Над 2,5 млрд. лева предвижда държавата за националната програма за

...
Над 2,5 млрд. лева предвижда държавата за националната програма за
Коментари Харесай

Дора Янкова: Над 2,5 млрд. лева предвижда държавата за националната програма за саниране

Над 2,5 милиарда лв. планува страната за националната стратегия за саниране. Кампанията стартира през вчерашния ден от Бургас.

„ Две бяха новините в Бургас. По ПВУ бяха всичките тези 30 плана, които община Бургас е спечелила.

Тя има още запаси, които не са утвърдени. А министър председателят заяви, че ПВУ ще бъде надграден с национална стратегия за енергийна успеваемост. Тя е втора такава. Тази от 2015 година завършваме с разпореждане. От второто полугодие на 2025 година до 2029-та в бюджета са обезпечени 2,5 милиарда ”, съобщи в предаването „ Пресечна точка ” Дора Янкова, заместник-министър на районното развиване.

„ По ПВУ сега 1,55 милиарда без Данък добавена стойност, а ДДС-то е за сметка на националния бюджет, ние сега сме в процедура на строителство, на избор на реализатори, на подписване на контракти ”, съобщи Янкова.

По думите й по проекта има забавяне. „ За нас е необяснима закъснението през 2024 година Опитваме се с целия капацитет на министерството да спасим всеки план ”, сподели Янкова.  

По думите й стана ясно, че тези, които ще аплайват в този момент, ще го създадат по втората национална стратегия от второто полугодие на тази година.

„ Сега готвим постановлението и методиката. Обръщам се към всички сдружения на хората, които са съсобственици в блоковете, да стартират дружно с локалната власт да вършат техническо и енергийно проучване и да имат и приблизителни сметки. Ние ще вършим пазарни съвещания, с цел да можем да кажем какви ще бъдат нужни средствата за СМР-то ”, сподели Янкова.

„ Средствата по Плана за възобновяване за жилищна политика не са изгубени. Но самите ние можем да загубим по наша прогноза за това, че няма публични поръчки, не е ясно зимата каква ще бъде, не дай си Боже да се появят компании, а ние сме в конкурентна среда, които ще апелират поръчките. Това значи, че те в случай че до април-май не се оправят, ние ще им препоръчаме да не ги стартират тези и бихме могли там да загубим не повече от 20% ”, сподели Янкова.

Тя добави, че сега в районното министерство има процедура за подготовка на Национален проект за санирането на жилищния фонд в България.

 
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР