На президента Румен Радев му стана навик да връчва проучвателни

...
На президента Румен Радев му стана навик да връчва проучвателни
Коментари Харесай

За Гинес! На президента Радев му стана навик да взима неизпълнени мандати

На президента Румен Радев му стана табиет да връчва проучвателни мандати за сформиране на държавни управления и да получава назад празни папки с несбъднат мандат. И не инцидентно той е президентът в демократичната ни история, назначил най-вече служебни държавни управления – следва да уточни четвърто (предшественикът му Росен Плевнелиев до момента водеше в тази ранглиста с едвам две).

От пролетта на 2021 година до момента българските гласоподаватели бяха призовани три пъти до урните, само че формираното държавно управление бе единствено едно – четворната коалиция сред „ Продължаваме промяната “, „ ИТН “, Българска социалистическа партия и „ Демократична България “ с министър председател Кирил Петков. То обаче устоя едвам седем месеца и с това влиза в историята като най-краткото държавно управление ва България в демократичната й история..

46-ото и 47-ото Народни заседание се оказаха безплодни, въпреки че направиха трите, планувани в конституцията, опити да сформират кабинет.
Така последният постоянен парламент бе 44-тият, доминиран от ГЕРБ на Бойко Борисов. След това партията загуби опция да сформира ръководещи болшинства, въпреки че резервира челните си позиции в класирането на изборите.

На 28 юли 2022 година Българска социалистическа партия връща като необработен, третият мандат за сформиране на държавно управление.
Така най-вероятно на 2 октомври българите ще бъдат призовани още веднъж да гласоподават – за четвърти път в границите на 18 месеца.

Как се стигна дотук?

Изборите на 4 април 2021 година бяха извоювани от ГЕРБ, само че от 95-ата депутати, които партията имаше в 44-тия парламент, в 45-тия останаха 75.

С 51 мандата се похвали влязлата за първи път в Народното събрание „ ИТН “ на Слави Трифонов. 43 места взе Българска социалистическа партия, 30 - Движение за права и свободи, „ Демократична България “ - 27, а 14 - „ Изправи се. Мутри вън! “

„ ИТН “, „ Демократична България “ - 27 и „ Изправи се. Мутри вън! “ се нарекоха „ партии на митинга “, имайки поради, че те показват мнението на десетките хиляди протестиращи против държавното управление на Бойко Борисов жители през лятото на 2020 година

Бойко Борисов обаче в нощта на изборите акцентира, че печели пети следващ избор.

„ Чувам изявления от вида „ значимо е, че няма да е Борисов”. Разбира се, и без петел ще съмне, и без Борисов, и без ГЕРБ, и без вас. Но имате ли по-опитен от мен? Има ли някой по-голяма интернационална поддръжка? Някой, който да се е справял с три рецесии - финансова, миграционна или пандемията сега”, сподели тогава някогашният министър председател, сниман пред къщата си в Банкя и с днешна дата се оказва прав.

Бързо се разбра обаче, че ГЕРБ е в изолираност и не може да сформира държавно управление и може би по тази причина не номинира Борисов за премиерския пост.

На 20 април президентът Радев връчи на излъчения от партията ГЕРБ кандидат-премиер – Даниел Митов, първия изследователски мандат за държавно управление.

„ Очаквам от вас да създадете кабинет, който да отговори на упованията за правдивост, обществена ангажираност и стопански напредък “, сподели тогава Радев. Но не би. Три дни по-късно Митов разбра, че отникъде не се вижда поддръжка и върна мандата.

Втората политическа мощ – Има Такъв Народ, пък изобщо не пожела да сформира държавно управление, макар че в най-голяма степен бе въплътила желанието на жителите за смяна. От партията на Слави Трифонов номиниха международната шампионка по шах Антоанета Стефанова за министър председател, само че паралелно с това обявиха, че тя незабавно ще го върне.
Трифонов стимулира дейностите на Има Такъв Народ във Facebook, нападайки останалите политически сили:
" ИТН " няма нужния брой депутати или сътрудници, с цел да сформира държавно управление. Стабилно държавно управление. Предлаганата поддръжка е от политически субекти, които са нездравословни, алчни и потвърдено компрометирани. И това тяхното не е поддръжка, а взаимозависимост. "

Действията на Трифонов нажежиха политическата атмосфера и Българска социалистическа партия също не пожела да сформира държавно управление. На 1 май Националният съвет на Българска социалистическа партия реши, че незабавно ще върне мандата на президента Радев. През пролетта на предходната година левицата не направи опит за кабинет, защото политическият спор тогава бе фокусиран върху измисленото несъгласие сред „ новите партии – Има Такъв Народ, Демократична България и „ Изправи се. Мутри вън! “ и „ партиите на статуквото – ГЕРБ и Движение за права и свободи “, към които „ новите “ се опитваха да закачат и Българска социалистическа партия. А това минираше търсенето на поддръжка за вероятно държавно управление.

Така се стигна до нови предварителни избори, свикани на 11 юли, и длъжностен кабинет, управителен от ген. Стефан Янев, до тогава – секретар по защитата на президента.

И при второто „ разпределяне на картите “ в Народното събрание влязоха шест партии – същите, само че с разменени позиции. На първо място се оказа Има Такъв Народ, която взе 65 депутатски места. На крачка след партията на Слави Трифонов бе ГЕРБ – с 63 депутати, след това Българска социалистическа партия – с 36, Демократична България – с 34, Движение за права и свободи – с 29 и най-после ИСМВ – с 13.

Така с най-голяма отговорност да сформира държавно управление се оказа партията на Трифонов, само че тя проигра мандата, отказвайки да договаря с другите показани в Народното събрание политически субекти.

На 12 юли Трифонов показа по малкия екран си „ 7/8 “ проекто-кабинета на Има Такъв Народ с министър председател Николай Василев, икономист, някогашен вицепремиер в две държавни управления.

Но освен това съобщи:
„ ИТН “ няма да прави коалиция с ГЕРБ, Българска социалистическа партия и Движение за права и свободи. От друга страна така наречен протестни партии не събират парламентарно болшинство от 121 гласа за сформиране на устойчиво държавно управление. В подобен случай Има Такъв Народ няма да прави коалиция с нито една партия, а ще поеме независимо отговорност за сформиране на държавно управление “.

След показания по този метод проектокабинет, обществените мрежи „ завряха “ от рецензии към Трифонов и Има Такъв Народ. Николай Василев пък бе умишлен за „ проводник на Движение за права и свободи “. И четири дни по-късно шоуменът го отдръпна. Но съобщи, че ще показа нов проекто-кабинет, тъй като било значимо, както страната да има държавно управление, по този начин и „ да се изчегърта ГЕРБ “. Междувременно трима души, тогава служебни министри, отхвърлиха да са министри на Трифонов. Това бяха Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков.

Този път Има Такъв Народ стартира съвещания с другите партии, само че те се проточиха. От тях се запомниха единствено цветистите обвинявания на сценаристите на Слави към Демократична България и ИСМВ, че тласкат страната към нови избори.

На 30 юли сутринта президентът Радев загуби самообладание и съобщи, че ще връчи мандата същия ден в 17 ч. Дойде да го получи Пламен Николов, показан като лекар по философия на правото, политиката и стопанската система. Но тъкмо тази купа провокира доста подозрения и един въпрос – има ли в действителност тапия Николов? Отговорът бе – че е образованието му е австрийско. В хода на абсурда се оказа, че студент или абитуриент с името Пламен Николов липсва в базите данни на университета " Алпен Адриа " в Клагенфурт, Австрия. Петков сподели пред медиите дисертация по философия и по този начин реши, че изчерпва абсурда. „ Философ съм. Не съм правист, икономист, анархист, както се пееше в песента на „ Щурците “, сподели той пред публицистите.

Междувременно се разбра, че от междупартийните договаряния на Има Такъв Народ нищо не става. Трифонов незабавно укори за това „ предателите “ от Демократична България и ИСМВ.
На 10 август той съобщи, че няма да оферират кабинета на Николов за гласоподаване в Народното събрание и се отива на избори, тъй като няма да поддържат „ нито партиите на статуквото за идващ кабинет, нито " Демократична България ", нито " Изправи се БГ! Ние идваме! ".

С държанието си Трифонов сътвори парламентарна рецесия, тъй като подобен проблем – отвод да бъде импортиран в Народното събрание кабинет с утвърден мандат, няма. От нея се излезе с декларация от самия Пламен Николов, че отдръпва единодушието си да бъде определен на поста министър-председател по „ персонални аргументи “.

В такава конюнктура на 20 август втората по величина парламентарно показана коалиция ГЕРБ-СДС показа своя проектокабинет, само че съобщи, че той няма да препоръчан на гласоподаване в пленарната зала. Кандидат за министър-председател още веднъж бе Даниел Митов. Той изясни, че ГЕРБ показва собствен проектокабинет, с цел да може „ народът да направи съпоставяне “ с кабинета на Има Такъв Народ.

Митов се яви при Радев да получи втория изследователски мандат, само че незабавно го върна.

Не съумя и третият опит за сформиране на държавно управление – на Българска социалистическа партия.
На 7 септември водачът на партията Корнелия Нинова го върна несбъднат, тъй като Има Такъв Народ, Демократична България и ИСМВ отхвърлиха поддръжка на държавно управление с мандат на социалистите.

" Смятаме, че е безсмислено повече да се не престават тези старания, да се предлага министър-председател проформа, няма смисъл от всичко това. Ясно е, няма образувано болшинство и предпочитание за постоянен кабинет ", заключи политическата обстановка Корнелия Нинова.

