На този ден през 1999 г.: 1000 лв. станаха 1 лев
На този ден тъкмо преди 24 години влезе в действие Законът за деноминацията на лв..
С този акт, признат от Народното събрание на 19 февруари 1999 година, 1000 остарели лв. отстъпиха пред 1 нов лев.
Ден преди влизането на закона в действие, на 4 юли 1999 година, в емисията „ Вътрешна информация “ на Българска телеграфна агенция написа: „ Утре българският лев се изравнява с марката “.
„ София, 4 юли 1999 година /БТА/ От нула часа на 5 юли влиза в действие деноминацията на лв.. Българската валута ще загуби три от нулите си и ще се изравни с немската марка.
Тази нощ притежателите на касови апарати с фискална памет би трябвало да разпечатат цялостни доклади от началото на паметта, а всяка стока ще би трябвало да бъде със остарялата и новата цена.
Старите левове ще бъдат законно платежно средство до 31 декември, само че Българска народна банка ще ги приема за обмяна без ограничавания и без закрепен краен период.
Освен Българска народна банка остарели против нови банкноти ще обменят Пощенска банка, Обединена българска банка, Булбанк и банка ДСК. Обмяната е безвъзмездна за жителите, а разноските на комерсиалните банки по броенето и превозването се поемат от централната банка.
По гледище на общественото министерство пенсионерите ще получат пенсиите си за юли в остарели банкноти. Ведомството регистрира по-трудната акомодация на възрастните хора и им дава опция да привикнат към новите пари.
От на следващия ден в обращение ще влязат новите номинали от 1, 2, 5,10, 20 и 50 лв. и стотинките. Монетите от 1, 2 и 5 стотинки са от жълт метал, а по-едрите - 10, 20 и 50 ст. ще са бели, както до 1990 година
Касовите бележки и фактурите ще се издават в нови левове, без значение с какви пари е платено. В нови левове ще се пишат и финансовите доклади, а Национален статистически институт ще афишира в деноминирани суми данните за производството и продажбите.
Притежателите на акции ще би трябвало да изчакат половин година, с цел да схванат какво имат. В този период управленията на акционерните сдружения би трябвало да вземат решения за преструктурирането на капитала си. Въпросителните тук са най-големи за ниските номинали. Притежателите на акции с номинал 100 лв. да вземем за пример, към този момент ще имат акции за по 10 стотинки.
***
От емисията " Радио-телевизионен екран " на Българска телеграфна агенция четем:
Само монополисти могат да подвигат цените около деноминацията съгласно подуправител на Българска народна банка
София, 4 юли 1999 година /БТА/ Покрай деноминацията на лв. могат да нарастнат единствено тези артикули, за които няма задоволителна конкуренция. Това сподели в предаването " Всяка неделя " на националното радио през днешния ден подуправителят на Българска народна банка Мартин Заимов.
Цените се усилят не поради деноминацията на лв., а тъй като тя съответствува с повишаването на силата от началото на юли, добави финансистът Стоян Александров. В страната има пазарно стопанство и спекулантите, които се опитат да подвигат цените, няма да съумеят, акцентира той.
В рубриката " Преглед на печата " Българска телеграфна агенция разгласява на 5 юли:
Деноминацията на лв.
Деноминацията на лв., която влиза в действие от 5 юли е водеща от първа страница за вестниците " Труд ", " 24 часа ", " Демокрация ", " Новинар ", " Пари ", " Монитор ".
Повечето от тях оферират и репортерска инспекция по магазините и анкети с жители. На тематиката отделят по две-три страници множеството вестници.
" Закръглят цените нагоре " /в. " Труд " /. " Нови пари! " / " 24 часа " /. " С нови пари от през днешния ден " /Демокрация/, " Един лев еднакъв на една марка " / " Сега " /, " Левът се раздели с три нули " / " Новинар " /,
" Банките да не бързат да обменят остарели пари " и " Валутните курсове няма да се закръглят " / " Пари " /; " Осъмнахме с новия лев " / " Стандарт " /. Според " Труд " " Пазарът е в стрес ". А в публицистичният си коментар " За парите и цените " Демокрация " отбелязва " Новите цени не са цените от 1985 година. Дефицитът също не е от това време. Махането на нулите не е причина за скок на цените.
