На новия кампус на Университета в Суонси 12-те златисти звезди

...
На новия кампус на Университета в Суонси 12-те златисти звезди
Коментари Харесай

Уелс вече започва да съжалява за Брекзита

На новия кампус на Университета в Суонси 12-те златисти звезди на Европейски Съюз се виждат на редица здания: Брюксел частично финансира мястото, както и доста други планове в Уелс, чиито поданици към този момент стартират да се съмняват в полезността на Брекзита.

На 26-те хектара на брега на морето покрай центъра на града с население 245 000 поданици се издига чисто нов академични център, отдаден на компютърните и математическите науки, инженерен факултет и научноизследователски институт, който още се строи.

Европейски Съюз е взел участие с над 100 милиона лири от общо 450 милиона лири (половин милиард евро) за реализиране на упоритостта на този съвсем стогодишен университет в южната част на Уелс да се трансформира в център на високи научни и индустриални достижения, съобщи Българска телеграфна агенция.

" Създадохме висококвалифицирани работни места и можахме да разтеглим кампуса и да увеличим числеността си ", като броят на студентите е повишен с 50 % за четири години до към 20 000 души, оповестява предостатъчно заместник-ръководителят на институцията професор Юън Дейвис.

Ползата на плана за уелската стопанска система се прави оценка на 3 милиарда лири.

Много планове се възползваха от европейските фондове в Уелс, който е един от най-бедните региони на Англия, от професионално образование до развиването на технология за рандеман на сила от морските приливи, минавайки през възобновяване на плувен басейн или модернизирането на автомагистрала.

Обаче след Брекзита, за който през 2016 година гласоподаваха 52,6 % от уелсците, това финансиране ще престане.

Според еврофилските управляващи на Уелс провинцията получава всяка година над 600 милиона лири от Брюксел в поддръжка на икономическото й развиване и земеделието й, настрана от стратегии като Еразъм (обмен на студенти) или Хоризонт 2020 (научни проучвания и иновации).

" Тези финансирания бяха доста значими за най-нуждаещите се от помощ браншове на уелската стопанска система. В последно време се следи стопяване на разликата сред уелската и английската стопанска система и това наваксване бе най-бързо там, където бяха вложени средства на Европейски Съюз ", акцентира министърът на финансите Марк Дрейкфорд.

" За 10 години (до октомври 2018 г.) европейските стратегии ни разрешиха да създадем 45 000 работни места и 13 000 компании ", посочи той.

В Суонси към момента има доста хора, които са уверени, че Англия ще управлява по-добре ориста си като скъса с Европейски Съюз. Заради песимистичния сюжет при излизане от Европейски Съюз без съглашение на 29 март 2019 година някои поданици обаче стартират да се питат дали са постъпили вярно, като са дали своят вот за Брекзит.

Според оповестено през ноември допитване на института ЮГав 51 % към този момент поддържат оставане в Европейски Съюз.

" Гласувах за овакантяване, тъй като желаех да можем сами да вземаме решенията си. Сега обаче към този момент не съм толкоз сигурна. Имали сме много положително съглашение с Европейски Съюз, а не знаехме ", споделя 56-годишната комерсиална служителка Джули Матюс, която счита, че не е била вярно осведомена за последствията от Брекзита.

" Това раздели цялата страна и не знам какво ще стане ", споделя 42-годишният Филип Грифитс, който продава холандски вносни растения. Той в този момент също би дал своя вот за оставане в Европейски Съюз. " Толкова е комплицирано. Не е просто като да затръшнеш вратата и да се сбогуваш ", прибавя той.

Според локалните управляващи Лондон би трябвало да поеме цялостния размер на европейските финансови средства. Гаранции са дадени до края на 2020 година

" Какво ще стане след това е много по-несигурно. Уелсците гласоподаваха за излизане от Европейски Съюз поради обещанието, че Уелс няма да загуби и едно пени. Това е заричане, което английското държавно управление би трябвало да съблюдава. Нуждите ни няма да изчезнат след излизането ни от Европейски Съюз ", споделя Марк Дрейкфорд.

Въпреки неяснотата университетът на Суонси е убеден, че ще може да резервира " вратите си допустимо най-широко отворени ", защото доста задгранични студенти идват от страни отвън Европейски Съюз, които също се позволяват до присъединяване в някои европейски стратегии.

Все отново, " с цел да се подготвим за най-лошото, развиваме и наша лична стратегия за интернационален продан ", акцентира професор Дейвис.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР