Над 1 млрд. лв. са договорените средства по Оперативна програма

...
Над 1 млрд. лв. са договорените средства по Оперативна програма
Коментари Харесай

Над 1 млрд. лв. са договорени по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020”

Над 1 милиарда лева са контрактуваните средства по Оперативна стратегия „ Околна среда 2014-2020 ” все още по отношение на 747 млн. лева през май 2017 година Това заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов при показване на напредъка в осъществяването на програмата на конференция през днешния ден. Той добави, че по същото време предходната година оповестените процедури са били за 1,3 милиарда лева, към 39% от ресурса на програмата.

Днес оповестените процедури са за над 1,8 милиарда лева, което съставлява над 53% от ресурса на ОПОС. За интервал от една година броят на подписаните контракти е подсилен и към днешна дата са 68. Изплатените средства по отношение на предходната година са над два пъти повече – близо 238 млн. лева по отношение на 98 млн. лева през 2017 година При верифицирането на средствата напредъкът е най-важен, като е съвсем три пъти повече – 172,5 млн. лева по отношение на 61 млн. лева през 2017 година

„ Показателите на програмата сензитивно се усъвършенстват, изключително през първите 4 месеца на тази година, което демонстрира, че инерцията на закъснение е преодоляна. В момента се наваксва с бързи темпове, само че има към момента доста какво да се желае ”, съобщи министърът.

Нено Димов показа главните решения, взети на 11-ото съвещание на Комитета за наблюдаване на ОПОС 2014-2010, което се състоя на 17 май. Той изясни, че са признати ограниченията, възможни за финансиране по предпочитана ос „ Мерки за възстановяване качеството на атмосферния въздух (КАВ) “.

„ Предстоят ни механически работни срещи с Националното съдружие на общините в България, на които ще се уточнят съответните ограничения и критерии. Бенефициенти по програмата ще могат да бъдат общини, които са с разпознати превишения на фини прахови частици (ФПЧ10). Те ще би трябвало да имат настояща стратегия за възстановяване на КАВ и тя да е годна към датата на кандидатстване ”, акцентира министърът.

Освен това в общинските стратегиите за КАВ би трябвало да е разпознато, че битовото отопление е главен източник на замърсяване с ФПЧ10 и да бъдат посочени съответни ограничения, които да адресират казуса.

 7818d38f6d4ca642a2f22be3508c933a3439be2f „ Програмата е напълно ясно ориентирана към семействата и би трябвало да докара до възстановяване качеството на атмосферния въздух в съответното обитаемо място ”, изясни министър Димов. Той акцентира, че Европейската комисия ще следи доста прецизно за постигането на резултатите, а точно понижаване на ФПЧ.

Общините би трябвало доста ясно да потвърдят, че заложените ограничения ще реализиран устойчиви резултати. Това ще е знак, който ще бъде прецизно наблюдаван по време и след приключването на плановете. Позицията на Европейска комисия е, че наличният запас не е задоволителен и по тази причина би трябвало да е фокусиран върху общини и места, в които казусът може да бъде трайно решен, добави министър Димов. Той предизвести, че не можем да разчитаме единствено на европейската взаимност, а и ние като страна би трябвало да имаме своя принос. Според него локалните управляващи най-добре знаят какъв е работещият метод за съответното обитаемо място, защото проблемите и решенията не са идентични за всички градове.

Ръководителят на Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 Валерия Калчева уточни, че размерът на средствата за финансиране на ограниченията за възстановяване качеството на въздуха е е 111 млн. лева Комитетът по наблюдаване реши да не лимитира обсега на ограниченията по утвърдената ос. Те остават такива, каквито са били заложени в началото при утвърждението на програмата. Финансирането в първия стадий ще е ориентирано към общини с подготвени стратегии за КАВ, където главен източник на замърсяване е битовото отопление.

Средствата ще са за замяна на отоплителни уреди, присъединение към мрежата на топлофикация или газифициране, където има опция. Новите отоплителни тела ще би трябвало да дават отговор на условията за еко дизайн и енергийна успеваемост, изясни Калчева. Министър Димов акцентира, че финансирането за семействата ще е 100% и разноските за подмяната ще са напълно за сметка на ОПОС.

Бенефициент по процедурата ще е съответната община, като тя ще дефинира семейства с нужда за прекосяване към по-екологосъобразен метод на отопление, посочи Валерия Калчева. В момента на критериите за кандидатстване дават отговор градовете Монтана, Видин, Смолян, Димитровград, София-град, Бургас и Благоевград. На идващ стадий ще могат да се включат и другите общини, които към този момент ще имат направени стратегии.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР