На поредното разглеждане на Наредбата за нискоемисионни зони в София,

...
На поредното разглеждане на Наредбата за нискоемисионни зони в София,
Коментари Харесай

Шефът на СОС: Чистият въздуха не трябва да е заложник на изборни сметки

На следващото разглеждане на Наредбата за нискоемисионни зони в София, още веднъж нито един консултант, отвън групата на ГЕРБ-, не поддържа отчета за въвеждане на такива зони в централната градска част на столицата. Създаването на нормативния документ е едно от условия на Софийски градски съд за ограничение на замърсяването на въздуха в София.

„ Това е сериозен проблем, тъй като въвеждането на тази мярка подсигурява по-чист въздух в града ни. Не възприемам за какво сътрудниците от останалите политически групи се поддават на популистки хрумвания. Искрено се надявам, че до четвъртък, когато градският парламент ще се произнесе, те ще премислят държанието си и ще поддържат измененията, инициирани от кмета Йорданка Фандъкова, чийто главен приоритет е точно екологията на столицата. Чистотата на въздуха не би трябвало да става пленник на дребни сметки за възможните идни предварителни парламентарни избори. “, разяснява ръководителят на СОС Георги Георгиев.



Предложението, има за цел да се понижат източниците на замърсяване, като се ограничи придвижването на избрана екологична група транспортни средства в зони от централната градска част:

Зона „ Малък кръг “ – сред булевардите. „ Васил Левски “, „ Патриарх Евтимий “, „ Ген. Скобелев “, „ Сливница “ и улица „ Опълченска “.

Зона „ Голям кръг “ – оградена от булевардите „ Сливница “, „ Данаил Николаев “, „ Ситняково “, „ П.Яворов “, ул. „ Атанас Дуков “, бул. „ Х.Ибсен “, бул. „ П. Ю. Тодоров “, бул. „ И.Е. Гешов “ и бул. „ Константин Величков “.

Първото ограничаване ще обхване единствено дребния кръг на градския център, като влезе в действие от 1 декември тази година и ще важи за най-замърсяващите коли от първа екологична група. Това са колите, които нямат екологичен стандарт. Ограниченията за влизане в огромния градски кръг ще стартират да важат от края на 2025-а година.



По предварителните данни през дребния кръг на градския център минават 171 079 транспортни средства за 24 часа, а през огромния кръг - 304 911 транспортни средства за денонощие. Ограниченията ще важат през зимния интервал и ще засягат колите с невисок екологичен стандарт, който отделят повече нездравословни излъчвания.

Въвеждането на зони с ниски излъчвания е публикувана и ефикасна мярка, която доста европейски столици и огромни градове ползват като мярка в битката с мръсния въздух.
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР