На днешния ден преди 9 години Черно море играе най-великия

...

Девет години от драмата в Щутгарт: Как Черно море остана на 7 минути от групите на УЕФА

На днешния ден преди 9 години Черно море играе най-великия си мач в Европа. Воденият от Никола Спасов тим прави 2:2 след спираща дъха драма в Щутгарт, като остава единствено на 7 минути от героизъм.

Варненци водят с 2:0 до 83-тата минута и този резултат ги класира напред, само че позволяват два късни гола. Така Щутгарт, който печели първата среща с 2:1 в София, влиза в групите на УЕФА с общ резултат 4:3.

В 47-ата минута Черно море повежда в резултата след куриозна неточност на вратаря. Бранителят Тасчи връща топката към Йенс Леман, който се подхлъзва, и връхлитащият рожденик Йордан Юруков насочва кълбото в празната врата – 0:1.

В 79-ата минута Георги Илиев смълчава 13 000 фенове на „ Мерцедес Бенц Арена ” с майсторски гол от фаул. Две минути по-късно Данчо Юруков пропуща дефинитивно да довърши домакините, защото от близко бие с глава във вратаря.

В 83-тата минута Хицълшпергер съумява да понижи след корнер. При подобен резултат предстоят продължения, само че в 90-ата минута Марио Гомес е прецизен с глава за 2:2 и Черно море отпада нещастно от шампионата за сметка на Щутгарт, който влиза в групите.

Съставът

Карамфил Илчев, Михаил Лазаров, Никола Домакинов, Танко Дяков, Периш, Милен Петков (66 – Адриан Фернандес), Станислав Стоянов (капитан), Георги Илиев, Йордан Юруков, Даниел Георгиев, Рикардо Андре

Девет години по-късно пред „ Народно дело Седмицата “ четирима „ моряци “ се върнаха към трилъра в Щутгарт.

----

Бат` Кольо: Топката се удари в ръбче в главата на Гомес

Никола Спасов, треньор: „ Това е най-големият мач на Черно море в Европа. Момчетата го изиграха тактически вярно и дисциплинирано против неповторим тим. При 2:0 Данчо Юруков пропусна да го довърши. Но ние играехме добре и даже след 2:1 не смятах да върша смени. Защо да докосвам състава, откакто методът на игра ми харесваше, даваше ни убеденост и запазвахме шансове за последна победа. Към края обаче Жоро Илиев и Дани Георгиев почувстваха болки. Даниел Димов бе подготвен да влезе, само че вътрешно в себе си се подготвях за продължения и смятах да го пусна в тяхното начало, в случай че някой от Жоро и Дани не можеше да продължи. Точно тогава сбъркахме. Един от техните изрита топката и тя излизаше в тъч. Периш вместо да я остави, я спря и я подаде на Георгиев. Той пък потърси друго подаване, което бе пресечено. Немец шутира, кълбото рикошира в наш и излезе в корнер. След центрирането Гомес вкара. Този гол обаче бе плод на чиста случайност. Нямаше никаква неточност при подреждането ни, Домакинов бе до тарана им, само че топката удари в някакво ръбче на главата Гомес и се заби в „ паяците “. Сега като се замисля, тогава бях треньор без огромен опит. Щом са ни отстранили, значи съм сбъркал във воденето на мача. Ако бяхме се срещнали през днешния ден, евентуално щях да намеря друго решение, което би ни разрешило да спечелим. “

След 2:0 „ моряците ” изпаднали в шоково положение

Станислав Стоянов, капитан: „ След 2:0 изпаднахме в шоково положение. Не си повярвахме, че можем да спечелим, липсваше ни и опит. Аз имах към този момент картон и не беше подходящо да легна и да симулирам разбиране, с цел да не ме изгонят. Трябваше обаче да задържим 5-6 минути задатъка даже в случай че се наложи да влезе доктор, да забавим играта. Не го направихме. Те ни награбиха гневно и крепко. Имаха и късмет да вкарат два късметлийски гола. Особен втория на Гомес. Той и Домакинов скочиха, топката бе ничия, само че откакто немецът я насочи, разказа подла парабола и влезе. В последните 10 минути ние бяхме тотално изтощени и едвам ходехме. Сигурно нямаше да издържим, в случай че се бе стигнало до продължения... “

Милен Петков: Мислеха, че сме пристигнали в Германия на екскурзия

Милен Петков, халф: „ Преди мача никой не ни слагаше в сметките. Мислеха, че сме пристигнали на екскурзия. Бяхме обаче доста близо до чудото, преживяването бе ужасно. Разликата е, че едни тимове играят до последно, само че приключват едва, а немците играят до последно, само че финишират мощно. Накрая умората бе огромна, мислехме за продължения, само че... Те бяха с 13 национали от няколко страни, доста мощен отбор. “

Данчо Юруков е гневен, че не съумял да направи 3:0

Йордан Юруков, създател на първия гол: „ След втория гол на Жоро загубихме централизация и религия, че можем да ги отстраним. Аз пък изпуснах да направя 3:0. Фернандес центрира, само че не насочих по най-хубавия метод топката с глава и я пратих в ръцете на вратаря. После нещата се навързаха. Допуснахме гол, а в края не трябваше да бързаме и те вкараха щастливо за 2:2. Стана по този начин, че все едно отидохме до Рим и открехнахме леко вратата, само че я затвориха под носа ни и не видяхме папата. Ако бяхме стигнали до продължения, нищо не се знаеше. Ние бяхме изморени, само че и те също бяха. Важното е, че се представихме доста добре и се докоснахме до огромния футбол – играхме на прелестен стадион, срещнахме мощен противник и така нататък Пожелавам от сърце на Черно море да играе още такива мачове и съм сигурен, че може да го направи. “

Източник: petel.bg