Благоевградската общественост отбелязва 147 години от Първото освобождение на Горна Джумая от османско робство
На днешният 12 февруари Благоевград отбелязва 147 години от Първото избавление на Горна Джумая от османско иго, съобщи кореспондент на.
Военнослужещи от 3-ти механизиран батальон – Благоевград, от състава на 3-то бригадно командване, също взеха присъединяване в тържественото честване.
Венци и цветя бяха поднесени в символ на благодарност пред паметните знаци на майор Иван Орлински, военачалник Спас Георгиев, хаджи Коте Чорбаджигошев и пред мемориала на Делчевия жанр.
Военнослужещите от Сухопътните войски прекланят глави пред подвига на освободителите, които със своята мощ, чест и достолепие са отдали живота си за една свободна и самостоятелна България!
напомня, че в историята си Горна Джумая (днешен Благоевград) има две освобождения от османско иго.
Първото от тях е на 12 февруари 1878 година, само че жителите на града се радват на свободата за малко. По силата на решенията на Берлинския конгрес, част от освободените български територии още веднъж са върнати в рамките на османската империя.
През далечната 1891 година българският академик, историк и правист Георги Стрезов написа:
„ Центърът Горна Джумая (Джума-баля), е спретнато градче с не повече от 1200 къщи. През бурните години от 1877 — 1879 по-голямата част от популацията в града, както и в околията, се изселило; градът се ограбил, опустошил. По-голямата част от къщите са нови; а жителите са преселници от всякакви страни.
Най-много нахлули цинцари и гърци от Мелник и Сяр, които са прибрали речи цялата търговия. Градът като пограничен, пораства и съумява от ден дневно. Жалко е единствено, че всичката работа бяга в непознати ръце, а българщината отслабва. Преди време тоя град бил един от най-разбудените; в този момент ужасно е, да не се отвори и в тоя чисто български град гръцко учебно заведение. В Джумая има две бани с минерални води: една в чаршията, друга по-навън. В подирната има и един камък с надпис. В черковния двор има камък с гръцки надпис, пренесен от Струмски чифлик….
Ритуалът се състоя в двора на храм „ Въведение Богородично “, а свещеници отслужиха заупокойна молитва в памет на починалите за свободата на Майка България.
Автор:
Още вести четете в: България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)