В тази конюнктура президентът разпусна и 47-мия парламент и насрочи нови предварителни парламентарни избори на 14 ноември. Служебен министър председател още веднъж стана Стефан Янев.

При вторите изключителни избори за годината в Народното събрание влязоха 7 партии. Най-много мандати – 67, взе новосформираната партия „ Продължаваме промяната “ на някогашните служебни министри Кирил Петков и Асен Василев (те комфортно бяха оставени отвън второто служебно правителство).

ГЕРБ още веднъж бяха втори с 59 депутатски места. На трето място се изкачи Движение за права и свободи с 34 мандата. Българска социалистическа партия получи 26, Има Такъв Народ се срина до 25, Демократична България получи 16. От Народното събрание изпадна ИСМВ, само че влезе „ Възраждане “ с 13 народни представители.

Политическа партия незабавно започнаха договаряния с Българска социалистическа партия, Има Такъв Народ и Демократична България. На 3 декември пристигна доказателство, че те са сполучливи – представителят на партията на „ Кирчо и Асен “ Никола Минчев стана ръководител на Народното събрание.

На 11 декември президентът Румен Радев връчи изследователски мандат за сформиране на държавно управление на съпредседателя на " Продължаваме промяната " и претендент за министър-председател Кирил Петков.

Петков незабавно върна осъществявания мандат с готово предложение за конструкция на Министерския съвет и имената на министрите в него. И два дни по-късно държавното управление на Петков получи утвърждението на Народното събрание с гласовете на „ Продължаваме промяната”, Българска социалистическа партия, „ Има подобен народ” и „ Демократична България”, които разполагат със 134 народни представители.

Така след 3 парламентарни избора и 6 неосъществени мандата, седмият бе бъде изпълнен.
Но както се оказа – за малко. Правителството оцеля непълни седем месеца и бе свалено с избор на съмнение на 22 юни. Искането за съмнение бе подкрепено от 123-а народни представители от ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи, Има Такъв Народ и „ Възраждане “.

Петков пък стана първият министър-председател в демократичната ни, изгубил избор на съмнение.

И страната още веднъж се оказа без постоянно държавно управление, а президентът Радев – пред вероятността да връчва проучвателни мандати.

Първият още веднъж получи Политическа партия с излъчения за министър председател Асен Василев – на 1 юли. Партията се съгласи с настояването на левицата Петков, който бе изгонил 70 съветски дипломати, да не бъде министър председател. В същото време в Има Такъв Народ започнаха процеси на разпад, шестима депутати напуснаха парламентарната група. Според политическата клевета персонално Кирил Петков звънял на останалите, с цел да ги увещава също да изоставен и да поддържат проектокабинета на Василев. Но безрезултатно. Изправен пред вероятността да не получи нужното доверие, Асен Василев върна несбъднат мандата за държавно управление седмица, откакто го взе.

Отново пристигна редът на ГЕРБ. Партията на Борисов този път не направи опит да образува държавно управление и излъчва министър председател. Мандатът получи ръководителят на парламентарната група Десислава Атанасова и незабавно го върна назад на президента. От партията на Борисов обявиха, че ще вървят към избори и няма да поддържат държавно управление. Същата позиция зае и Движение за права и свободи.

Надеждите България да не остане без постоянно държавно управление на фона на войната в Украйна и високата инфлация се концентрираха в третия мандат. Радев още веднъж го връчи на Българска социалистическа партия и Корнелия Нинова.

Социалистите направиха всички старания да осъществят мандата, само че го обвързаха с осъществяването на строга законодателна стратегия от 79 точки. В нея влизаха и текстовете, нужни, с цел да получи страната средства по Плана за възобновяване и резистентност.

На 27 юли Народното събрание не я включи в законодателната си стратегия и фантазиите за второ държавно управление в 47-мия парламент рухнаха.

В петък, на 28 юли, в 10 ч. социалистите ще върнат на президента Радев мандата като несбъднат.

Така неумението на политическата класа да намира сътрудници и да се договаря по кардинални въпроси оставя парламентарната ни република без работещо Народно заседание.

А затова, и без опция да бъдат обезвредени мините, които кабинетът „ Петков “ заложи – нямаме контракт за доставка на природен газ в навечерието на зимата, обезглавени са значими институции като КЕВР и КПКОНПИ.

Българска народна банка се управлява от шеф с от дълго време изминал мандат, нов началник на Българска национална телевизия не е излъчен, не са определени 11-те представители на Народното събрание във Висш съдебен съвет (мандатът им изтича на 3 октомври).

Конституционният съд сега заседава в понижен състав, тъй като Народното събрание не е излъчил двама представители от своята квота, чиито мандат е изминал.

И на ход е още веднъж Румен Радев.
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР