На Перперикон откриха една от най-старите епископски резиденции в Европа

...
На Перперикон откриха една от най-старите епископски резиденции в Европа
Коментари Харесай

Изследователите на Перперикон откриха една от най-старите епископски резиденции в Европа

На Перперикон откриха една от най-старите епископски резиденции в Европа Една от най-старите епископски резиденции в Европа откриха откривателите на Перперикон . Тя е от интервала на ранното християнство, когато епископите живеели непретенциозно, без да обявяват прекален разкош, изясни проф. Николай Овчаров . От началото на археологическия сезон на Перперикон до момента са открити 130 скъпи находки. Започва и построяването на посетителски център, който би трябвало да е подготвен до 2019 година
 
Преди 14 години археолозите откриват на Перперикон най-ранната черква, открита в Родопите . Тя е епископска, от първите десетилетия на 5 в. и е обвързвана с задачата за покръстване на родопските траки. Сега покрай нея са открити предел и стълбище, които водели до огромна постройка.
 


" Не остава никакво подозрение, че става дума за постройката, в която е живял епископът, служил в църквата. С две думи това е епископската резиденция. Това е една от най-ранните непокътнати епископски резиденции освен на Балканите, а изобщо в Европа ", заяви археологът проф. Николай Овчаров.
 
 БГНЕС

В нашите земи до този миг са известни единствено две други епископски резиденции и те са в Северна България - в античния Доросторум , днешна Силистра, и в римския град Нове , до Свищов. Тази епископска резиденция дава отговор на възгледите на ранното християнство, когато архиереите живеели, в случай че не в мизерия, то най-малко без да показват прекален разкош, изясни още проф. Овчаров.-->
 


" После стартират да се построяват тези грандиозни резиденции, които доближават до безумство в по-късните епохи. Тази постройка, която ние разкрихме, дава отговор на правилата на ранните епохи, епископите да живеят без да обявяват разкош ", посочи археологът.  
 
 БГНЕС

Друга забавна находка от този археологически сезон е бронзов кръст-реликварий от края на 12 - началото на 13 в., с изображение на разпнатия Христос и четиримата евангелисти . В него са се съхранявали свети мощи и е носен повече от столетие.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР