На енергийните групи на ЧЕЗ и ЕВН в България са

...
На енергийните групи на ЧЕЗ и ЕВН в България са
Коментари Харесай

ЕВН и ЧЕЗ получиха глоби за близо 6 млн. лева

На енергийните групи на ЧЕЗ и ЕВН в България са наложени солени санкции от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която след близо тригодишно следствие открила, че чешката и австрийската компания пречат на свободния пазар на електрическа енергия и злоупотребяват с господстващото си състояние.
Глоби за близо 4 млн. лева са наложени на ЕВН, която у нас има електроразпределителната мрежа в Югоизточна България и зарежда територията с ток, а настрана има търговец на свободния пазар. Санкциите й са по една за електроразпределителното и за електроснабдителното сдружение. Първото е санкционирано с 1 896 210 млн. лева, второто – с 1 902 995 лева
Двойно по-ниски са глобите за ЧЕЗ, чието електроразпределително сдружение е санкционирано с 1 057 140 лева, а електроснабдителното – с 1 136 400 лева
От решенията на Комисия за защита на конкуренцията не се показва по какъв начин тъкмо са избрани размерите на глобите, само че общо взето причините са сходни.
Производството против ЕВН, ЧЕЗ и третия районен мрежови оператор и снабдител "Енерго-Про ", както и против Асоциацията на търговците на електрическа енергия в България и Института за енергиен мениджмънт, стартира през лятото на 2014 година Комисията се била сезирала поради медийни изявления, че ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про " вземат участие както на контролирания, по този начин и на свободния пазар на ток и това създавало спънки. После била постъпила тъжба на сдружението "Енерджи МТ ", която е търговец на свободния пазар и срещала спънки в опитите си да притегля нови клиенти.
Явно за "Енерго-Про " и асоциацията на търговците на ток и Института за енергиен мениджмънт към момента не е взето решение от антимонополния орган.
От Комисия за защита на конкуренцията считат, че ЕВН и ЧЕЗ посредством предприятията в своите групи ползват обща тактика и практики, с които дискриминират самостоятелните търговци отвън съответните групи и лимитират търговията с електрическа сила по свободно контрактувани цени.
Според комисията, това държание визира прекосяването на икономически консуматори от доставка по контролирани към доставка по свободно контрактувани цени и може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията на пазара на търговия с електрическа енергия по свободно контрактувани цени и да засегне ползите на потребителите.
Проблемът съгласно Комисия за защита на конкуренцията е, че едновременното присъединяване на сдружения на енергийните компании на двата пазара пречат на клиентите си при промяна на доставчика посредством административни процеси, неоказване на подпомагане на потребителя, даване на спорна информация, слагане на нови и разнообразни условия пред потребителя, неспособност да се подписа контракт за доставка на свободни цени с определен от крайния консуматор снабдител.
И ЕВН, и ЧЕЗ обаче считат, че предявените изказвания за нарушаване санеоснователни. Във възраженията си до антимонополната комисия те показват, че Комисия за защита на конкуренцията погрешно е определила обсега на проучвания пазар, за който се твърди, че е обиден от дейностите на двете компании.
Поради неточната формулировка на засегнатия пазар не е правилно разисквана структурата на пазара, характера на конкуренцията на него и най-много възможният резултат на пазарното държание на ответниците върху процеса на конкуренция на този пазар, считат глобените.
Те оспорват и констатациите на комисията, че вътрешният продан на информация в сдруженията от групата е корист с гоподстващо състояние. Аргументът е, че това е естествена процедура.
Дружествата обръщат внимание и на обстоятелството, че присъединяване на техните електроснабдително сдружение и това за търговия с ток надлежно на контролирания, и на свободния пазар е законово и нормативно регламентирано, заради което няма по какъв начин фирмите да бъдат упрекнати, че нарушават конкуренцията.
Освен това ползите на сдруженията от всяка икономическа група са разумно свързани и те са привличането на допустимо максимален брой клиенти на двата пазара, показват от ЕВН във възраженията си пред Комисия за защита на конкуренцията.
Решението на антимонополният орган може да бъдат обжалвани пред Върховния административен съд, което и двете компании ще сторят.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР