Възрастните хора държат ръцете си зад гърба. И защо?
Наблюдавайки възрастните хора, доста хора виждат присъщия им метод на вървене с ръце зад тила. Този табиет постоянно провокира въпроси – за какво тъкмо той става толкоз публикуван с възрастта? На пръв взор това държание може да наподобява просто като комфортна поза. От една страна, това е по този начин, само че за него има по-дълбоки аргументи, свързани с физиологичните промени, психическото благоденствие и даже културните разлики.
Защо хората вървят с ръце зад тила си
С възрастта човешкото тяло претърпява доста промени, свързани с естественото стареене на организма. За страдание този развой е необратим и неминуем. Тези промени засягат стойката, координацията и походката. Тези промени включват понижена еластичност на гръбначния дирек и загуба на амортизиращи свойства. Междупрешленните дискове стават по-малко еластични и височината им понижава, което води до общо прегърбване, както и до понижаване на растежа.
По принцип човек пораства до 18-20-годишна възраст, след което растежът стопира за известно време, само че не за дълго. Още след 30-35-годишна възраст стартират процесите, които водят до неговото понижаване. В резултат на това към преклонна възраст човек става доста по-нисък, в сравнение с е бил в младостта си. Съществуват разнообразни аргументи за понижаване на растежа и някои от тях могат да бъдат отстранени, в случай че водите здравословен метод на живот. Въпреки това към момента е невероятно да се избегне изцяло загубата на растеж, защото в организма ни има неизбежни промени, свързани с възрастта.
За да компенсират измененията в стойката, възрастните хора интуитивно слагат ръцете си зад тила. Тази позиция оказва помощ да се понижи натоварването върху гръбначния дирек и да се резервира равновесието. Освен това ставните болести като артрит и остеохондроза постоянно са съпроводени от болки в раменете, ръцете и гърба. Държането на ръцете зад тила може да бъде комфортен метод за понижаване на раменния дискомфорт, защото в тази позиция ръцете се натоварват по-малко.
Някои лекари предлагат да се върви с ръце зад тила, с цел да се понижи напрежението върху гръбначния дирек и да се усъвършенства стойката. По-конкретно това оказва помощ за разпределяне на мускулите на гърба и врата, което е значимо за хората, страдащи от остеохондроза или сколиоза.
Загубата на мускулен тонус, изключително в региона на гърба и коремните мускули, също може да играе роля. Това води до смяна в центъра на тежестта, което принуждава възрастните хора да търсят постоянна стойка. Ръцете зад тила оказват помощ да се стабилизира походката и да се избегне загубата на равновесие.
Защо хората държат ръцете си зад тила от психическа позиция
Не единствено физическото остаряване, само че и психическите аспекти играят значима роля за образуването на този метод на вървене. Възрастните хора постоянно употребяват ходенето като време за размисъл и спокоен разбор на живота си. Поставянето на ръцете зад тила им основава чувство за „ необщителност “ и уют, което им оказва помощ да се концентрират върху мислите си и да се откъснат от външните дразнители.
Според психолозите навикът да държим ръцете си зад тила може да има и друга причина. Тази поза може да показва вътрешна убеденост и успокоение. В доста култури тази поза се свързва с облика на мъдрите старци, които с помощта на житейския си опит показват убеденост и достолепие.
На доста изображения Алберт Айнщайн, Исак Нютон и Чарлз Дарвин театралничат с ръце зад тила си. Тази позиция е пособия да се концентрира и подчертае статутът на индивида като мъдрец.
С напредването на възрастта хората се движат по-бавно и походката им става по-малко енергична. Ръцете зад тила символизират забавянето на ритъма на живот, желанието да се съзерцава светът и да се обръща внимание на детайлите.
Навикът да се държат ръцете зад тила и културните аспекти
Ходенето с ръце зад тила се възприема по друг метод в другите култури, само че съвсем постоянно се свързва с възраст и мъдрост. Така да вземем за пример в източната просвета ходенето с ръце зад тила се счита за симптом на бездънен размисъл и успокоение. Мъдреците, философите и учителите са изобразявани в тази поза като знак на духовно успокоение и знание.
В някои култури тази походка припомня на военната работа. Често висшите офицери вървят с ръце зад тила си, демонстрирайки убеденост и надзор. С напредването на възрастта хората могат да възприемат тези черти, изключително в случай че самите те са служили в армията.
Много хора просто имитират навиците на своите родители и по-възрастни родственици, които са ходели с ръце зад тила. Това може да е подсъзнателна връзка с традициите и фамилните модели.
Изследванията демонстрират, че ходенето с ръце зад тила изисква по-малко сила спрямо естествената походка. Това се дължи на по-малката интензивност на мускулите на раменния пояс, което прави придвижването по-малко натоварващо.
В умозаключение ще обобщим, че ходенето с ръце зад тила при възрастните хора не е просто табиет, а резултат от композиция от физиологични промени, психически характерности и културен опит. Тази присъща поза символизира зрялост, успокоение и смисленост, като придава на походката особено значение.
Разбирането на този феномен освен задоволява любознанието, само че от научна позиция дава опция за по-дълбоко схващане на метода, по който обвързваните с възрастта промени се отразяват на човешкото тяло и държание.