предоставянето на семейството на третия конгрес по хирургия на Медицински университет – Плевен е огромна чест и самопризнание за плевенските хирурзи, самопризнание за школата на учен Григор Горчев, който е пионер на роботизираната хирургия в България, и самопризнание за цялата хирургична общественост “.

Това сподели проф. Димитър Стойков, който е ръководител на Българското хирургическо сдружение и на Организационния комитет на 18-я Национален конгрес по хирургия, който се организира със специфичното присъединяване на водещи хирурзи от Световната Асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия.

От името на целия екип на Световната асоциация по лапароскопска и роботизирана хирургия, проф Филип Шадук сподели:

„ Повече от десетилетие сме един екип, който пътува по света с задачата да образова. Впечатлени сме от това, което са построили през последното десетиледие акад. Горчев, проф. Томов и проф. Димитров. Считам, че всички сътрудници в страната би трябвало да са горди от това, което се случва тук – в Плевен “.

От своя страна акад. Григор Горчев сподели:

„ За нас беше голяма привилегия през 2019 година, такива световноизвестни имена като вас, да удостоят с присъединяване си нашия конгрес и тяхната непрестореност и най-много експертиза в хирургията, ни направи доста близки в професионално отношение.

С проф. Славчо Томов и проф. Добромир Димитров коментирахме, че нашата школа по лапароскопска хирургия, тук в Плевен се доближава повече до тази, която е в Съединените щати, в сравнение с тази в Европа.

В този смисъл, желанието на нашия екип е да се задълбочат връзките със Суединените щати по отношение на новите техники, образованието, тъй като пред нас стоят едни мисионери, които разпространяват този вид хирургия в целия свят. За мен е чест да бъда дружно с тях и дано отсега нататък да задълбочаваме нашите контакти “.



Научната стратегия на конгреса беше открита на 7-ми октомври от американските хирурзи проф. Ричард Сатава, проф. Филип Шадук, проф. Джон Морисън и проф. Ян Ходгдон. Пленарната сесия по откриването беше отдадена на бъдещето на роботиката и минимално инвазивната хирургия.



Над 150 са отчетите, които се показват на хирургичния конгрес. Те са разпределени по четири съществени тематики: „ Хирургични инфекции “, „ Карцином на стомаха. Диагностика и лекуване “, „ Хирургични затруднения от Ковид инфекцията “ и „ Роботизираната хирургия, модерни благоприятни условия “. В конгреса вземат участие и студентите медици, като им е дадена опция да се включат в работните екипи и да посетят всички научни сесии.
Източник: dnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР