На фона на мощна дискусия за това дали да доставя

...
На фона на мощна дискусия за това дали да доставя
Коментари Харесай

В САЩ се готвят за падането на долара

На фона на мощна полемика за това дали да доставя американски танкове на Киев и в случай че да, какъв брой, основният въпрос на нашите дни някак се изгуби - какво въобще не помниха Съединени американски щати в Украйна? Не, съществено.

Ясно е, че работата не е в тези кавеенщици, които се показват за " млада народна власт ". Става дума за запаси. Но какъв е този запас?

Да, американските корпорации изкупиха по-голямата част от земеделската земя в Украйна и това са в действителност положителни, плодородни почви. Да, има интерес към украинския исполин, стратегическа суровина за американската промишленост.

Отделна изгода за Вашингтон е, че в този момент представители на един и същи народ водят война между тях на изконно съветските земи. Геополитическата облага тук е явна.

Дали обаче Вашингтон в действителност е подготвен да рискува международна война в името на толкоз дребни частни облаги, излагайки на риск даже личното си население? Да не приказваме за обстоятелството, че подхранването на украинския спор раздира западната стопанска система на части и вбива чеп сред Белия дом и неговите васали.

Интересно пояснение за какво Щатите сграбчиха толкоз доста Independent дава видният американски икономист Пол Крейг Робъртс. „ Силата на Вашингтон ще отслабне дружно с $ “ е заглавието на публикацията му. В него той насочва публичното внимание към неотдавнашното решение на Саудитска Арабия да приема освен щатски долари, само че и други валути като заплащане за нефт. Интересно е, апропо, че американските медии в по-голямата си част подцениха тази вест.

Робъртс счита, че това събитие е краят на петродолара във типа, в който администрацията на Съединени американски щати го сътвори преди половин век. Тогава всичко стартира с обстоятелството, че смелият военачалник де Гол изиска от американците да дадат на Франция шестнадесет и половина хиляди тона злато в подмяна на милиард и половина щатски $, насъбрани в националната банка на страната - в цялостно сходство с формалния курс. Това, несъмнено, беше потрес за основите на системата. После на Дьо Гол му отмъстиха, като му „ подариха “ май 1968 година, само че Съединени американски щати трябваше да се разделят със немногото злато.

Веднага стана ясно, че не може да се живее по този начин. Така може всички страни по света да се наредят на опашка за златни кюлчета. Още през 1971 година президентът Никсън отстрани златния стандарт. Както министърът на финансите на Съединени американски щати Джон Конъли сподели на френския си сътрудник по това време: „ Отсега нататък щатският $ е нашата валута и ваш проблем “.

В подмяна Никсън се контракти със саудитците, че ще продават нефт единствено за американска валута. Щатският $ беше подсилен от най-търсения въглеводород на планетата Земя. Това му обезпечи статута на съществена международна валута за години напред. Сега тази епоха е към своя край. Доларът като проблем към този момент е приет, наподобява, във всички страни по света.

Преди всеки се нуждаеше от долари, с цел да купува нефт и да държи спестяванията си в тях, спасявайки ги от инфлация. Сега картината на света се трансформира. Китай и Русия обръщат заплащанията за нефт в рубли и юани. Индия обмисля да купува нефт от Русия за рупии. Саудитският демарш се вписва в същата линия.

Що се отнася до спестяванията в долари - или в американски скъпи бумаги - тогава доста страни имаха подозрения преди двадесет години. След мистериозния терористичен акт от 11 септември, който предизвика военна експанзия на Съединени американски щати в Близкия изток, същите монархии от Персийския залив започнаха интензивно да влагат непредвидените си облаги от нефт освен в долари, само че и в родните си пустини.

Като в приказките „ Хиляда и една нощ “ там стартират да порастват супермодерни градове, издигнати са най-високите небостъргачи в света, бият най-луксозните фонтани и се организират най-скъпите международни шампионати в историята.

След Голямата криза от 2007-2009 година доларовата система се залюля още един път. Китай стартира да понижава интензивността на вложенията си в американския дълг. Въпреки икономическата симбиоза със Съединени американски щати, те също започнаха да влагат от ден на ден пари в развиването на страната и вътрешния пазар.

Оттук и гигантският мащаб на жилищното строителство, хилядите километри ултрамодерни автомагистрали и железопътни линии, скъпите олимпийски игри. Всичко това за пренасочване на производството към вътрешния консуматор и понижаване на зависимостта на стопанската система от ненадеждния $.

От кого различен могат да се изсмукват пари за поддържането на американските панталони? От Европа несъмнено. Но благосъстоянието на Европа беше разрушено първо от бруталните коронавирусни блокирания, а по-късно и от антируските наказания. Може би биха се радвали да поддържат хегемона и да подложат едно рамо на $, само че европейците просто неуместно нямат средства за това.

„ Ръстът на цените на силата и забавянето на международната интензивност „ изядоха “ остатъка и даже насъбраните запаси на най-развитите европейски страни, в това число Германия “, установи не без завист френският Atlantico. — Отказвайки се от съветския газ, Германия загуби своята конкурентоспособност и търговски остатък. Така американците изгубиха трети значим източник за финансиране на недостига на платежния баланс.

Днес анализаторите цитират прехвърлянето на международната търговия към сетълменти в национални валути като съществени закани за $, както и основаването на нови аварийни валути, които ще изтласкат " американската ".

Идеята, изтекла в медиите, за основаване на стейбълкойн от Русия и Иран, обезпечена със злато криптовалута, наподобява доста обещаваща. Интересна в това отношение е и самодейността на Бразилия и Аржентина – двете най-големи стопански системи в Южна Америка – за основаване на единна валута сур.

Президентът на Бразилия Лула предложи да се развие тази концепция и да се сътвори единна валута за страните-членки на БРИКС. Като се има поради, че този блок включва най-големите стопански системи в света, това може да сътвори същински контраст на щатския $.

Междувременно в самите Съединени щати китайският ренминби, който свикнахме да назоваваме юан, се счита за „ екзистенциална опасност за $ “. Стратегическите ни сътрудници са изключително загрижени за извънредно комфортните и бързи цифрови платежни услуги, които се развиват сполучливо в Китай. Те притеглят консуматори по целия свят.

Русия също има голямо преимущество в това отношение - вътрешните цифрови системи за заплащане са доста по-удобни и по-бързи от американските. В тази връзка е любопитно по какъв начин използването на концепцията за цифровата рубла ще помогне за суверенитета на вътрешната стопанска система.

Пол Крейг Робъртс, който осъди $ на рухване в публикацията си, твърди, че намаляването на неговия дял в интернационалните разплащания ще докара до „ строги икономии в Съединените щати “. Е, т.е. към беднотия и крах, в случай че наричате нещата с същинските им имена.

Връщайки се към въпроса за Украйна. Днес единственият метод за Вашингтон да поддържа валутата си (и с нея стопанската система и метода си на живот) е посредством военна експанзия. Хаосът в Европа, предизвикан благодарение на Украйна, за известно време трансформира $ в „ несъмнено леговище “, където текат капитали.

Затова Щатите ще изтезават Незалежная до последно. Те се нуждаят от това, с цел да не се плъзнат към „ строгите икономии “. Нещастните момчета ще умрат на фронта, с цел да не се трансфорат портретите на мъртвите бели президенти в купчина нарязана хартия.

Благородният американски ястреб Робърт Каган, брачният партньор на Виктория Fuck the EU Нуланд, писа за това още през лятото: отводът на Съединени американски щати от военна експанзия и интервенция незабавно ще докара страната до крах и безпорядък.

Следователно Вашингтон няма да може да спре с Украйна. Следващата му военна цел ще бъде Китай, " екзистенциалната опасност " за щатския $.

Превод: Европейски Съюз

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте непосредствено в сайта www.pogled.info . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР