Над 1000 труса за две седмици плашат жителите на японски

...
Над 1000 труса за две седмици плашат жителите на японски
Коментари Харесай

5,5 по Рихтер удари Япония

Над 1000 труса за две седмици плашат жителите на японски острови
Земетресение с магнитуд 5,5 удари японския архипелаг Токара през днешния ден следобяд и стана най-силният трус от почналата на 21 юни сеизмична интензивност. Епицентърът е бил край остров Акусеки в префектура Кагошима, на дълбочина 20 километра, заяви Японската метеорологична организация, представена от Българска телеграфна агенция.

Интензитетът на земетресението е систематизиран като подобен, при който " е мъчно да се стои на крайници ", съгласно организацията. Най-силните разтърсвания са регистрирани на остров Акусеки, където трусът е достигнал степен " долна 6 " по седембалната японска канара за сеизмична активност.

Властите не са издали предизвестие за цунами, а към този момент няма известия за жертви или вреди. Правителството на Япония сътвори спешен център в канцеларията на министър-председателя като отговор на земетресението.
Рекордна сеизмична интензивност
Сеизмолозите оповестяват, че от 21 юни до през днешния ден са регистрирани повече от 1000 труса към архипелага Токара. Това е най-високият брой трусове в региона от 1995 година насам.

Островната верига е обитаема от единствено 668 поданици, разпределени в седем обитаеми острова. Местните управляващи са подхванали ограничения за евакуация на учебните заведения при трусове с активност над 5 степени.

През декември 2021 година сходна сеизмична интензивност в региона принуди 30 поданици на остров Акусеки да се изтеглят в град Кагошима след земетресение с активност 5 по японската канара.
Опасенията нарастват
Островите Токара са част от вулканичната дъга Рюкю, зона исторически податлива на трусове и вулканична интензивност. Повечето сеизмични рояци в района затихват естествено, само че специалистите предизвестяват, че има случаи когато водят до по-силни трусове в идващите седмици.

Продължаващата интензивност се случва в миг, когато Япония е в нараснала подготвеност поради опцията от мегаземетресение в разлома Нанкай. Правителството прави оценка вероятността от земетресение с магнитуд 8-9 в идващите 30 години на към 80 %.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР