Начинът, по който МЗ оферира увеличаването на заплатите в сектора,

...
Начинът, по който МЗ оферира увеличаването на заплатите в сектора,
Коментари Харесай

Д-р Семерджиев обвърза увеличаването на заплатите в сектора със здравната вноска

Начинът, по който Министерство на здравеопазването оферира увеличението на заплатите в бранша, е малко неуместен. Причината е, че те не могат да усилят нищо. Това съобщи пред bTV някогашният здравен министър доктор Илко Семерджиев и изясни: „ Бюджетът на НЗОК е признат преди два месеца. Ние, българските жители, увеличихме размера на здравноосигурителните вноски и на заплащанията, които касата ще прави през тази година, от 5,8 милиарда лева на 6 милиарда лева Така че те нищо не усилват. В момента се води някакъв пазарлък, който аз не разбирам добре, тъй като той е отвън закона “.

Д-р Семерджиев означи, че ръководещите могат да създадат нещо в тази посока и то към този момент е дадено от обединението, само че към момента не се е случило: да издадат разпоредба, която да остойности медицинския труд и това да помогне в границите на националното рамково договаряне, тъй че двете страни – БЛС и НЗОК, да имат основа да пресмятат разноските за труд.

Запитан за какво да вземем за пример в областта на образованието през последните години заплатите се усилват годишно с двуцифрени проценти, а в опазването на здравето това не се случва, някогашният здравен министър разяснява: „ Нека да се запитаме от коя година в България не е увеличавана здравната вноска. Приходите в опазването на здравето се генерират през НЗОК, що се касае до лечебното опазване на здравето. За публичното опазване на здравето сме на бюджет. Там нарастването тази година е минимално – единствено с 41 млн. лева “

Д-р Илко Семерджиев разяснява и други обявени промени, като електронната бяла рецепта, е-досието на пациента и промяната при общопрактикуващите лекари.

По думите му, дигитализацията е съвременна наклонност и да се върви в тази посока е добре, защото икономисва време, старания и разноски. По отношение на измененията, които вкарват електронна бяла рецепта обаче той предизвести: „ Трябва да бъдем доста деликатни с едноактното въвеждане от избрана дата, защото доста хора не употребяват интернет – важи освен за ползвателите на рецептите, а и за аптеки “.

По отношение на е-досието на пациента пък доктор Семерджиев уточни: „ Електронното досие ще бъде от изгода. Това е извънредно значима самодейност. Надявам се, че планът ще бъде завършен до края на тази година, както се афишира, само че нямам доверие доста в това “.

Заявените хрумвания за промени при общопрактикуващите лекари пък някогашния здравен министър разяснява с думите: Това са промени, обявени ad hoc, едвам се отбележат стоте дни “. Той напомни, че през 2000 година при въвеждането на институцията общопрактикуващ доктор в страната е имало 5500 общопрактикуващи лекари, а в този момент са с към 2000 по-малко. „ Това значи, че през годините тази система не е развивана, че първоначално хората са били доста по-мотивирани, в сравнение с в този момент. Сега в забележителна степен са демотивирани и от псевдореформите, които много държавни управления се постараха да създадат в областта на опазването на здравето, само че резултатите са отрицателни. Това, което ще видим обаче от по този начин оповестеното желание – в случай че то се случи, аз нямам доверие, съпротивата е голяма, проблемите ще бъдат големи – в случай че то въпреки всичко се случи, ние ще изгубим първия етаж на здравна помощ в България, който обезпечава оптимален достъп. Да, тези хора в листите си имат цели семейства и от тази позиция познават освен настоящите им болести, само че и наследствените им такива. И по тази причина могат да бъдат доста потребни “, акцентира доктор Семерджиев.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР