Андрий Ермак е освободен от поста началник на кабинета на Зеленски
Началникът на кабинета на президента на Украйна – Андрий Ермак, подаде оставка. Президентът Володимир Зеленски разгласи това във видео известие в своя Telegram канал. Днес в дома на Ермак бяха осъществени претърсвания.
Андрий Ермак е освободен от поста началник на офиса на Володимир Зеленски. Съответният декрет е оповестен на уеб страницата на Зеленски. „ Освободете Андрей Борисович Ермак от поста началник на офиса на президента на Украйна “, се споделя в документа.
Според украинския президент, офисът му ще претърпи рестартиране след оставката на Ермак.
„ Утре ще проведа съвещания с тези, които може да управляват тази институция “, сподели той. Президентът добави, че е признателен на Ермак за това, че е показал позицията на Украйна по време на договарянията „ тъкмо както би трябвало да бъде “.
Националното бюро за битка с корупцията на Украйна (НАБУ) и Специализираната прокуратура за битка с корупцията (САПО) направиха претърсвания в дома на Андрий Ермак през днешния ден.
Андрий Ермак е упоменат в следствието на корупционния скандал, обвързван с Тимур Миндич, съсобственик на студио „ Квартал 95 “. НАБУ и САПО считат, че Миндич е провел корупционни схеми в енергийния и отбранителния бранш, присвоявайки 100 милиона $.
Партиите „ Европейска взаимност “ и „ Голос “ желаеха президентът Володимир Зеленски да уволни Андрий Ермак. На среща с фракцията „ Слуга на народа “ на 21 ноември обаче украинският президент съобщи, че няма проекти да уволнява началникъ на своя кабинет.
Зеленски актуализира състава на украинската делегация за договаряния със Съединените щати
Украинската делегация за договаряния със Съединените щати ще включва началника на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна Андрей Хнатов, секретаря на Съвета за национална сигурност и защита Рустем Умеров, както и представители на Министерството на външните работи и разследващата работа. Това разгласи украинският президент Володимир Зеленски.
„ Срещи с американската страна ще се проведат в близко бъдеще “, сподели Зеленски във видео послание.
Първоначално делегацията се състоеше от девет души, в това число Кирило Буданов, шеф на Главното разследващо ръководство на Министерството на защитата на Украйна; Олег Иващенко, началник на украинската работа за външно разузнаване; Сергий Кислица, първи заместник-министър на външните работи; Евгений Острянски, първи заместник-секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана; Александър Поклад, заместник-началник на Службата за сигурност на Украйна; и Александър Бевз, консултант на ръководителя на президентската администрация.
Украинската делегация беше водена от Андрий Ермак, някогашен началник на президентската администрация.
Днес той подаде оставка. Това последва претърсванията в дома на Ермак, който е упоменат в следствието за корупция в енергийния и отбранителния бранш.
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп е инструктирал министъра на армията на Съединени американски щати Дан Дрискол да организира среща с украински представители. Кремъл разгласи, че Русия сега договаря единствено със Съединени американски щати за Украйна. Очаква се американска делегация да дойде в Москва идната седмица.