Причини търсят единствено искащите бързи облаги и сякаш ги намират! ", написа вестникът. Това е мотив за публицистичен коментар и в " Новинар " - " Всяка знамение за три дни...Едно е несъмнено - новият лев ще разголи беднотията ни. Досега се правехме, че я крием зад измерваната в хиляди заплата. Вчера вземахме 200 000 лв. на месец, на следващия ден ще се разписваме на 200 лв.. Това са си все 200 марки ", разяснява вестникът. Подобен коментар съдържа и заглавие в " Труд " " Вече не сме милионери ".
В Българска народна банка отварят специфични гишета за пенсионери отбелязва " 24 часа " и предлага изявление с основния касиер на Централната банка Любен Иванов. Според него, хората, които се тормозят от комплициране е добре да употребяват единствено остарели левове. " По пазарите не одобряват старите железни пари ", установи " Сега ". " 24 часа " предлага информация за отражението на деноминацията и в шест града на България.
В емисията " Вътрешна информация " на Българска телеграфна агенция четем:
По предварителни данни в софийския клон на ОББ са обменени един милион лв. до обяд
София, 5 юли 1999 година /БТА/ По предварителни данни в софийския клон на ОББ са обменени един милион лв. до обяд. Това заяви на Българска телеграфна агенция шеф ръководство " Стратегическо обмисляне и маркетинг " Александър Георгиев. Всичките 53 клона на банката в страната и 90 на 100 от офисите са били подготвени към 8-8,30 часа сутринта да стартират работа с нови банкноти.
Опашка в салона на Централното ръководство на ОББ нямаше. За три минути кореспондент на Българска телеграфна агенция обмени 10 хиляди остарели лв. против 10 нови. Според господин Георгиев опашките денем са били не повече от по двама-трима души.
Подобно на обстановката в Пощенска банка най-бързо и в ОББ са привършили монетите и дребните банкноти до 10 лв.. Зареждането на клоновете из страната на ОББ е почнало още в 0.00 часа на 5 юли. Банкоматът в Централното ръководство на ОББ към този момент работи с нови банкноти. Утре ще бъдат заредени с деноминирани левове и двата банкомата на клон " Доверие " на бул. " Мария Луиза ". Всички софийски клонове на ОББ би трябвало до 18 юли да бъдат с новите пари, а в клоновете в страната - до края на месеца. В Булбанк, в салона в централното ръководство, работата на гишетата е протичала умерено, оповестиха на Българска телеграфна агенция от пресцентъра. На гишетата на банка ДСК имаше по двама-трима души. В салона на банката са разлепени разгласи попълването на документите да се прави в деноминирани стойности, без значение от купюрите и номиналите на банкнотите, които се внасят или получават. Работеха две гишета.
***
Деноминацията на лв. не провокира опашки, банките работеха обикновено
София, 5 юли 1999 година /БТА/ Днес в четирите банки, които дружно с Българска народна банка обменят остарели против нови банкноти, работата вървеше обикновено. Това са Пощенска банка, Обединена българска банка, Булбанк и Банка " ДСК ". Пред гишетата, които са отворени особено за обмяна, опашката не надхвърляше трима-четирима души. Най-бързо по гишетата свършваха монетите и дребните банкноти до 10-20 лв., които дават отговор на 10-20 хиляди остарели лв..
В Пощенска банка жена, която твърдеше, че събира такси от детските градини и държеше към милион остарели лв., се оплака, че е получила единствено банкноти по 50 лв. и няма да може да връща ресто. Възрастен човек стискаше 38 000 остарели лв. основно от банкноти по 100 лв. и искаше да ги обмени, а притежател на магазин за битова техника настояваше против 50 000 остарели лв. да получи от всички типове банкноти и монети, с цел да ги остави като пример на продавачката в магазина.
Обмяната е безвъзмездна за жителите, а разноските на комерсиалните банки по броенето и превозването се поемат от централната банка.
От през днешния ден в послание са новите номинали от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 лв. и стотинките. Монетите от 1, 2 и 5 стотинки са от жълт метал, а от 10, 20 и 50 ст. са бели, както до 1990 година
По предварителни данни в софийския клон на ОББ са обменени един милион лв. до обяд, а в Пощенска банка същото количество е било обменено до 15,30 часа. Някои от клиентите са упорствали да получат остарели банкноти. По принцип банките не могат да откажат това, макар че стремежът е да се заплащат нови пари. Банкоматът в Централното ръководство на ОББ към този момент работи с нови банкноти. Утре ще бъдат заредени с деноминирани левове и двата банкомата на клон " Доверие " на бул. " Мария Луиза ". Всички софийски клонове на ОББ би трябвало до 18 юли да бъдат с новите пари, а в клоновете в страната - до края на месеца.
Банкоматът в Централния клон на Пощенска банка ще работи със остарели левове до девети юли. В салона за жители на Централното ръководство на " Банка ДСК " са разлепени известия, че попълването на документите се прави в деноминирани стойности, без значение от купюрите и номиналите на банкнотите, които се внасят или получават.
Пари в четирите банки могат да обменят и хора, които нямат сметки в тях.
Без проблеми стартира през днешния ден работният ден и на банките в Пловдив. Обслужваме обикновено клиентите си, няма извънредно скупчване на хора, сподели шефът на клона на Булбанк в Пловдив Димитър Корудов. Повече хора е имало тази заран в клона на ДСК в града, само че опашката към този момент изчезна, заяви шефката Лиляна Колева. В клона на ДСК са открити и спомагателни гишета, които облекчават обмяната на парите. Нормално протича и работният ден в клоновете на ОББ и Пощенска банка в Пловдив. Деноминацията не е провокирала опашки и пред банките в Плевен. Клиентите са били основно възрастни хора, обменящи дребни суми.
В рубриката " Преглед на печата " Българска телеграфна агенция разгласява мненията в печата, отдадени на първия ден от влизането в действие на закона за деноминацията на лв.:
София, 6 юли 1999 година /БТА/ Всички вестници поместват през днешния ден обширни публикации и репортажи, отдадени на първия ден от влизането в действие на закона за деноминацията на лв.. В банките няма опашки за обмяна на старите пари в нови, установяват репортерските инспекции.
Цените всеобщо се закръгляват нагоре след деноминацията, написа в уводната си публикация в. " Сега ". Според инспекция на вестника закъснява пренастройването на касовите апарати, което трябваше да приключи през нощта на 4 против 5 юли. Освен заглавната си публикация, вестникът отделя на тематиката още две вестникарски страници.
Милиарди остарели левове бяха обърнати в нови банкноти през първия ден на деноминацията, написа " Труд " на първа страница. В друга публикация същият вестник помества отзиви на нумизмати, съгласно които като цяло новите левове са грозни и не дават отговор на националните обичаи в изработването на банкноти и монети.
Непрофесионално е два разнообразни номинала да са в един цвят, се споделя в публикацията.
" Жълти стотинки заляха Българска народна банка " е заглавието на публикацията в " 24 часа ". Репортерът разказва по какъв начин жителите сменяли торби с железни левове за нови.
1,4 милиарда нови лв. в 120 млн. банкноти пусна Българска народна банка, написа на първа страница финансовият ежедневник " Пари ". Според вестника през първия ден банките надали са обменили повече от 20 на 100 от тази сума, а и през идващите дни не се чака засилен интерес към обмяната.
Повечето вестници са на мнение, че до комерсиалната мрежа са стигнали малко нови банкноти.
Новите пари не въздействат върху положението на потребителското търсене, споделя Младен Младенов от Асоциацията на потребителите в интревю за " Труд ". Според него желанията на търговците да закръглят цените нагоре ще срещне съпротивата на купувачите “.
С този акт, признат от Народното събрание на 19 февруари 1999 година, 1000 остарели лв. отстъпиха пред 1 нов лев.
Ден преди влизането на закона в действие, на 4 юли 1999 година, в емисията „ Вътрешна информация “ на Българска телеграфна агенция написа: „ Утре българският лев се изравнява с марката “.
„ София, 4 юли 1999 година /БТА/ От нула часа на 5 юли влиза в действие деноминацията на лв.. Българската валута ще загуби три от нулите си и ще се изравни с немската марка.
Тази нощ притежателите на касови апарати с фискална памет би трябвало да разпечатат цялостни доклади от началото на паметта, а всяка стока ще би трябвало да бъде със остарялата и новата цена.
Старите левове ще бъдат законно платежно средство до 31 декември, само че Българска народна банка ще ги приема за обмяна без ограничавания и без закрепен краен период.
Освен Българска народна банка остарели против нови банкноти ще обменят Пощенска банка, Обединена българска банка, Булбанк и банка ДСК. Обмяната е безвъзмездна за жителите, а разноските на комерсиалните банки по броенето и превозването се поемат от централната банка.
По гледище на общественото министерство пенсионерите ще получат пенсиите си за юли в остарели банкноти. Ведомството регистрира по-трудната акомодация на възрастните хора и им дава опция да привикнат към новите пари.
От на следващия ден в обращение ще влязат новите номинали от 1, 2, 5,10, 20 и 50 лв. и стотинките. Монетите от 1, 2 и 5 стотинки са от жълт метал, а по-едрите - 10, 20 и 50 ст. ще са бели, както до 1990 година
Касовите бележки и фактурите ще се издават в нови левове, без значение с какви пари е платено. В нови левове ще се пишат и финансовите доклади, а Национален статистически институт ще афишира в деноминирани суми данните за производството и продажбите.
Притежателите на акции ще би трябвало да изчакат половин година, с цел да схванат какво имат. В този период управленията на акционерните сдружения би трябвало да вземат решения за преструктурирането на капитала си. Въпросителните тук са най-големи за ниските номинали. Притежателите на акции с номинал 100 лв. да вземем за пример, към този момент ще имат акции за по 10 стотинки.
***
От емисията " Радио-телевизионен екран " на Българска телеграфна агенция четем:
Само монополисти могат да подвигат цените около деноминацията съгласно подуправител на Българска народна банка
София, 4 юли 1999 година /БТА/ Покрай деноминацията на лв. могат да нарастнат единствено тези артикули, за които няма задоволителна конкуренция. Това сподели в предаването " Всяка неделя " на националното радио през днешния ден подуправителят на Българска народна банка Мартин Заимов.
Цените се усилят не поради деноминацията на лв., а тъй като тя съответствува с повишаването на силата от началото на юли, добави финансистът Стоян Александров. В страната има пазарно стопанство и спекулантите, които се опитат да подвигат цените, няма да съумеят, акцентира той.
В рубриката " Преглед на печата " Българска телеграфна агенция разгласява на 5 юли:
Деноминацията на лв.
Деноминацията на лв., която влиза в действие от 5 юли е водеща от първа страница за вестниците " Труд ", " 24 часа ", " Демокрация ", " Новинар ", " Пари ", " Монитор ".
Повечето от тях оферират и репортерска инспекция по магазините и анкети с жители. На тематиката отделят по две-три страници множеството вестници.
" Закръглят цените нагоре " /в. " Труд " /. " Нови пари! " / " 24 часа " /. " С нови пари от през днешния ден " /Демокрация/, " Един лев еднакъв на една марка " / " Сега " /, " Левът се раздели с три нули " / " Новинар " /,
" Банките да не бързат да обменят остарели пари " и " Валутните курсове няма да се закръглят " / " Пари " /; " Осъмнахме с новия лев " / " Стандарт " /. Според " Труд " " Пазарът е в стрес ". А в публицистичният си коментар " За парите и цените " Демокрация " отбелязва " Новите цени не са цените от 1985 година. Дефицитът също не е от това време. Махането на нулите не е причина за скок на цените.
Причини търсят единствено искащите бързи облаги и сякаш ги намират! ", написа вестникът. Това е мотив за публицистичен коментар и в " Новинар " - " Всяка знамение за три дни...Едно е несъмнено - новият лев ще разголи беднотията ни. Досега се правехме, че я крием зад измерваната в хиляди заплата. Вчера вземахме 200 000 лв. на месец, на следващия ден ще се разписваме на 200 лв.. Това са си все 200 марки ", разяснява вестникът. Подобен коментар съдържа и заглавие в " Труд " " Вече не сме милионери ".
В Българска народна банка отварят специфични гишета за пенсионери отбелязва " 24 часа " и предлага изявление с основния касиер на Централната банка Любен Иванов. Според него, хората, които се тормозят от комплициране е добре да употребяват единствено остарели левове. " По пазарите не одобряват старите железни пари ", установи " Сега ". " 24 часа " предлага информация за отражението на деноминацията и в шест града на България.
В емисията " Вътрешна информация " на Българска телеграфна агенция четем:
По предварителни данни в софийския клон на ОББ са обменени един милион лв. до обяд
София, 5 юли 1999 година /БТА/ По предварителни данни в софийския клон на ОББ са обменени един милион лв. до обяд. Това заяви на Българска телеграфна агенция шеф ръководство " Стратегическо обмисляне и маркетинг " Александър Георгиев. Всичките 53 клона на банката в страната и 90 на 100 от офисите са били подготвени към 8-8,30 часа сутринта да стартират работа с нови банкноти.
Опашка в салона на Централното ръководство на ОББ нямаше. За три минути кореспондент на Българска телеграфна агенция обмени 10 хиляди остарели лв. против 10 нови. Според господин Георгиев опашките денем са били не повече от по двама-трима души.
Подобно на обстановката в Пощенска банка най-бързо и в ОББ са привършили монетите и дребните банкноти до 10 лв.. Зареждането на клоновете из страната на ОББ е почнало още в 0.00 часа на 5 юли. Банкоматът в Централното ръководство на ОББ към този момент работи с нови банкноти. Утре ще бъдат заредени с деноминирани левове и двата банкомата на клон " Доверие " на бул. " Мария Луиза ". Всички софийски клонове на ОББ би трябвало до 18 юли да бъдат с новите пари, а в клоновете в страната - до края на месеца. В Булбанк, в салона в централното ръководство, работата на гишетата е протичала умерено, оповестиха на Българска телеграфна агенция от пресцентъра. На гишетата на банка ДСК имаше по двама-трима души. В салона на банката са разлепени разгласи попълването на документите да се прави в деноминирани стойности, без значение от купюрите и номиналите на банкнотите, които се внасят или получават. Работеха две гишета.
***
Деноминацията на лв. не провокира опашки, банките работеха обикновено
София, 5 юли 1999 година /БТА/ Днес в четирите банки, които дружно с Българска народна банка обменят остарели против нови банкноти, работата вървеше обикновено. Това са Пощенска банка, Обединена българска банка, Булбанк и Банка " ДСК ". Пред гишетата, които са отворени особено за обмяна, опашката не надхвърляше трима-четирима души. Най-бързо по гишетата свършваха монетите и дребните банкноти до 10-20 лв., които дават отговор на 10-20 хиляди остарели лв..
В Пощенска банка жена, която твърдеше, че събира такси от детските градини и държеше към милион остарели лв., се оплака, че е получила единствено банкноти по 50 лв. и няма да може да връща ресто. Възрастен човек стискаше 38 000 остарели лв. основно от банкноти по 100 лв. и искаше да ги обмени, а притежател на магазин за битова техника настояваше против 50 000 остарели лв. да получи от всички типове банкноти и монети, с цел да ги остави като пример на продавачката в магазина.
Обмяната е безвъзмездна за жителите, а разноските на комерсиалните банки по броенето и превозването се поемат от централната банка.
От през днешния ден в послание са новите номинали от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 лв. и стотинките. Монетите от 1, 2 и 5 стотинки са от жълт метал, а от 10, 20 и 50 ст. са бели, както до 1990 година
По предварителни данни в софийския клон на ОББ са обменени един милион лв. до обяд, а в Пощенска банка същото количество е било обменено до 15,30 часа. Някои от клиентите са упорствали да получат остарели банкноти. По принцип банките не могат да откажат това, макар че стремежът е да се заплащат нови пари. Банкоматът в Централното ръководство на ОББ към този момент работи с нови банкноти. Утре ще бъдат заредени с деноминирани левове и двата банкомата на клон " Доверие " на бул. " Мария Луиза ". Всички софийски клонове на ОББ би трябвало до 18 юли да бъдат с новите пари, а в клоновете в страната - до края на месеца.
Банкоматът в Централния клон на Пощенска банка ще работи със остарели левове до девети юли. В салона за жители на Централното ръководство на " Банка ДСК " са разлепени известия, че попълването на документите се прави в деноминирани стойности, без значение от купюрите и номиналите на банкнотите, които се внасят или получават.
Пари в четирите банки могат да обменят и хора, които нямат сметки в тях.
Без проблеми стартира през днешния ден работният ден и на банките в Пловдив. Обслужваме обикновено клиентите си, няма извънредно скупчване на хора, сподели шефът на клона на Булбанк в Пловдив Димитър Корудов. Повече хора е имало тази заран в клона на ДСК в града, само че опашката към този момент изчезна, заяви шефката Лиляна Колева. В клона на ДСК са открити и спомагателни гишета, които облекчават обмяната на парите. Нормално протича и работният ден в клоновете на ОББ и Пощенска банка в Пловдив. Деноминацията не е провокирала опашки и пред банките в Плевен. Клиентите са били основно възрастни хора, обменящи дребни суми.
В рубриката " Преглед на печата " Българска телеграфна агенция разгласява мненията в печата, отдадени на първия ден от влизането в действие на закона за деноминацията на лв.:
София, 6 юли 1999 година /БТА/ Всички вестници поместват през днешния ден обширни публикации и репортажи, отдадени на първия ден от влизането в действие на закона за деноминацията на лв.. В банките няма опашки за обмяна на старите пари в нови, установяват репортерските инспекции.
Цените всеобщо се закръгляват нагоре след деноминацията, написа в уводната си публикация в. " Сега ". Според инспекция на вестника закъснява пренастройването на касовите апарати, което трябваше да приключи през нощта на 4 против 5 юли. Освен заглавната си публикация, вестникът отделя на тематиката още две вестникарски страници.
Милиарди остарели левове бяха обърнати в нови банкноти през първия ден на деноминацията, написа " Труд " на първа страница. В друга публикация същият вестник помества отзиви на нумизмати, съгласно които като цяло новите левове са грозни и не дават отговор на националните обичаи в изработването на банкноти и монети.
Непрофесионално е два разнообразни номинала да са в един цвят, се споделя в публикацията.
" Жълти стотинки заляха Българска народна банка " е заглавието на публикацията в " 24 часа ". Репортерът разказва по какъв начин жителите сменяли торби с железни левове за нови.
1,4 милиарда нови лв. в 120 млн. банкноти пусна Българска народна банка, написа на първа страница финансовият ежедневник " Пари ". Според вестника през първия ден банките надали са обменили повече от 20 на 100 от тази сума, а и през идващите дни не се чака засилен интерес към обмяната.
Повечето вестници са на мнение, че до комерсиалната мрежа са стигнали малко нови банкноти.
Новите пари не въздействат върху положението на потребителското търсене, споделя Младен Младенов от Асоциацията на потребителите в интревю за " Труд ". Според него желанията на търговците да закръглят цените нагоре ще срещне съпротивата на купувачите “.
Източник: tribune.bg
КОМЕНТАРИ